Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Seminář průmyslového čištění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Seminář průmyslového čištění

Odborné semináře průmyslového čištění poskytují odborníkům, provozním specialistům, technikům i řídicím pracovníkům českých a slovenských strojírenských firem prostor k seznámení s aktuálními světovými trendy.

První den semináře byl tematicky zaměřen na čištění s využitím médií na bázi vodního roztoku. Vodní roztok skýtá množství výhod zejména v ekologii – má relativně malý dopad na životní prostředí a ovzduší, a v minimálním zdravotním riziku pro zaměstnance – nejsou potřeba uzavřená pracoviště a ve variabilitě čisticího procesu.
I vzhledem k těmto vlastnostem pracuje v současné době s médii na vodní bázi přibližně 75 % aplikací.


Sedm desítek účastníků semináře

Thomas Gutmann, vedoucí týmu „service plus“ Mafac, prezentoval princip a výhody čištění s médii na vodní bázi, se kterým má společnost Mafac 45letou zkušenost. Dodává špičková technologická zařízení do různých odvětví – automobilového průmyslu, strojírenství, energetiky a elektrotechnického průmyslu nebo pro výrobu medicínské techniky po celém světě.

K 50. výročí uvedl Mafac na trh kompaktní stroj pro ekonomicky dostupné vysoce kvalitní čištění – Mafac Pura. Jeho základem je, stejně jako u dalších zařízení Mafac, patentovaný systém protiběžné rotace trysek a koše s čištěnými obrobky.

Ing. Roman Konvalinka, manager SurTec promluvil o optimalizaci čisticího procesu z pohledu užití médií na vodní bázi.

Největší část z celkových nákladů na čištění spotřebovávají práce (obsluha a údržba, vytížení zařízení, případně zmetkovitost) a cena čisticího zařízení – téměř dvě třetiny nákladů. Zbývající třetina jde na vrub spotřeby čisticí chemie, vody, energie a likvidace lázní a odpadů. Vhodnou cílenou volbou média je možné, při dosažení požadované kvality, ekonomiku čisticího procesu výrazně posunout. SurTec vyvinul modulární systém s odděleným dávkováním tenzidu a builderu, při jehož využití se builder dávkuje titračně a tenzid fotometricky. Systém umožňuje optimalizovat proces dávkováním pouze potřební složky.

Petr Teverný, vedoucí obchodu Imtos, představil základní typy i speciální zákaznická řešení Bupi Cleaner, která tvoří přibližně 70% podíl firemní produkce. Základem čisticích zařízení Bupi je ostřikový systém na bázi vody s otáčejícími se čištěnými obrobky a pevným systémem trysek. Zařízení Bupi nachází uplatnění v široké škále průmyslových odvětví, v automobilovém, leteckém a železničním průmyslu, ve zbrojovkách, lakovnách, chemickém průmyslu i jinde.

Příkladem velmi zajímavého individuálního technického řešení pro konkrétního zákazníka je zařízení pro proudové čištění vnitřního prostoru ohýbaných profilů lanovkových sedaček. Zařízení s komorou o pracovní výšce 2 500 mm využívá trysky o průtoku 70 m3.h-1.

Čištění s použitím médií na bázi modifikovaných alkoholů a rozpouštědel reprezentovaly na semináři společnosti Pero AG a Dow Europe.
Pero vyrábí zařízení na vodní i rozpouštědlové bázi k čištění dílů z kovu, plastu i skla. Produkty společnosti Pero se uplatňují všude, kde je třeba čistit a odmašťovat milimetrové i velké díly s komplikovanou geometrií při splnění přísných kritérií na obsah zbytkových nečistot. Sebastian Hodrea a Florian Gerstner prezentovali
typovou řadu R, která, s odstupňovanou velikostí dávky (50 kg u R0 až 1000 kg u R5) umožňuje zvolit optimální zařízení s ohledem na efektivitu konkrétního provozu. Modulární charakter typové řady skýtá široké možnosti customizace.

Maciej Chmielewski, Sales Manager Eastern Europe & Russia Dow Europe, přiblížil optimalizaci čisticího procesu s modifikovanými alkoholy s využitím nových stabilizačních systémů Dowclene.

Další metodou finalizace výrobků představenou na semináři bylo odjehlování. Technologii elektrolytického odjehlování prezentoval Dieter Abler, Director Global Key Accounts Stoba Sondermaschinen, termického odjehlování pak Philipp Melching, Sales Director ATL Anlagentechnik Luhden. Obě technologie efektivně a rychle odjehlují vnitřní i vnější hrany bez vzniku sekundárních otřepů.
 

Technologické centrum Imtos

Praktické ukázky a testování

Pro praktické ukázky čištění se účastníci semináře první den odpoledne přesunuli do Technologického předváděcího centra Imtos v sídle společnosti v Moravanech.

Technologické centrum Imtos

Technici Imtos i specialisté výrobců demonstrovali čisticí procesy na instalovaných zařízeních Pero a Mafac.

Všichni účastníci semináře dostali možnost v průběhu semináře nechat otestovat čištění svých vlastních obrobků podle reálných parametrů a nastavení.

Testování čištění, případně dalších strojírenských operací, je v Technologickém centru Imtos možné i mimo semináře a veřejné akce. Po předchozí telefonické dohodě je možné testovat prakticky kdykoliv.

Mafac Elba

Ostřikové čisticí zařízení na vodní bázi určené pro mezioperační i finální čištění dílů využívá patentovaný vícestranný postřikovací systém s protichůdně rotujícími tryskami a košem. Speciální uspořádání trysek zajišťuje vynikající parametry čištění a možnost dvojstupňového procesu (praní + oplach).

Ostřikové zařízení Mafac Elba

Základní parametry

Velikost koše: 600 x 400 x 288 mm
Maximální hmotnost vsázky: 100 kg
Počet pracích nádrží: 1 nebo 2
Celkový objem pracích nádrží: 775 litrů (při dvou: 400 l a 375 l)
Vnější rozměry: 1 800 x 1 400 x 1 850 mm (h x š x v)
Hmotnost: 950 kg (bez média)

Pero R1

Toto čisticí zařízení je určené pro všechna čisticí média KW, CKW a modifikované alkoholy s bodem vzplanuti >55°.

Využívá sílu rozpouštědla k čištění a odmaštění, umí díly i konzervovat. Díky plně vakuové technice pracuje Pero R1 při nižších teplotách, což šetří čištěné díly i rozpouštědla a zajišťuje dodržení technické čistoty dílů i dobrou ekonomickou bilanci zařízení.


Ovládání čisticího zařízení R1

Základní parametry

Velikost koše: 530 x 320 x 200 mm
Opce: 530 x 365 x 250 mm
Maximální hmotnost vsázky: 80 kg
počet pracích nádrží: 1 až 3
max. výkon: 20 vsázek za hodinu (při max. 35 kg)
vnější rozměry: 1 600 – 2 785 x 2 600 x 2 205 – 3 253 mm (h x š x v)

Společnost Imtos děkuje partnerským firmám za odborný příspěvek k uspořádání semináře.


 

Další články

Průmyslové kapaliny
Výzkum/ vývoj
Ekologie
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: