Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Rychlá, automatická a bezpečná výměna nástrojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Rychlá, automatická a bezpečná výměna nástrojů

Vrchol veletržní sezóny, kterým brněnské MSV bezesporu je, se nezadržitelně blíží. Firmy už mají jasno, jaké exponáty předvedou návštěvníkům na svých stáncích. Nyní můžeme nahlédnout pod pokličku a podívat se, co si pro své návštěvníky připravila společnost Stäubli.

Inspirovat se můžete například plně automatickými systémy MPS pro výměnu nástrojů, které pomáhají minimalizovat neproduktivní časy a zvýšit stupeň automatizace robotických buněk. Stäubli totiž patří k předním průkopníkům ve vývoji systémů pro výměnu nástrojů.

Automatické systémy MPS pro výměnu nástrojů

Tool changery řady MPS od Stäubli jsou působivé díky svým multifunkčním technologickým aplikacím a pomohou i v případě specifických požadavků zákazníka. Tento automatický a kompaktní měnič nástrojů nabízí četné varianty modulů pro různé komponenty v oblasti médií, přenosu dat a energie – může se jednat o připojení pneumatiky nebo vakua, chlazení, signálního a napájecího zdroje či o primární proud.

Systém MPS (Multi Prehensile System) je rozhraní mezi robotem a nástrojem, které umožňuje rychlou a automatickou výměnu nástrojů. Interní bezpečnostní systém zamezuje náhodnému odpojení, přenos energií může být aktivován pouze v případě, že je systém MPS na straně robota i na straně nástroje správně zapojen.
Spolehlivá zařízení na výměnu nástrojů Stäubli zkracují zásahy obsluhy na robotickém zařízení, optimalizují průběh výrobního cyklu a zkracují neproduktivní časy ve výrobě.


Automatické systémy MPS pro výměnu nástrojů

Nová generace SCARA robotů

Při návštěvě stánku Stäubli budou návštěvníci moci obdivovat i kompletní řadu nových SCARA robotů TS2. Tato novinka se právě překlopila z předprodukční do plné výroby, a tak nastal čas se s nimi seznámit blíže. Každý si na první pohled všimne rozšíření celé řady o nového člena TS2-100, který je odpovědí na volání zákazníků po větším dosahu. Ale nová řada s dosahem 1 000 mm neznamená jen doplnění dalšího modelu s delším ramenem. Je tu celá řada vylepšení, která tyto SCARA roboty opět posouvá na vrchol.

Hned na úvod můžeme zmínit unikátní převodovku JCS známou z šestiosých robotů TX2, která je klíčová pro výrazné navýšení výkonu. Nyní již můžeme mluvit až o 240 cyklech za minutu. Pokud bychom pokračovali v porovnání s minulou generací TS, nemůžeme si nevšimnout chybějící vnější kabeláže. Díky duté hřídeli totiž lze vést vše vnitřkem robota. Dalším rozdílem je citelné snížení hmotnosti o 35 %, zmenšení potřebného prostoru o 30 % a snížení výšky o 38 %. To vše je doprovázeno prodloužením servisních intervalů o 50 % a snížením pořizovacích nákladů.

Kompaktní uzavřený design s vnitřním vedením médií a informací, možnost vyvedení kabelů skrze podlahu, minimum nepravidelností na povrchu podporujících zachycování nečistot a další vylepšení pak společně ukazují perfektní příklad hygienického designu. Ten v kombinaci s volitelnými doplňky umožňuje nasazení robota takřka v jakémkoliv prostředí bez nutnosti používat ochranné rukávy a další periferie.


Řada nových SCARA robotů TS2

Modulární design

Bližší prozkoumání odhalí řadu podobností mezi všemi čtyřmi modely. Nejedná se však o náhodu jako spíš o výsledek nového modulárního designu. Například všechny roboty mají stejnou základnu, kterou sdílejí s šestiosými TX2. Předloktí, klouby a převodovky jsou také u určitých modelů identické. Předloktí má pouze dvě verze. Menší varianta je použita u TS2-40 a TS2-60, větší pak u TS2-80 a TS2-100.


Nový model TS2-100 s dosahem 1 000 mm

Divizní manažer skupiny Stäubli Gerald Vogt popisuje výhody této konstrukční metody: „V tomto modulárním designu vidíme především cestu k výraznému snížení dodacích lhůt pro nové SCARA roboty. Kromě toho se nám povedlo ušetřit na zbytečných nákladech a zásobách náhradních dílů a díky využití našich JCS převodovek jsme snížili závislost na dodacích lhůtách subdodavatelů. Naši zákazníci ocení nejen vysoký výkon těchto strojů, které jsou nyní rychlejší, tišší a přesnější, ale mohou se těšit i na kratší dodací lhůty.“

Kromě základní varianty jsou k dispozici i další typy vhodné do různých prostředí. Při práci s jemnou elektronikou, případně v automobilovém průmyslu je vhodné použít variantu ESD zamezující povrchovému napětí. Ve vlhkém prostředí, ať již potravinářském, anebo při zpracování kovů, naopak najde své využití varianta HE.

Stäubli Systems

Jindřich Kára

j.kara@staubli.com

www.staubli.com

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: