Témata
Reklama

Rozvody stlačeného vzduchu - elegantní řešení nezbytné investice

18. 07. 2005

Ať už při výstavbě nové výrobní haly nebo při přestavbách a rozšiřování stávajících provozů, snad ve všech průmyslových odvětvích se setkáváme s nutností investovat také do rozvodů stlačeného vzduchu a jiných médií. Vzhledem k moderním technologiím, které lze dnes najít všude, je důležitou otázkou i kvalita a efektivnost jak samotných médií, tak i jejich distribučních systémů. Touto problematikou se již od roku 1988 intenzivně zabývá italská firma Teseo S. r. l., jejíž výrobky na náš trh dodává společnost Intratech Polička.

Pokud se při navrhování a realizaci rozvodů stlačeného vzduchu rozhodne investor pro momentálně nejlevnější materiál a provedení (což je většinou plastové nebo ocelové potrubí), vystavuje se riziku zbytečně vysokých nákladů na montáž, údržbu a rozšiřování rozvodu v budoucnu. Celková pořizovací cena rozvodu včetně jeho montáže se pak může dostat až na několikanásobek ceny za vlastní materiál. Je tedy nutné se hned na začátku celého procesu instalace, to znamená už v projektovém řízení, dobře zamyslet nad tím, co od rozvodu očekáváme a co jsme schopni a ochotni do něj investovat. Celkovou cenu montáže přímo ovlivňuje také doba jejího trvání a použitá technologie. Je třeba zohlednit i možnosti dalšího rozšiřování nebo úprav podle aktuálních potřeb provozu. Lepené plastové rozvody nebo ocelové rozvody spojované svářením nebo pomocí řezaných závitů jsou velice nepraktické a jejich montáž je zbytečně komplikovaná, dlouhá a tím i nákladná. Ideální řešení tak v sobě spojují rozvody stlačeného vzduchu (a jiných médií) pomocí hliníkových profilů firmy Teseo. Jde o velmi kvalitní materiál s jednoduchou a rychlou montáží. Komplexní systémové řešení navíc zaručuje možnost absolutně bezproblémového rozšíření, přestavby či jednoduché demontáže.
Reklama
Reklama
Reklama

Jednotlivé systémy

Podle účelu použití rozvodu a jeho velikosti (délky a dimenze) lze vybírat ze tří základních systémů, které jsou samozřejmě plně kompatibilní a často se používají i v návaznosti na sebe. Jedná se o systémy AP, HBS a ATS.
Systém AP (Aluminium Pipework) je určen především pro menší výrobní haly, dílny či pneuservisy a autoservisy. Základ systému tvoří třímetrové nebo pětimetrové tažené profily ze slitiny hliníku s nekorodujícím vnitřním i vnějším povrchem o světlostech 20, 25 a 50 mm s kompletním sortimentem příslušenství spojek, koncovek, vývodů, úchytů a dalších komponentů pro sestavení rozvodu stlačeného vzduchu.
Systém HBS (Hollow Bar System) sestává z pětimetrových tažených profilů ze slitiny hliníku s nekorodujícím vnitřním i vnějším povrchem a kompletního sortimentu příslušenství. Vzhledem k širšímu sortimentu dimenzí však jde o systém určený spíše pro střední a velké provozy, s velkou spotřebou stlačeného vzduchu. K dispozici jsou světlosti: 25, 32, 50, 63, 80 a 110 mm.
Systém ATS (Air Track Suply) je ideálním doplňkem rozvodů pro montážní linky a pracoviště s pneumatickým nářadím s požadavkem na snadno obsluhovatelný rozsáhlý pracovní prostor. Počínaje suportovými pojezdy s integrovaným přívodem stlačeného vzduchu (i s možností přívodu elektrické energie) v délce až 18 metrů přes otočná ramena s tlakovým vzduchem a pracovní stoly s rámem plným stlačeného vzduchu až po modulární rozdělovače s možností mnoha přívodů stlačeného vzduchu o velkém průtoku na malém prostoru, je tato řada perfektním řešením pro montážní haly, pracoviště s pneumatickým nářadím a další podobné provozy.

Kompatibilita systémů

Všechny systémy je možné vzájemně propojit, a tak dosáhnout optimálního řešení pro jakýkoliv provoz - malý příklad: Velká výrobní hala má na jedné straně část výroby s několika stroji, které potřebují stlačený vzduch. Navazuje montážní pracoviště, kde je použito velké množství pneumatického nářadí a na konci haly je výstupní kontrola, kde se pro testování kompletních výrobků používá zkouška odtlakováním. Řešení rozvodu je velmi jednoduché: Z kompresorovny je vzduch přiveden na halu potrubím HBS 80, stejná dimenze je použita i pro hlavní okruh kolem haly. Napříč jdou dvě vedlejší větve dimenzí HBS 50, na které navazuje HBS 32 pro doplnění základní sítě rozvodu po celé hale. Z této sítě je systémem AP 25 a AP 20 sveden vzduch k jednotlivým strojům nebo pracovištím. Systémy ATS jsou pak použity na montážních pracovištích (suporty, otočná ramena a montážní stoly) a ve zkušební části (montážní stoly a modulární rozdělovače).

Montáž rozvodu

Jak již bylo uvedeno, montáž rozvodů stlačeného vzduchu je velmi významnou částí celkové instalace. Vzhledem k rychlosti a jednoduchosti montáže při použití hliníkových profilů Teseo je celá instalace velmi rychlá a tím pádem i levná. Profily jsou spojovány jednoduchými spojkami bez jakéhokoliv lepení, svařování nebo řezání závitů. Protože na všech spojkách, koncovkách a vývodech jsou předmontovány O-kroužky, není nutné se nijak zabývat těsněním spojů. Spojky a další prvky se jednoduše nasunou do profilu, z vnější strany profilu se spoj zajistí deskou s imbusovými šrouby a závitovými destičkami v drážkách profilu. Tento spoj má bezpečnostní faktor 3. Díky samonosnosti systému se úchyty (ať už závěsné nebo na zeď) montují s roztečí až 4,5 metru. K dispozici jsou dilatační spojky pro eliminaci teplotní roztažnosti, které se používají při delších rozvodech po 30 metrech. Pokud je třeba rozvod doplnit o další svody nebo jinak upravit, je možné vyvrtat otvor a namontovat odbočku, dokonce i pokud je celý systém pod tlakem. Lze tedy velmi jednoduše upravit rozvod při přesunutí strojového vybavení nebo jednotlivých pracovišť bez nutnosti přerušit výrobu v celé hale nebo její části. Součástí systému jsou samozřejmě i kulové kohouty, terminály pro ukončení svodu a odpouštění kondenzátu, flexibilní tlakové hadice pro napojení na kompresor a obejití překážek, široký sortiment úchytů a další příslušenství.

Kvalita provedení rozvodu

S nekvalitním rozvodem vzduchu jsou spojeny nečistoty uvnitř systému (kondenzát, rez, olej z kompresoru atd.), které následně poškozují vlastní výkonové prvky. Další problémy způsobují netěsnosti systému: i malým otvorem uniká tlakový vzduch neustále, takže jeho celkový objem je překvapivě velký. To se samozřejmě projeví delším provozem kompresoru a tím i náklady na vynaloženou energii.
S použitím systému hliníkových profilů se všechna tato rizika snižují na minimum, neboť vnitřní povrch nekoroduje, čímž nedochází k znečištění tlakového vzduchu a zanášení koncových spotřebičů. Také netěsnosti jsou díky preciznímu provedení spojek a jejich jednoduché montáži prakticky vyloučeny. Rozvod tak při správné instalaci plní svoji funkci velmi spolehlivě, bez dalších nároků a výdajů na údržbu. Celý systém je zkoušen při tlaku 5,5 MPa, přičemž pracovní tlak je 1,5 MPa. Při tlaku 0,8 MPa a provozní teplotě -30 až +130 °C je zaručen vysoký průtok média až 100 000 l.min-1.
Petr Cihlář
Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 50722
Datum: 18. 07. 2005
Rubrika: Trendy / Pneumatika
Autor:
Firmy
Související články
Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Přichází doba zmenšování

Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

Bílá kniha - zónová bezpečnost

Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

Související články
Malé velké změny - čidla pro pneumatické válce

Historicky prošla magnetická čidla pro snímání poloh pneumatických válců zajímavým vývojem. Jsou stále menší, výkonnější, levnější a ještě déle vydrží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Moderní jednotky pro úpravu vzduchu

Účinná úprava vzduchu vytváří ideální provozní podmínky pro nepřetržitě pracující pneumatické pohony – válce a kyvné pohony – a zlepšuje produktivitu stroje.

Efektivní řešení i pro extrémní aplikace

Elektrické a pneumatické prvky společnosti Festo využívá více než 300 000 zákazníků na celém světě. Z širokého portfolia výrobků v následujícím článku představíme trojici komponent z oblasti pneumatických pohonů a automatizace..

Úsporná filtrace stlačeného vzduchu

Kdo potřebuje stlačený vzduch vyšší kvality, nevyhne se jeho odpovídající úpravě filtrací. Právě takové provozy mohou nyní využít nové energeticky úsporné filtry firmy Kaeser.

Technologie pro sušení a filtraci stlačeného vzduchu

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie, který je široce používán v celém průmyslu. Toto médium, označované také jako čtvrtá energie, používá v některém aspektu své činnosti přibližně 90 procent všech výrobců. Na rozdíl od jiných energií je však stlačený vzduch generován na místě a jeho kvalita a cena jsou tak odpovědností uživatele. e.

Olejové vývěvy pro chemické aplikace

Firma Ilmvac je výrobcem vývěv a vakuové techniky již od roku 1947. Její vývěvy pokrývají kompletní rozsah vakua od hrubého až po ultravysoké.

Modulární lisovací systémy

Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

Hydraulika a pneumatika. Quo vadis?

Vážení čtenáři, opět po roce se vám dostává do rukou letní vydání magazínu MM Průmyslové spektrum věnované hydraulice a pneumatice. Ve své úvaze se pokusím najít odpověď na úvodní otázku, tedy kam tyto tradiční obory směřují.

Pneumatické válce certifikované dle ISO

Nové pohony řady P1F řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách.

Chvění zakázáno

Nemusí to být samotný stroj nebo budova, které způsobují nežádoucí vibrace. Tlumiče kmitů mají kmity vzniklé vibracemi odstranit. Zkušebna a zkušební obráběcí stroj byly vybaveny rozdílnými výrobky, které chvění tlumí.

Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit