Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Rychlost, kvalita a spolehlivost při obrábění monolitními frézami
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Rychlost, kvalita a spolehlivost při obrábění monolitními frézami

Slovo inovace vládne v posledních letech napříč všemi technickými obory, řezné nástroje nevyjímaje. Toho si je dobře vědoma i skupina Emuge-Franken působící na trhu již téměř 100 let – skupina německých společností zaměřená na výrobu nástrojů nejvyšší kvality v oblasti závitování, kontroly otvorů, upínání a frézování.

Jak oblast závitových technologií, tak i frézování přináší v posledních letech mnoho zajímavých a produktivních nástrojových řešení. Tento článek je zaměřen na produkty společnosti Franken GmbH & Co. KG, tedy na oblast monolitních fréz a jejich upínání.

Frézování všech materiálových skupin jedním nástrojem

Vývojoví experti firmy Franken se zaměřili na rozšíření a doplnění aktuálně nejširší řady fréz Top-Cut. Rychlost, spolehlivost, univerzálnost – to jsou ve zkratce hlavní poznávací znaky nové řady monolitních fréz. Tato nejmodernější fréza společnosti Franken byla optimalizována pro maximální flexibilitu při obrábění. Nerovnoměrný úhel šroubovice a speciální konstrukce jádra frézy zajišťují klidný chod a potlačují vibrace. Houževnatý karbidový substrát ve spojení s ochranným povlakem odolávajícím opotřebení i vysokým teplotám garantuje velmi dobrou kvalitu výrobního procesu a vysokou životnost nástroje v nejrůznějších materiálech. Velmi univerzální geometrie umožnuje obrábět jak houževnaté materiály, tak také materiály, které tvoří dlouhou třísku. Z tohoto důvodu je nástroj velmi hospodárný. Díky stabilnímu, radiálně podbroušenému obvodovému břitu, kuželovému jádru frézy, nerovnoměrně děleným zubům a proměnným úhlům šroubovice je možné nasadit nástroj bez omezení pro hrubování i pro dokončování vybraných skupin materiálů. Rozšířením sortimentu stopkových fréz o přesné kulové a toroidní frézy je pokryta i oblast frézování forem a zápustek zejména při obrábění na moderních pětiosých obráběcích centrech, ale i na tříosých frézkách. Podobně jako geometrie stopkových fréz, tak i geometrie fréz určených pro obrábění forem a zápustek předurčuje tyto nástroje k použití pro obrábění širokého spektra materiálů


Stopková fréza Top-Cut při obrábění nástrojové oceli

Přednosti fréz Franken Top-Cut

K hlavním výhodám a vlastnostem těchto fréz patří:

 • univerzální, vysoce výkonná a stabilní geometrie břitů;
 • široká nabídka fréz od dvouzubých přes třízubé, čtyř-, pěti-, šesti- a osmizubé frézy rohové, toroidní, kulové, s přívodem chlazení středem nástroje v různých délkách;
 • geometrie potlačující vznik vibrací;
 • jeden nástroj pro hrubování i dokončování;
 • výborný poměr cena/výkon;
 • kulové a toroidní frézy s přesnými rádiusy v přesnosti ±5 µm;
 • poznávací znak fréz řady Top-Cut – hnědá barva povlaku TiAlN.


Frézování formy kulovou frézou řady Top-Cut

Příklad praktické aplikace

Příklad praktického nasazení u klienta mluví za vše. Zákazník nasazuje čtyřzubou frézu nejkratšího délkového provedení průměru 10 mm při frézování vodicích drážek do těles závaží. Ve svařitelné oceli 11 523 podle ČSN je fréza nasazena pro hrubování s parametry: hloubka záběru ap = 10 mm, šířka záběru ae = 10 mm, řezná rychlost vc = 190 m.min-1 a posuv na zub fz = 0,08 mm – posuvová rychlost téměř vf ≈ 2 000 mm.min-1 (tedy 2 m.min-1). Při této aplikaci dosahuje fréza při obrábění zasucha životnosti více než 120 minut v řezu.

Sestava FPC upínače se čtyřzubou frézou Top-Cut a kleština

Zvýšení výkonu při procesu frézování – FPC upínače

Častým uživatelským neduhem je nevyváženost soustavy stroj–nástroj–obrobek. Operátoři pracují na tuhém a velmi výkonném stroji, obrobek zajistí proti pohybu a vibracím dobrým upnutím, ale nástroj upínají do nevhodných upínačů. Často vídáme v obrobnách standardizované kleštinové upínače jako jediné upínací řešení nástrojů. V takovém případě se nástroje hůře stabilizují a není vyloučeno, že se v náročnějších aplikacích (HPC hrubovací strategie, trochoidní frézování s axiálními záběry ap 3x D nebo 4x D apod.) nástroj odladit na požadované parametry ani nepodaří. Proto byla nabídka produktů Franken rozšířena o nové univerzálně použitelné upínače FPC vhodné pro hrubovací i dokončovací operace. Tyto upínače využívají silového upnutí nástroje s využitím mechanického šroubového převodu a patentovaných přesných kleštin osazených upínacím závitem. Výhodami takových upínačů jsou:

 • spolehlivost – vysoký přenositelný krouticí moment;
 • mikronová přesnost – soustřednost <3 µm ve vzdálenosti 3x D od čela upínače;
 • dlouhá životnost nástroje – speciálně vyvinutá konstrukce držáku pohlcující vibrace vznikající při procesu obrábění a velká tuhost upínače;
 • snadná a rychlá výměna nástroje zašroubováním kleštiny do upínače;
 • vyloučení axiálního pohybu nástroje (vytažení či zatlačení) – pojištění nástrojů se stopkou weldon využitím důmyslného mechanismu aretace nástroje kaleným čepem ve weldon drážce (vhodné zejména pro nejtěžší hrubovací operace a velké průměry nástrojů).

Všechny tyto nástroje i další novinky firmy Emuge-Franken můžete vidět na MSV Brno ve dnech 9.–13.10. 2017 v pavilonu F na stánku číslo 59.

Emuge-Franken
umístění na MSV: pavilon F, stánek 59

jan.viktorin@emugefranken.cz

www.emugefranken.cz  

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: