Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Řada novinek mezi měřicími přístroji
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Řada novinek mezi měřicími přístroji

Jako každoročně firma Mitutoyo ani letos nevynechává možnost své prezentace na MSV v Brně. A letošní prezentace bude o to významnější, že se nese v duchu oslav 50. výročí působení značky Mitutoyo v Evropě, 15. výročí aktivit firmy Mitutoyo Česko a samozřejmě nesmíme ani zapomenout na samotný MSV, který je již pořádán po šedesáté.

Správná oslava má být doprovázena i něčím zvláštním. Firma Mitutoyo si proto pro své zákazníky připravila řadu zajímavých novinek a některé z nich jsou dále popsány.

Rychlý pomocník pro produkční optické měření

Již několik let se firma Mitutoyo prezentuje optickými přístroji řady QI (Quick Image), které umožňují díky telecentrickému optickému systému zajistit rychlé měření drobných součástí pomocí tzv. technologie „najdu a změřím“. Tím se rozumí postup, kdy se jednou vytvoří daný program na měřený dílec a následující shodné díly se pak měří již automaticky, a to v kterékoliv poloze založení na stole XY. Určitou nevýhodou stávajících přístrojů QI bylo malé zorné pole. Rozměrnější díly se tudíž měřily pomocí skládání obrazu s ručním pojezdem stolu XY. Firma Mitutoyo proto vyvinula CNC přístroj, který sám, pomocí skládání obrazu, umožní měřit i rozměrově větší dílce a tím plně využije rozsah měřicího stolu XY. Lze tedy touto rychlou technologií měřit dílce až do rozměru 300 mm x 170 mm. Velkou výhodou systému QI je garance výsledné přesnosti měření ± (3,5 + 0,02L) µm a kalibrační protokol, který je vydáván po instalaci ke každému přístroji.


Nový QI (Quick Image) CNC umožňuje rychlé měření drobných součástí pomocí telecentrického optického systému.

Pohled do mikrostruktur pomocí bezkontaktního senzoru

Nový typ přístroje SV-C 4500 CNC Hybrid Type 1 je možné vybavit až třemi výměnnými snímacími systémy, kterými jsou snímací jednotka pro měření drsnosti, snímací jednotka pro měření kontury a senzor CPS (Confocal Chromatic Senzor). Právě posledně jmenovaný CPS senzor je ještě nabízen ve dvou provedeních, jak ukazuje tabulka. Vybavení přístroje CV 4500 CNC Hybrid s CPS senzorem je proto určeno hlavně pro měření velmi malých úchylek tvaru povrchu nebo profilů, a to převážně na měkkých a na dotek citlivých materiálech, kde nesmí dojít k jakémukoliv kontaktu s cizím tělesem.


Přístroj SV-C 4500 CNC Hybrid Type 1 je určen pro měření velmi malých úchylek tvaru povrchu nebo profilů převážně na měkkých a na dotek citlivých materiálech.

Zvýšená přesnost měření na souřadnicovém měřicím stroji

Požadavky uživatelů jsou stále vyšší, zejména pak v otázkách přesnosti měření. Firma Mitutoyo má proto ve svém sortimentu stroje série Strato Apex, u kterých je deklarována opakovatelnost MPL 0,7 µm a maximální dovolená chyba MPEE (0,7 + 2,5 L/1 000) µm (se sondou SP 25M, kde L je délka v mm). Na letošním MSV bude představen stroj Strato Apex 574, který je vhodný hlavně do laboratoří pro měření menších dílů v rámci měřicího rozsahu X = 500 mm, Y = 700 mm, Z = 400 mm. Samozřejmě se však v rámci této typové série vyrábějí i větší rozměry, a to až do rozsahu souřadnic X = 1 600 mm, Y = 3 000 mm, Z = 1 600 mm.

Výhodu strojů typové série Strato je např. možnost dovybavení laserovou skenovací sondou SM 201 FS, která má chybu skenování 1,8 µm. Touto kombinací tudíž získává uživatel vysoce přesné měřicí zařízení pro bezdotykové měření a skenování malých detailů nebo měkkých a na dotek citlivých materiálů.


Pro zvětšení klikněte na tabulku

Nový a kompaktní U-Wave Fit systém pro přenos dat

Firma Mitutoyo se již mnoho let specializuje na výrobu malých měřidel. Umožňuje přenosy dat ze svých měřidel, a to mnoha způsoby. Také již několik let nabízí svůj systém U-Wave pro dálkový přenos naměřených dat, bezdrátový přenos dat až do 20 m, a to i v průmyslovém dílenském prostředí. Určitou nevýhodou tohoto systému dosud bylo, že stávající vysílače nebyly upevněny u samotných měřidel, ale byly přes kabel propojeny autonomně, což bylo mnohdy nepraktické. Nyní byly vyvinuty nové dva typy vysílačů pro nejčastěji používaná ruční měřidla – posuvky a mikrometry –, které lze přímo ke stávajícím měřidlům jednoduše připevnit tak, aby se z daného celku stalo jedno kompaktní měřidlo. Samozřejmě že data již mohou být přenášena ve formátu Digimatic 2, aby vyhověla např. vysoce přesnému mikrometru Mitutoyo s rozlišením 0,1 µm.


Souřadnicový měřicí stroj Strato Apex 574 je vhodný do laboratoří pro měření menších dílů s vysokou přesností.


Nový kompaktní U-Wave Fit systém pro přenos dat byl vyvinut pro nejčastěji používaná ruční měřidla – posuvky a mikrometry.

 

 

Závěr

Tento článek byl uveden jen jako krátký popis některých novinek firmy Mitutoyo, další budou k dispozici na stánku společnosti na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Mitutoyo Česko, umístění na MSV: pavilon F, stánek 66

Petr Zahálka

p.zahalka@mitutoyo.cz

http://www.mitutoyo.cz/cs_cz/
 

Další články

Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: