Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Rozvody stlačeného vzduchu z tažených hliníkových profilů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Rozvody stlačeného vzduchu z tažených hliníkových profilů

S rozvojem nových technologií se v poslední době klade důraz i na dříve opomíjená témata, jakými jsou rozvody stlačeného vzduchu ve výrobních halách. Jednou z možností, jak výrazně zlepšit kvalitu stlačeného vzduchu, je použití nových materiálů těchto rozvodů. Zajímavé řešení s použitím tažených hliníkových profilů nabízí italská firma Teseo.

Mnoho firem, které potřebují pro své technologie kvalitní stlačený vzduch, se snaží zabránit vniknutí nečistot a vody do rozvodu kvalitními kompresory a zařízeními pro úpravu vzduchu. Přitom však často zapomínají na vlastní provedení rozvodu. Hlavní rozvody po halách jsou většinou vedeny ocelovým potrubím, ve kterém vzniká velké množství nečistot díky korozi, způsobené vlhkým vzduchem. Ty potom poškozují řídicí a výkonové členy pneumatických obvodů. Problémy působí také teplotní vlivy na roztažnost ocelového potrubí. V případě použití plastových rozvodů má zase teplota okolí vliv na jejich pevnost, zejména je-li rozvod umístěn pod střechou haly. Ocelové a některé typy plastových rozvodů je dále obtížné doplňovat či upravovat při změnách technologií. Hmotnost ocelových potrubních systémů také značně zvyšuje zatížení nosné konstrukce. Nemalé náklady jsou i na vlastní údržbu rozvodů. Použití hliníkových profilů všechny tyto nevýhody odstraňuje.

Systémy rozvodů

Hliníkové rozvody firmy Teseo tvoří tři řady vzájemně kompatibilních a doplňujících se produktů, určených pro široké spektrum průmyslových odvětví. Systém AP (Aluminium Pipework) je určen pro menší výrobní haly, dílny či pneuservisy a autoservisy. Základ systému tvoří třímetrové nebo pětimetrové tažené anodizované profily ze slitiny hliníku s nekorodujícím vnitřním povrchem o světlosti 20 a 25 mm včetně širokého sortimentu příslušenství.
Pro střední a velké výrobní haly s velkou spotřebou stlačeného vzduchu se vyrábí systém HBS (Hollow Bar System). Tvoří ho pětimetrové tažené profily ze slitiny hliníku s nekorodujícím hladkým vnitřním povrchem ve světlostech 25, 32, 50, 63, 80 a 110 mm. Také tato řada má široký sortiment dalšího příslušenství. Systém HBS lze snadno kombinovat se systémem AP.
Systém ATS (Air Track Suply) je vhodný pro montážní linky a pracoviště s pneumatickým nářadím s požadavkem na snadno obsluhovatelný rozsáhlý pracovní prostor. Základ tohoto systému tvoří kombinace výše uvedených systémů AP a HBS spolu s dalšími doplňujícími prvky. Pracoviště může být tvořeno například pracovními stoly s integrovaným rozvodem vzduchu, otočnými rameny s centrálním přívodem vzduchu a velkým obslužným prostorem nebo pohyblivými suportovými přívody vzduchu a elektřiny pro pneumatické a elektrické nářadí (po délce až 18 m).

Vlastní montáž

Spojování jednotlivých částí rozvodu je jednoduché a rychlé. K montáži není potřeba žádné speciální nářadí. Vlastní profily jsou spojovány jednoduchými spojkami s "O" kroužky bez jakéhokoliv lepení nebo svařování. Imbusové šrouby s upevňující deskou zajišťují pevnost spoje, a vytvářejí tak spojení s bezpečnostním faktorem 3. Při větších délkách rozvodu lze použít dilatační spojky pro eliminaci teplotní roztažnosti, každou asi po 30 metrech. Dalšími stavebními prvky jsou kolena, T-spoje, záslepky, redukční spojky, boční vývody atd.

Úpravy a příslušenství

Jednoduché je i rozšíření rozvodu o další větve. V jakékoliv části rozvodu je možné napojit další vedení, což spočívá pouze ve vyvrtání otvoru a namontování odbočky nebo svodu. Tyto úpravy lze provádět dokonce i pod tlakem. Rozvod není nutné spádovat, neboť každá svislá větev je osazena odpouštěním kondenzátu včetně hledítka či manometru. Součástí rozvodů jsou i různé druhy úchytů pro montáž na stěnu haly. Díky samonosnosti profilu je rozteč úchytů až 4,5 m. K dispozici jsou také uzavírací 2/2 ventily či další příslušenství. Kdykoliv je možná demontáž rozvodu a jeho nové použití.

Technické parametry

 • vnitřní dimenze potrubí 20, 25, 32, 50, 63, 80 a 110 mm;
 • pracovní tlak až 15 barů, zkušební 55 barů;
 • vysoký průtok (při tlaku 8 barů až 100 000 l.min-1);
 • provozní teplota -30 až +130 °C;
 • pracovní médium stlačený vzduch, vakuum, oleje, voda a další.
 • Mezi výhody tohoto typu rozvodu patří nekorodující vnitřní i vnější povrch tažených profilů, samonosnost, tuhost a až o 70 % menší hmotnost rozvodu proti oceli. Jeho montáž je snadná a rychlá (není nutné svařování včetně následného protipožárního dozoru). Průtok je až o 30 % vyšší proti klasickým systémům, teplotní vlivy na potrubí jsou odstraněny pomocí dilatačních spojek. Rozvod má velkou modulárnost a tuhost umožňující přizpůsobení rozvodu každé výrobní hale nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Vysoká životnost, příznivá cena i při vysokém technickém standardu jsou dalšími výhodami. Systém je stoprocentně recyklovatelný nebo opakovaně použitelný
  Navrhování a realizaci těchto rozvodů včetně dodávek příslušenství zajišťuje firma Intratech Polička.
  Petr Cihlář

  Další články

  Pneumatické prvky/ kompresory

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: