Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Purchasing Managers Index (PMI)
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura:

Purchasing Managers Index (PMI)

Hodnota indexu PMI nad 50,0 znamená nárůst výrobní ekonomiky, pod 50,0 pokles a 50,0 neměnný stav.

Velká Británie

Obchodní podmínky ve výrobní ekonomice Spojeného království se v prvním měsíci 2003 zhoršily, alespoň podle posledního průzkumu CIPS/Reuters. Hlavní hodnota PMI zůstala druhým po sobě následujícím měsícem pod hranicí 50,0. Index zaznamenal dokonce nejnižší hodnotu za poslední rok - 48,6. Toto snížení bylo vysvětleno jako důsledek dalšího mírného snížení celkových objednávek v lednu a dále ostrého snížení kapacit v podobě snižování pracovních příležitostí a snížení cen surových materiálů a polotovarů - vstupů zásob. Pátým po sobě následujícím měsícem se navíc zpomalil nárůst produkce, tempo bylo nejslabší od ledna 2002.

Německo

Sezonně přizpůsobený BME/Reuters PMI zaznamenal úroveň 48,3, posun oproti předchozímu 47,0, avšak v důsledku to naznačuje další zhoršování podmínek šestý po sobě následující měsíc (i když ve sníženém tempu). Podle dostupných zpráv mohlo lednové zvýšení PMI zapříčinit zlepšení v nových objednávkách, i když bylo jen mírné. Nicméně dvacáté po sobě následující snížení zaměstnanosti a mírná kontrakce produkce měly za následek, že hlavní cifra indexu PMI zůstala v lednu beze změny pod kritickou hranicí 50,0.

Rusko

Z nejposlednějšího průzkumu plyne, že ruský výrobní sektor se poprvé za více než čtyři roky v lednu tohoto roku snížil. Moscow Narodny Purchasing Managers Index se snížil z prosincových 50,4 na úroveň 49,1. PMI šel dolů v důsledku snížení produkce a nových objednávek, které stagnují. Snížení zaměstnanosti a významné snížení zásob vstupů měly za následek, že hlavní PMI byl posunut poprvé od listopadu 1998 pod kritickou hodnotu 50,0.

Francie

V posledních třech měsících roku 2002 zaznamenávala francouzská výrobní sféra snižování výrobních i obchodních podmínek. Lednový sezonně upravený CDAF/Reuters PMI však ukázal přesně hodnotu 50,0 (zvýšenou z prosincové 48,7), aby tím signalizoval žádanou celkovou změnu. PMI byl povzbuzen nárůstem jak produkce, tak nových objednávek (a dalšího prodlužování průměrného termínů dodání), třebaže nakoupené zásoby a zaměstnanost měly i nadále negativní vliv.

Další články

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: