Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Řezání závitů a vrtání děr do kalených ocelí
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Řezání závitů a vrtání děr do kalených ocelí

Co ještě nedávno bylo považováno v oblasti řezných nástrojů za nemožné, stává se realitou. Jemnozrnné tvrdokovy a výkonnější vrstvy povlaků, stejně jako optimalizované geometrie nástrojů zřetelně rozšiřují možnosti výroby závitů do kalených ocelí.

Nejnovější vývoj firmy Emuge-Franken dospěl k novým druhům závitníků, vrtáků a kruhověinterpolačních vrtacích závitových fréz pro obrábění kalených ocelí.

Závitníky a vrtáky VHM

Nový program monolitních VHM závitníků, které jsou dodávány pod obchodním označením VHM-Rekord 1A-HCut a jsou určeny pro obrábění tvrdých a kalených materiálů o tvrdosti 55 - 63 HRC, obsahuje maticový závitník s náběhem dvou až tří a čtyř až pěti stoupání pro rozměry M3 - M16, M8x1 - M16x1,5 a G1/8" a G1/4". Závitníky jsou určeny jen pro strojní řezání, pro kalené oceli se doporučuje mazání závitníků olejem nebo pastou Emuge. Při řezání závitů je třeba dbát na to, aby osa závitníku souhlasila s osou předvrtaného otvoru. U slepých závitových otvorů s krátkým výběhem může být použit jako dokončovací nástroj závitník s náběhem 2 - 3 stoupání, který dořízne závit v oblasti výběhu závitu.
Současně s těmito závitníky jsou ve výrobním programu firmy Emuge-Franken také vrtáky pro předvrtání otvorů. Spirálové monolitní vrtáky VHM, dodávané pod obchodním označením VHM-HCut Spiralbohren, byly vyvinuty speciálně pro vrtání kalených ocelí o tvrdosti od 50 do 70 HRC. Rozsah průměrů od 2,55 do 14,6 mm pokrývá potřebné rozměry pro předvrtání děr pro výše uvedené závitníky.

Frézování závitů

Obor frézování závitů závitovými frézami se v současné době značně rozšiřuje, především v automobilovém průmyslu. Očekává se, že tato rychlá a elegantní technologie, umožňující využití předností moderních CNC obráběcích strojů, se v budoucnu stane jednou z převažujících technologií výroby závitů. Firma Emuge-Franken nabízí v současné době již 7 skupin závitových fréz, přičemž tři skupiny těchto nástrojů dokáží vyrobit závitem opatřený otvor, aniž by jej bylo nutné předem předvrtat. Mezi nejčerstvější novinky v této oblasti patří kruhověinterpolační vrtací závitová fréza pro tvrdosti do 60 HRC, kruhověinterpolační vrtací závitová fréza pro libovolný ocelový materiál a tříbřitá vrtací závitová fréza pro litinové materiály.
Kruhověinterpolační vrtací závitová fréza označená ZBGF-H umožňuje kruhovou interpolací vyfrézovat závit do plného materiálu v jednom pracovním cyklu, bez předvrtání otvoru. Jedná se o vynikající nástroj vhodný pro výrobu vnitřních závitů do kalených materiálů o tvrdosti do 60 HRC. Na nových moderních NC strojích lze velice elegantně řezat závity i bez použití řezné kapaliny. Tato závitová fréza řeže levými otáčkami, aby bylo docíleno sousledného frézování, což je základní podmínkou pro obrábění kalených materiálů.
Kruhověinterpolační vrtací závitová fréza z tvrdokovu, označená ZBGF-W, je pravořezná a je vybavena vnitřním přívodem chladicího média. Umožňuje výrobu vnitřních závitů v libovolných ocelových materiálech až do tvrdosti 50 HRC. Otvor pro závit a vlastní závit jsou opět vyrobeny v jednom pracovním cyklu bez předvrtání otvoru.
Tříbřitá monolitní vrtací závitová fréza BGF umožňuje oproti běžným závitovým frézám se dvěma břity dosažení pozoruhodného zvýšení výkonu. V praxi to přináší následující výhody:
 • delší životnost tříbřitého nástroje;
 • zkrácení hlavního času, zvláště u závitů větších rozměrů;
 • bezproblémovou výrobu závitů u předlitých otvorů;
 • vyšší stabilitu díky optimální geometrii nástroje;
 • velmi dobré vedení frézy při vrtání.
 • S jedním nástrojem je možné předvrtat otvor, frézovat závity a srážet hrany. Nové tříbřité vrtací závitové frézy jsou k dispozici v rozměrech od M6 do M16 pro závitové hloubky 1.5xD, 2xD, 2.5xD, a to vždy s vnitřním přívodem chladicího média. Nástroje jsou opatřeny povlakem TiCN, nebo jsou bez povlaku. Tyto frézy jsou určeny výhradně pro frézování závitů v šedé litině a v Al slitinách s vyšším obsahem křemíku.

  Přesné upínání závitníků

  Důležitou podmínkou vysoké životnosti řezných nástrojů při maximálních výkonech je správné upínání těchto nástrojů. Pro upínání závitníků nabízí firma Emuge-Franken velmi širokou paletu závitových upínacích pouzder a reverzačních aparátů.
  Nejčerstvější novinkou v této oblasti je závitořezné pouzdro dodávané pod obchodním označením KSN-Softsynchro/MMS. Toto kleštinové pouzdro pro upínání závitníků s vnitřním přívodem chladicího média je určeno pro nejmodernější CNC obráběcí stroje, které jsou vybaveny synchronním řízením a možností minimálního množství vnitřního přívodu chladicího média, buď mlhy, nebo vzduchu. Pouzdro je dodáváno se stopkou HSK DIN 69893A, je velice tuhé a přesné i při vyšších řezných rychlostech. Cílené, proudově optimalizované vedení chladicího média přes závitník až do místa řezání zajišťuje vysokou životnost závitníků. Vlivem zabudovaného minimálního délkového vyrovnání jsou vyrovnávány vzniklé minimální rozdíly ve stoupání mezi posuvem vřetena a stoupáním závitníku, které by jinak vedly k příliš vysokým třecím silám na hřbetech břitů závitníku, a tím k výraznému snižování životnosti. Použití tohoto závitořezného pouzdra optimalizuje životnost závitníků a prakticky vyloučí přeřezávání závitů.
  Další novinkou je hydroupínací pouzdro KSN-Softhydro pro upínání standardních závitníků (se standardní tolerancí stopky h9) s vnitřním přívodem chladicího média. Přenos krouticího momentu je zajišťován integrovaným upínacím čtyřhranem. Pouzdro je určeno pro upínání závitníků v rozsahu M5 až M16 s vnitřním přívodem chladicího média do 50 barů a standardně je dodáváno se stopkou HSK-A. Vestavěním minimálního délkového vyrovnání jsou tato pouzdra předurčena pro použití na moderních CNC obráběcích strojích se synchronním řízením.

  Závitořezný reverzační aparát

  Velmi významnou novinkou firmy Emuge-Franken je závitořezný reverzační aparát Switch-Master. Aparát je vybaven pneumaticky ovládaným reverzačním ústrojím a je určen k přepínání směru otáček nástroje při zpětném pohybu vřetena stroje. Pro správnou funkci je vybaven aretací polohy a také možností automatické výměny nástroje. Aretaci je třeba individuálně přizpůsobit pro každý stroj. Aparát je standardně vybaven stopkou Weldon o průměru 25 mm dle DIN 1835B+E. Rozsah řezání je M4 - M12, max. počet otáček 3000 min-1. Vlivem velmi krátkého časového taktu je tento aparát významným pomocníkem při zajišťování vysokých výkonů při závitovacích operacích na moderních CNC obráběcích strojích s poháněným strojním vřetenem. Oproti standardním reverzačním aparátům přináší zrychlení operace nejméně o 30 %. Další výhody Switch-Masteru:
 • šetrný provoz obráběcího stroje odstraněním rázů při reverzaci otáček;
 • vyloučení osových sil působících na závitník při reverzaci;
 • minimalizace osové síly na bocích (hřbetech) závitníku;
 • přesně definovaný bod přepnutí přes přibližovací senzor. Tím je bod přepnutí nezávislý na počtu otáček a na stoupání závitníku, což v praxi zaručuje přesnou hloubku řezaného závitu;
 • redukce bezpečnostní vzdálenosti mezi obrobkem a závitníkem vlivem krátkých spínacích cest;
 • klidný chod procesu řezání.
 • Vlastní závitořezný aparát Switch-Master se vyznačuje vysokou životností a spolehlivostí, které je dosaženo tlakovým mazáním a bezpečným utěsněním proti vniknutí chladicího média do pouzdra aparátu, umožněným rozdělením osového a radiálního pohybu upínací hlavy. Aparát je určen pro řezání pravořezných závitů.

  Další články

  Obráběcí stroje a technologie
  Nástroje pro obrábění / řezné materiály

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: