Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Robot s dvojitým uchopovačem zrychlil obsluhu CNC stroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Robot s dvojitým uchopovačem zrychlil obsluhu CNC stroje

Osvald Jensen A/S je dánská rodinná firma dodávající strojírenské produkty pod vlastní značkou. Ve své továrně v Dánsku firma vyvíjí a vyrábí součástky do převodovek pro široké spektrum využití. Zaměřuje se na produkci vysoce kvalitních šnekových převodovek, převodových ústrojí a ozubených kol nejrůznějších velikostí.

„Abychom zůstali konkurenceschopní i na tak náročném trhu, jako je v Dánsku, rozhodli jsme se investovat do technologií, které slibovaly nejlepší návratnost. Vynaložili jsme hodně investic do našich CNC strojů. Abychom efektivně automatizovali jejich obsluhu, rozhodli jsme se nasadit kolaborativní roboty Universal Robots a koncové nástroje OnRobot. Když jsme v roce 2015 zakoupili náš první uchopovač, jeho návratnost činila méně než tři měsíce,“ řekl Christian Viereck, vedoucí výroby v Osvald Jensen.

Společnost Osvald Jensen využívá ve výrobě kolaborativní roboty osazené uchopovači RG2 od OnRobot k obsluze CNC strojů. Robot s pomocí uchopovače naloží materiál do stroje a po jeho obrobení jej opět vyjme. Jedná se o ideální řešení běžného rutinního procesu, přesto však ve firmě našli další prostor k jeho zlepšení. 


Společnost Osvald Jensen využívá ve výrobě kolaborativní roboty osazené uchopovači RG2 k obsluze CNC strojů.

 

 

Dvojitý uchopovač

Společnost OnRobot vyvinula řešení dvojitého uchopovače, které v porovnání s jednoduchým uchopovačem umožňuje zvýšit produktivitu manipulací se dvěma obrobky najednou. „Uvědomili jsme si, že s tímto efektivním řešením dokážeme zvýšit produktivitu ještě více,” dodal Christian Viereck.

Po nasazení dvojitého uchopovače RG2 Dual Gripper bylo jasné, jak velký rozdíl je mezi oběma koncovými nástroji. Zatímco jednoduchý uchopovač dokáže zadaný úkol zvládnout za 27 sekund, dvojitý uchopovač za méně než 15 sekund, tedy o 12 sekund rychleji na každý cyklus. Díky tomu se firmě podařilo zkrátit délku obráběcího cyklu téměř o polovinu a významně tím zvýšit produktivitu s minimálními dodatečnými náklady.

V současné době mohou roboty osazené uchopovači OnRobot pracovat prakticky nepřetržitě a bez potřeby stálé přítomnosti operátora. Jedinou podmínkou je pravidelné doplňování zásobníků materiálem. Mezi další výhody patří, že pracovníci jsou ušetřeni monotónní, rutinní činnosti. Neočekávaným vedlejším efektem se navíc ukázalo zvýšení přesnosti obrábění, a to z důvodu pravidelného cyklu a stabilnějších podmínek na pracovišti, které nyní není tolik ovlivňováno změnami teploty a vlhkosti.


Dvojitý uchopovač RG2 Dual Gripper od společnosti OnRobot

Symbióza kobotů a uchopovačů

Nová generace kolaborativních robotických ramen klade zcela nové nároky na robotické uchopovače či obecněji na koncové nástroje. Pro zvolenou činnost je klíčové to, co je koncový nástroj schopen dělat. Čím více uživatelsky přívětivý, flexibilní a citlivý uchopovač je, tím širší spektrum činností je schopen automatizovat a tím rychlejší je návratnost do robota a uchopovače.

Aby byl plně kolaborativní, musí robotický produkt splňovat tři kritéria. Za prvé musí být bezpečný pro lidi, kteří pracují společně s robotem, a to i bez ochranných zábran či klecí. Za druhé musí být uživatelsky přívětivý, snadno instalovatelný, programovatelný a zprovoznitelný. A za třetí musí být efektivní v provozu a poskytovat rychlou návratnost investice. Moderní robotické uchopovače tato kritéria splňují. Jsou dostupné v různých velikostech, s maximální nosností 2–6 kg podle typu a s velmi širokým rozsahem citlivosti.


 Pomocí dvojitého uchopovače se podařilo zkrátit délku obráběcího cyklu téměř o polovinu.

Zatímco tradiční robotické uchopovače jsou ovládány stlačeným vzduchem, současné moderní nástroje jsou postaveny na elektrickém ovládání a digitálních technologiích, které eliminují všudypřítomné kabely okolo robotických ramen či další instalační prvky. Co moderní uchopovače především odlišuje, je symbióza s robotickým ramenem. Vodiče jsou umístěny uvnitř ramene a uživatelské prostředí a ovládací prvky nástroje jsou integrovány přímo v samotném rozhraní robota, kterým je dotyková obrazovka.

V dnešní době představují kolaborativní uchopovače ideální řešení dostupné pro malé a střední výrobce, kteří marně hledají na pracovním trhu nové operátory, aby mohli rozšířit svou výrobu.

OnRobot

jana@myr.cz

https://onrobot.com

Další články

Automatizace, regulace
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: