Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Regulační prvky a utahovací kolečka
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Regulační prvky a utahovací kolečka

Regulační prvky a utahovací kolečka tvoří standardní součást portfolia snad každého výrobce normalizovaných součástí. I v této oblasti je však stále co zlepšovat, o čemž svědčí nedávno představené novinky od spolešnosti Elesa+Ganter – ovládací kolečka MBR, kruhové libely GN 2277, ruční trojhranná utahovací kolečka v hygienickém provedení GN 5445 a bezpečnostní ruční kolečka se zámkem VLSK.

Portfolio výrobce Elesa+Ganter představuje širokou nabídku průmyslových součástí, která zahrnuje nejen osmnáct ucelených produktových řad odpovídajících běžným průmyslovým aplikacím, ale také osm řad produktů se speciálními vlastnostmi, které jdou napříč produktovými kategoriemi a reflektují i specifické požadavky zákazníků, jako je zvýšená bezpečnost, samozhášivost, vysoký hygienický standard, komfort a bezpečí pro lidskou obsluhu, extrémní odolnost vůči agresivnímu prostředí nebo antistatické provedení.

Odolná bezpečnostní ruční kolečka VLSK lze uzamknout v určité poloze proti zneužití nepovolanou osobou.

Novinky mezi ručními kolečky

Příkladem vysoce odolného bezpečnostního prvku mohou být právě již zmíněná ruční kolečka VLSK. V tomto případě je ovšem kromě komfortní manipulace kvalifikovanou obsluhou myšleno i na nežádoucí zásahy ze strany nepovolaných osob, jimž lze zabránit uzamčením prvku v určité poloze. Aktuálně je nabízena verze s jednou kombinací zámku, takže obsluha může používat stejný klíč na všechna kolečka VLSK. Vysokou odolnost vůči nepříznivým vlivům (vlhkost, mechanické namáhání a vysoké rozmezí teplot) poskytuje kolečkům VLSK použitý materiál – Super-technopolymer na bázi polyamidu (PA – moderní inženýrský plast vyztužený skelnými vlákny).


Trojhranná ruční kolečka GN 5445 byla vyvinuta s vysokým hygienickým standardem.

Do provozů s vysokým hygienickým standardem byla vyvinuta trojhranná ruční kolečka GN 5445. Utěsněný povrch dosedací plochy umožňuje montáž součástí bez skrytých prostorů a mezer. Vysoce kvalitní povrchová úprava, velké poloměry rohů a uzavřené povrchy zabraňují přilnutí nečistot a usnadňují čištění. Kombinaci nerezu s plastem v modré barvě zvolil výrobce z důvodu lepšího kontrastu, než kterým disponují běžně používané prvky v bílé barvě.


Ovládací kolečka MBR jsou opatřena vroubky, s vysokou přesností tvarovanými pomocí diamantu.

Ovládací kolečka MBR jsou opatřena vroubky tvarovanými s vysokou přesností pomocí diamantu. Díky tomu umožňují kolečka MBR bezpečný a komfortní úchop se stále stejnou citlivostí v různých podmínkách. I v tomto případě byl pro výrobu prvků použit technopolymer (límec či příruba) v černé barvě v kombinaci se středovou krytkou, kterou si lze kromě výchozí šedé vyžádat také v dalších šesti barvách (oranžová, žlutá, modrá, červená, černá a zelená).


Kruhová libela GN 2277 slouží pro kontrolu vodorovné polohy přípravků, strojů, zařízení a nástrojů.

Pomáhá najít rovinu

V řadě regulačních prvků jsou také libely v různém provedení. Tou nejnovější je kruhová libela GN 2277, sloužící pro kontrolu vodorovné polohy přípravků, strojů, zařízení a nástrojů. Těleso libely je rovnoběžné s referenčním povrchem a bublina v průzoru ukazuje jeho vychýlení nebo vodorovnou polohu. Citlivost tohoto typu je třicet úhlových minut (dobře viditelné vychýlení o 2 mm). Použitý materiál odpovídá běžné zátěži průmyslového prostředí – průhledná část je z plastu a základna libely je z eloxovaného hliníku v přírodní nebo černé barvě.

Výčet produktů společnosti Elesa+Ganter včetně technických informací a 2D/3D modelů pro přímé použití v projektu je k dispozici na internetových stránkách výrobce.

Elesa+Ganter

Dagmar Krhůtková

 dagmar.krhutkova@trueblue.cz

https://www.elesa-ganter.cz/

Další články

Průmyslový design
Materiály konstrukční nekovové
Materiály konstrukční kovové
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: