Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Rodinná firma oslaví devadesátku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Rodinná firma oslaví devadesátku

Německý výrobce obráběcích center, transferových modulů a jednoúčelových strojů ELHA je díky své dlouhodobé historii schopen reagovat na téměř všechny výzvy trhu.


Zkušenosti získané z předchozích projektů v kombinaci s novými technologickými možnostmi dávají vzniknout inovativním řešením na míru. (Zdroj: ELHA)

Skutečně na všechny – ať už se jedná o vysoce produktivní, vícevřetenové obrábění velkých sérií v automobilovém průmyslu, nebo o precizní obrábění komplexních velkých dílů a ložisek: ELHA nabízí řešení pro prakticky všechny materiály, množství, požadavky na kvalitu, velikosti dílů i segmenty na trhu.

Zkušenosti získané z předchozích projektů v kombinaci s novými technologickými možnostmi dávají vzniknout novým řešením pro konkrétní zadání. Pro zákazníky to znamená malý – a přece tak důležitý – rozdíl k tzv. řešením state-of-the-art. Je za tím následující úvaha: Když budeme něco dělat stejným způsobem jako ostatní, jak pak mají být výsledky lepší? Vysoká, a hlavně opakovatelná kvalita, jinými slovy vysoká procesní jistota, tvoří základ všech úvah a je neoddiskutovatelná.

Záměr zákazníka

Ale před ní a po ní, v rámci celého procesního řetězce, se nacházejí rozhodující faktory.

Již při analýze výrobních dokumentů a s tím spojené analýze vyrobitelnosti využívá ELHA know-how svých zaměstnanců, kteří se věnují obrábění. Už tady se nastavují výhybky v podobě učiněných rozhodnutí na základě důležitých poznatků.

V případě zájmu ELHA spolupracuje s oddělením konstrukce zákazníka, doptává se na „záměr“ každého znaku ve výkresu a geometrické souvislosti. Výsledkem je stanovení funkčního zakótování dílu, které umožní nejen procesně jistou, ale i ekonomickou výrobu.

Dalším bodem je správná volba výrobního procesu. ELHA je schopna uvažovat přes hranice jednotlivých technologií.

„Kulaté“ obrábění je možné realizovat rotací polotovaru, ale též rotací nástroje.

Požadovaného povrchu lze dosáhnout broušením nebo vystružováním.

Každá z použitých technologií má přitom své výhody i nevýhody. Vyvinout z nich optimálně padnoucí kombinaci patří k silným stránkám firmy ELHA.


Vyvinout optimálně padnoucí kombinaci obrábění patří k silným stránkám firmy ELHA. 
(Zdroj: ELHA)

Smysluplná automatizace

Vedle samotného obrábění – za použití emulze nebo olejové mlhy – představuje celkový proces souhru více pozicí. Přísun polotovarů, dokumentace a zpětná sledovatelnost dílů, opatření pro zabezpečení kvality, další operace jako odjehlení, mytí, sušení, montáž a balení výrobků.

Dále je třeba rozhodnout otázku smysluplného stupně automatizace – mezičasem jde spíš o průběžné zabezpečení kvality než o náklady.

ELHA dokáže své zákazníky podpořit ve všech těchto bodech tak, aby výsledkem byl fungující a ekonomický proces. Třetí generace rodinné firmy a 90 let zkušeností s realizací nejrůznějších a na míru vyrobených obráběcích center, jednoúčelových strojů a výrobních modulů mluví za ELHA, jejíž motto zní: „Neprodáváme pouze stroje – jsme oporou našich zákazníků.“

Diana Duffeková

 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: