Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Roboty si při výrobě myček mění nástroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Roboty si při výrobě myček mění nástroje

Společnost Miele využívá ve svém uničovském závodě systémy MPS130 od Stäubli, které slouží pro výměnu nástrojů u robotů pracujících na linkách na výrobu myček nádobí.

Výrobní závod Miele technika se sídlem v Uničově byl založen v roce 2002 a je jediným závodem koncernu Miele v České republice. Je zároveň největším závodem co do počtu vyrobených přístrojů z celkem 14 závodů Miele. Společnost se soustředí na výrobu a montáž spotřebičů v oblasti péče o prádlo a nádobí. Uničovský závod je výhradním výrobcem sušiček Miele pro domácnost. Veškeré sušičky Miele, které se dostanou k zákazníkům po celém světě, jsou vyráběny právě zde. Dále se v závodě vyrábějí myčky nádobí, k jejichž sestavení nově přispívají i roboty a systémy pro výměnu nástrojů společnosti Stäubli.


Díky systému na výměnu nástrojů MPS130 si robot mění nástroj podle typu vyráběné myčky. (Zdroj: Stäubli)

Systémy MPS130 pro výměnu nástrojů

Spolupráce mezi Stäubli a Miele v Uničově trvá úspěšně již několik let. V loňském roce rozšířilo Miele své výrobní zařízení o další z produktů značky Stäubli. Kromě stávajících standardních spojek, multinapojení, upínacích systémů a přibližně čtyř desítek robotů ve výrobě doplnilo Miele své portfolio i o systémy na výměnu nástrojů MPS130. Tyto systémy jsou součástí dvou nových robotických buněk na montážních linkách myček nádobí.


Pohled na výrobní linku myček v uničovském závodě. (Zdroj: Stäubli)

Výrobní linka pro myčky dvou generací

V synergii se třemi šestiosými Stäubli roboty umožňují tyto systémy – měniče nástrojů – rychlou a plně automatickou výměnu chapadla pro uchopení jiného nástroje při montáži různých typů čerpadel. Výrobní linky totiž nejsou určeny pouze pro jeden typ myčky – souběžně se na nich vyrábějí přístroje jak z nové generace G7000, tak i z původní G6000. Myčky nádobí jsou podle dané série vybaveny příslušným typem čerpadla, jejichž tvary jsou odlišné. „V rámci projektu zavedení výroby myček nové generace 7000 jsme se rozhodli spojit pracoviště pro obě generace myček a udělat tak buňku s roboty pro dvě aplikace. Z toho důvodu nastala potřeba měnit nástroje,“ vysvětluje David Černý, vedoucí projektu v Miele. „Po zvážení všech okolností jsme se rozhodli využít nabídky spolupráce s firmou Stäubli, jejíž řešení se pro nás jevilo jako nejlepší.“


Robot Stäubli se systémem MPS130. (Zdroj: Stäubli)

Vzhledem k okolnostem projektu nebylo možné vyvinout robotickou buňku tak, aby mohla být opatřena jedním univerzálním nástrojem vhodným pro uchopení obou typů čerpadel. Jediným možným řešením bylo použití systému, který umožní vyměnit dva různé nástroje. Systémy MPS130 jsou dnes využívány v Miele v Uničově na dvou montážních linkách myček nádobí. Robotická buňka se třemi roboty Stäubli (2x TX200 a 1x TX200L), vybavená tool changery, byla umístěna na jednu montážní linku již v loňském roce a další buňka byla doplněna na druhou montážní linku začátkem letošního roku.

Myčky nádobí nové generace G7000 se začaly vyrábět v uničovském závodě v únoru 2020. Pro jejich výrobu byla postavena technologie na ploše 7 000 m2.

Stäubli

m.scholze@staubi.com

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: