Témata
Reklama

Ropa a plyn v síti politiky

Ropa a zemní plyn jsou skutečnými modlami současné světové ekonomiky. Přitahují i odpuzují politiky, ekonomy a techniky. Stále více se hovoří nikoliv o těžbě, ale o tom, jak vytěženou ropu dostat k uživatelům.

Ostrovem vyhnanců nazval Sachalin v Ochotském moři ruský klasik Anton Čechov, když jej navštívil v roce 1890. Všude viděl jen bídu a zmar. Podobný obrázek skýtalo toto místo ještě nedávno, protože příjem zdejších obyvatel se pohyboval v přepočtu kolem 50 dolarů. To se mění, protože zde existuje obrovské bohatství ropy a zemního plynu. Prvních dvanáct kasin, což bylo dříve samozřejmě nepředstavitelné, už bylo otevřeno v Jižním Sachalinsku, hlavním městě ostrova.

Reklama
Reklama
Sachalin - krásný, bohatý, ale drsný

Bohatství na Ostrově vyhnanců

Projektanti s pravítkem už před několika lety na mořských mapách narýsovali ropná pole a nazvali je Sachalin-1 až Sachalin-6. Sem jsou přitahováni největší investoři v ruské historii. Dohromady má jít o 100 miliard dolarů. Není divu, protože právě u Sachalinu leží největší zásoby ropy a plynu na světe, jež jsou relativně snadno využitelné. Rusko toto bohatství potřebuje, pokud chce dostát své pověsti "největší čerpací stanice na světě". A přitom je tato země v současné době díky svým zásobám ropy a plynu na Sibiři největším světovým dodavatelem energetických surovin.

Těžní plošina ve výstavbě

Miliardové investice

Konsorcium vedené koncernem Exxon-Mobil (podíl 30 %) investovalo jen v poli Sachalin-1 asi 12 miliard dolarů. Dalšími členy jsou japonské Sodeco (30 %), ruský Rosněft a indická společnost Oil & Natural Gas Corp. (po 20 %). Těžba už začala a odstartovala závody ve využití ropného bohatství a ložiska zemního plynu na ruském Dálném východu. Jen na poli Čajvo se předpokládají zásoby 2,3 miliardy barelů ropy. Mělo by tam být také 480 miliard krychlových metrů zemního plynu. Od roku 2008 by mělo toto naleziště dávat zhruba tři procenta celkové ruské těžby ropy. Těžební podmínky jsou však kolem ostrova v Pacifiku extrémně těžké. Musí se počítat s vichřicemi, velkými vlnami a zemětřesením. Také ruská vláda to investorům nijak neulehčuje. Na pole Sachalin-3 získaly licenci Exxon-Mobil a Chevron-Texaco už před 11 lety. Předloni ji Moskva stáhla. Exxon-Mobil prý komplikacemi s licencí přišel o 80 milionů dolarů a mluvil o vyvlastnění. "V Rusku mají ropní vlastenci sezónu," napsal už před dvěma lety ruský odborný časopis Ropná a plynná vertikála. "Nelze vyloučit, že pole Sachalin-2, které je zatím kompletně provozováno zahraničním konsorciem, může být dalším případem "vyvlastnění", i když jde o investice ve výši desítek miliard dolarů."

Ropovod z Bulharska do Řecka má ulehčit Bosporské úžině.

Smutná předpověď se vyplnila.

Ztráta důvěryhodnosti

Pojistka proti Rusku?

Ekonomické úvahy

Další expanze

Rusové propagují ropovod z bulharského černomořského Burgasu do řeckého Alexandropolisu na břehu Egejského moře dlouhý asi 312 kilometrů. Roční kapacitu 35 až 50 milionů tun nebude problém využít ruskou ropou. Náklady se předpokládají ve výši 700 milionů dolarů. Dlouholeté úvahy byly urychleny četnými haváriemi tankerů v úžinách Bospor a Dardanely a přetížeností této vodní cesty. Turecko už zakázalo noční plavbu lodí delších než 200 metrů a tankery čekají na povolení k proplutí někdy týden, někdy celý měsíc. Výstavba ropovodu má trvat čtyři roky a bude ji koordinovat firma TNK-BP, ruská dceřiná společnost koncernu British Petroleum.Už téměř deset let se diskutuje o ropovodu z centrální Sibiře na Dálný východ. Trasa dlouhá 4100 km bude mít roční kapacitu 80 milionů tun ropy čili asi 1,6 milionu barelů denně. Náklady se odhadují na 11 až 14,5 miliardy dolarů. Dlouho se uvažovalo o tom, zda má ropovod končit v Číně nebo v tichomořském přístavu Nachodka, aby se řada možných zákazníků rozšířila. Japonsko tak chce snížit svou závislost na dovozu ropy z Blízkého východu, odkud kryje 85 procent své spotřeby. Ruský prezident Putin však loni odmítl Japonsku jednoznačně slíbit, že chystaný ropovod směrem na východ dosáhne pobřeží Pacifiku. V první fázi, a to od příštího roku, má ropovod dodávat do Číny 600 tisíc barelů ruské ropy za den. Teprve v druhé etapě by ropovod dodával Japonsku denně milion barelů. A konečně politické důsledky přináší i 1200 metrů dlouhý plynovod Baltským mořem, což je projekt rusko-německého konsorcia. O politickém podtextu svědčí i fakt, že v křesle předsedy dozorčí rady sedí Gerhard Schröder, bývalý německý premiér a předseda sociální demokracie. S výstavbou, s níž nesouhlasí především Polsko, se má začít příští rok na jaře. Od října roku 2010 byl měly začít dodávky. V první fázi by se měl za 2,5 miliardy eur postavit plynovod s kapacitou 27,5 miliardy kubických metrů plynu, ve druhé by se přepravní kapacita zdvojnásobila. Tento projekt by měl uspokojovat deset procent evropské spotřeby zemního plynu.

Karel Sedláček

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 70405
Datum: 25. 04. 2007
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Autor:
Firmy
Související články
Stroje v pohybu – Vrtulník na Marsu

Vědci a technici z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) právě řídí jednu z nejnáročnějších operací v dějinách kosmonautiky. Expedice Mars 2020 hledá známky bývalého života na sousední planetě. Kromě pojízdné laboratoře je na Marsu také první stroj, který létá vlastní silou na jiné planetě, než je Země.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 7. díl: Bezpečnost trakčních baterií

V tomto díle se zaměříme na další problematickou stránku elektromobilů, na jejich bezpečnost. Oč nám půjde především, jsou rizika spojená s možným vzplanutím trakční baterie. Jak totiž v rozhovoru pro KdeNabíjet.cz uvedl plk. Mgr. Rudolf Kramář, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR, pokud požár elektromobilu nezasáhne trakční baterii, pak neexistuje významnější rozdíl mezi požárem bateriového elektrického vozidla a toho s klasickým spalovacím motorem. Jakmile však baterie vzplane, ať už jsou toho příčiny vnější anebo vnitřní, vyžaduje si uhašení elektromobilu rozdílné, a nutno říct, že komplikovanější a nákladnější hasičské techniky a další navazující postupy.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Související články
Úspory naruby - Pravda a lži o vytápění, 2. část

S neustálým zdražováním energií se mnoho obyvatel ptá, čím ekologicky a současně i ekonomicky, tedy levně a s účinností pokud možno přes 100 %, vytápět svůj rodinný dům?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Made in Česko - Vodu nejen pro poušť

S.A.W.E.R. To je název vskutku geniálního zařízení na hranici skutečnosti a sci-fi, které bude ve velmi suchých oblastech generovat ze vzduchu vodu a posléze kultivovat místní půdu v úrodnou zemi. Zařízení již existuje a veřejnosti bude představeno na výstavě Expo 2020 v Dubaji. A stejně jako další neuvěřitelné patenty, které vám představujeme v tomto seriálu, i S.A.W.E.R. je výhradně dílem českých hlav a českých rukou.

Vyvíjí se nový solný reaktor

Ruští vědci zahajují přípravu koncepce reaktoru chlazeného tekutými solemi, který je považován za nezbytnou součást budoucnosti jaderné energetiky. Tento reaktor je totiž schopen spalovat nejrizikovější radioaktivní odpady pocházející nejen z jaderné energetiky. Dále se připravuje tendr na výstavbu reaktoru BREST-300, který také přispěje k řešení problému použitého jaderného paliva.

Jízdní kola z vesmírného inkubátoru

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Česká trsátka rozeznívají struny na celém světě

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Knižní tipy

Knižní tipy pro čtenáře MM Průmyslového spektra

Najít dveře do budoucnosti

Již 20. ročník Ceny Wernera von Siemense vyvrcholil 22. února slavnostním večerem v pražské Betlémské kapli. Za své práce zde převzalo ocenění celkem 25 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů. Werner Siemens prý řekl: „Lepší než bušit hlavou do zdi je najít v ní očima dveře.“ Z mladých lidí, kteří převzali ocenění nesoucí jeho jméno, by měl jistě radost. Všichni totiž dokázali nejen najít dveře, ale otevřít je do budoucnosti.

Jaderné elektrárny ze zakonzervovaných stavenišť

S projekty výstavby jaderných elektráren, které byly na několik let, někdy i desítek let zakonzervovány, se můžeme setkat po celém světě. Některé z nich se podařilo dokončit a mohou tak plnit svou roli v nízkoemisní výrobě elektřiny.

Hokejové puky z Kateřinic zamířily na olympiádu

V České republice existuje celá řada firem, které se svými produkty prosadily po celém světě. Často nejsou ani tak známé doma, jako spíš za hranicemi naší země, kde v ojedinělých případech vytvořily dokonce nový segment trhu. Seriál formou stručného příběhu představuje čtenářům cestu, po které se podnikatel se svojí firmou vydal, jaké milníky jej provázely a jakých úspěchů a uznání na světovém trhu dosáhl.

Reaktor Argus-M - fénix jaderné medicíny

Díky stárnutí jaderných reaktorů, které produkují nejpoužívanější radiofarmaka, dochází k obnovení zájmu o polozapomenutý typ reaktorů, které mají palivo rozpuštěné ve vodě. Ruská korporace Rosatom vstupuje na mezinárodní trh s reaktory Argus-M.

Letem technickým světem

Každý den nás překvapuje zprávami z vědeckotechnické sféry, která je nám sice ve své podstatě blízká, ale přesto někdy v detailech vzdálená, protože stačíme sledovat pouze svůj obor. V tomto letošním seriálu stíráme hranice úzkého zaměření a zlehka se dotkneme překvapivých novinek odjinud. Kdo chce vědět víc, snadno si podrobnosti najde.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit