Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Řešení pro digitální budoucnost
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Řešení pro digitální budoucnost

Siemens na hannoverském veletrhu pod sloganem Digital Enterprise - Thinking industry further představil řadu digitálních řešení a služeb pro výrobní a zpracovatelský průmysl. Hlavní role v budoucím digitálním průmyslu budou hrát technologie jako umělá inteligence, edge computing nebo aditivní výroba.

Základem špičkových technologií je dostupnost dat. Komplexní systém sběru dat je možné vytvořit pomocí digitálního dvojčete, které mapuje a propojuje všechny fáze průmyslové výroby ve virtuálním světě. Získání příslušných dat ovšem vyžaduje plnou digitalizaci všech procesů a jejich hladké propojení. Koncepce Siemens Industrial Edge proto přináší rozšíření automatizačních platforem Simatic a Sinumerik o nové funkce výkonného zpracování dat přímo z výroby. Díky tomu je možné kombinovat výhody, které nabízejí cloudová řešení (např. otevřený operační systém pro internet věcí Siemens MindSphere), s edge computingem. Návštěvníci stánku společnosti Siemens si samozřejmě mohli prohlédnout příslušné exponáty a seznámit se s příklady konkrétních řešení.


Siemens představil nový řídicí systém pro digitální procesní průmysl.

Nový řídicí systém pro digitální éru

V oblasti procesní automatizace Siemens představil absolutní novinku – inovativní procesní řídicí systém Simatic PCS neo. Jedná se o zcela nový softwarový balíček určený pro zpracovatelský průmysl, který umožňuje globální spolupráci na webové bázi v oblasti projektování a řízení provozu. Systém je rozšiřitelný z úrovně malých procesních modulů až po velké závody. Simatic PCS neo využívá nejnovější hardwarové portfolio a aplikační architekturu výkonného a komplexního řídicího systému Simatic PCS 7 V9.0.

MindSphere přináší nové obchodní modely

Velká část expozice byla věnována MindSphere, otevřenému cloudovému operačnímu systému pro internet věcí. V patře stánku byla otevřena MindSphere Lounge & Partner Area, kde bylo možné seznámit se s konkrétními aplikacemi. Ty obvykle umožňují vzdálený dohled a monitoring výrobních zařízení a lze je využít také pro plánování prediktivní údržby. Zastavili jsme se u ukázky nazvané Cheers to MindSphere, která byla věnována oblasti minipivovarů. Ty prožívají boom nejen v českých luzích a hájích, ale také třeba v Austrálii, kde jich je nyní provozováno mezi pěti až šesti stovkami. Obvykle se jedná o malé firmy a startupy, které si nemohou dovolit investovat do nákladných softwarových aplikací jako velké pivovary. Toho si byl vědom jeden z výrobců, který zařízení pro minipivovary dodává, a tak pro řízení technologie nabízí právě aplikaci pro MindSphere a zpracování dat nabízí jako službu. Sládek se prostřednictvím webového rozhraní může podívat například na detailní historii šarží, vidí průběh fermentačního procesu, může si k tomu dělat různé poznámky. Hlídána je také funkce glykolového chlazení, které zajišťuje například ochlazování piva po kvašení či udržování stálé teploty během fermentace. Výpadek chlazení by zde znamenal znehodnocení várky. V takovém případě sládek dostane zprávu a může zajet do podniku situaci řešit. A když je uvařeno, aplikace také spočítá, jakou daň má australský pivovarník zaplatit.


Silyzer 300 – nový typ PEM elektrolyzéru

Díky dokonalému přehledu o stavu a využití pivovaru výrobce technologie nabízí nový obchodní model, kdy své zařízení neprodává, ale nabízí jeho pronájem, přičemž uživatel platí podle množství vyrobeného piva. Malá začínající firma tak nestojí před nutností velké investice na začátku podnikání. Dodavatel technologie současně podle reportů vidí, kdy je potřeba na místě zajistit servis.

Nová generace PEM elektrolyzéru

Vodík je potřeba nejen jako palivo budoucích automobilů. Většinu vyrobeného vodíku (cca 90 %) nyní spotřebovává průmysl, používá se například v potravinářství při výrobě ztužených tuků. Běžně je získáván z fosilních zdrojů, jako je ropa nebo zemní plyn, což je ovšem spojeno s emisemi skleníkových plynů. Jinou možnost výroby vodíku představuje elektrolýza vody. Pokud je k ní použita elektrická energie získaná z obnovitelných zdrojů, dostaneme tzv. „zelený“ vodík. Výhodou tohoto řešení je možnost ukládání energie ve formě vyrobeného paliva a využití ke stabilizaci energetické soustavy. Podíl zeleného vodíku na současné výrobě tohoto plynu představuje asi 5 % (celosvětově).


 I v digitální éře jsou zapotřebí spolehlivé řídicí spínače. Řada Sirius ACT se vyrábí v trutnovském závodě.

Společnost Siemens v Hannoveru představila novou generaci PEM elektrolyzéru označenou jako Silyzer 300. Jedná se o modulární zařízení, které využívá nový typ protonově výměnné membrány (PEM – Proton Exchange Membrane), která slouží jako pevný elektrolyt. Díky tomu systémem může cirkulovat pouze čistá voda. Nová membrána se vyznačuje 3x větší plochou než u předchozí generace, což zvyšuje účinnost zařízení. Silyzer 300 využívá přirozené cirkulace vody bez potřeby čerpadel, což přispívá k jeho vysoké spolehlivosti.

Technické údaje:

  • množství vyrobeného vodíku: 100–2 000 kg.h-1;
  • účinnost zařízení: cca 75 %;
  • doba náběhu: pod 1 min;
  • dynamika (0–100 %): 10 %.s-1;
  • spotřeba vody: 10 l na 1 kg vodíku.Chytrý kabel pro snadné dobíjení elektromobilů – všude, kamkoliv dojedete.

Elektromobilita

Kromě hlavního stánku se Siemens představil ještě několika dalšími expozicemi. Jedna z nich byla věnována elektromobilitě. Zde byl představen nový model AC nabíječky Sicharge nebo zajímavé řešení Ubitricity, které může pomoci s řešením dobíjení elektromobilů. Ubitricity využívá chytrý kabel, kterým se automobilová baterie připojí například k zásuvce ve stojanu pouličního osvětlení nebo ke standardní nabíjecí stanici či k zásuvce v obytném domě, na chatě nebo ve firmě. Následně proběhne identifikace a je zahájeno nabíjení. Uživatel vozu pak dostane jedno souhrnné vyúčtování. Systém se nyní testuje v Londýně a je zaváděn v Berlíně. Bude následovat i Praha? Toť otázka – nejdříve by se totiž museli distributoři energie dohodnout na spolupráci.

Ve venkovní expozici Siemens představil eHighway – řešení pro elektrifikovanou nákladní dopravu, které kombinuje efektivitu elektrické dráhy s flexibilitou kamionů. Řešení sestává ze tří hlavních částí: zásobování energií (prostřednictvím troleje), pantografu na vozidle a hybridního pohonu vozidla (spalovacího motoru s generátorem, baterie, palivových článků apod.), který je nutný pro jízdu mimo trolej. Jedná se o ekonomicky zajímavé řešení přinášející významné snížení emisí CO2.


Truck s hybridním pohonem a pantografem pro provoz v systému eHighway

Pavel Marek, Hannover. Foto: autor

pavel.marek@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
Zajímavosti ve vědě a technice
Automobilový průmysl
Novinky z veletrhů a výstav
Ekologie
Automatizace, regulace
Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: