Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Setkání zákazníků k 15. výročí společnosti Vason CZ
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Setkání zákazníků k 15. výročí společnosti Vason CZ

V polovině září uspořádala společnost Vason CZ, výhradní zástupce tchajwanského výrobce obráběcích strojů YCM, k příležitosti 15. výročí působení na českém a slovenském trhu zákaznické dny. Svým obchodním partnerům a zákazníkům tak chtěla poděkovat za jejich dlouholetou spolupráci a představit také novinky letošního roku, které byly vystaveny i na mezinárodním strojírenském veletrhu EMO 2017 v Hannoveru.

Zákaznický den byl pořádán v sídle partnerské společnosti WNT, dodavatele řezných nástrojů, ve Velkém Meziříčí. Díky modernímu technickému zázemí společnosti WNT byly v odpoledním programu zařazeny praktické ukázky na obráběcích strojích YCM, konkrétně na frézovacím CNC centru NXV1020A a CNC soustruhu s poháněnými nástroji GT250MA téže společnosti s řeznými nástroji WNT. Dalšími partnery akce byli společnost Zoller, která zde prezentovala své měřicí a seřizovací přístroje s důrazem na důležitost měření nástrojů také mimo obráběcí stroj, společnost Blaser, která zásobuje obráběcí stroje kvalitními řeznými kapalinami, dodavatel měřicích sond obrobků a nástrojů společnost Renishaw a dále společnosti DTS, specialista na CAM produkty, a Enrag, výrobce kovového nábytku nejen do dílen.

WNT rozšiřuje katalog

Společnost WNT se letos prezentuje na obou významných strojírenských veletrzích EMO a MSV a při této příležitosti návštěvníkům představí mnoho nových produktů a nástrojových řešení. Mezi novými nástroji, které byly představeny také účastníkům semináře, nebude chybět našim čtenářům dobře známá fréza S-Cut, která se může pochlubit první cenou za inovaci. Mezi nové produkty patří také monolitní frézy Monstermill CCR-UNI a PCR-UNI. První zmíněná je optimálním nástrojem pro moderní dynamické frézování trochoidní metodou, a to až do hloubky 4x d v ocelích. Druhá uvedená fréza je novinkou, která nadchne svým výkonem, jelikož utápět po rampě pod úhlem 45° a po šroubovici pod úhlem 25° není jen tak obvyklé. To je jen malý výčet z novinek společnosti WNT – rozšiřuje totiž stávající portfolio nástrojů o dalších 5 000 nových produktů, čímž se katalog společnosti rozšíří na neuvěřitelných 55 000(!) položek, a to výhradně pro třískové obrábění.

YCM obráběcí stroje z tchajwanské produkce

Společnost YCM patří mezi výrobce CNC obráběcích strojů s roční produkcí 1 800 strojů, 900 zaměstnanci a celkovým počtem 52 zastoupení po celém světě. Česká společnost Vason CZ zajišťuje exkluzivně prodej těchto strojů, náhradních dílů a záruční i pozáruční servis.

Tchajwanské CNC obráběcí stroje YCM i společnost samotnou přijel na zákaznický den z divize pro mezinárodní obchod představit pan Alex Wei. Výrobní areál společnosti YCM se rozléhá na celkové ploše 146 160 m². Takto velké výrobní prostory společnost potřebuje, protože si vysoké procento strojních dílců sama vyrábí. V areálu se nacházejí mimo jiné také dvě vlastní slévárny pro výrobu odlitků, obrobny, výroba a montáž vřeten, 4 montážní haly, vlastní vývoj a konstrukce, včetně expedičního skladu, odkud se do celého světa delegují CNC vertikální a horizontální obráběcí centra, portálová centra, soustruhy a soustružnická centra.


Tchajwanské CNC obráběcí stroje YCM i společnost samotnou přijel na seminář z divize pro mezinárodní obchod představit Alex Wei (vlevo) a manažer obchodu společnosti Vason CZ Ing. Milan Křiva (vpravo).

 

Nejprodávanějšími soustruhy YCM v České republice jsou stroje z řady GT250 s poháněnými nástroji a C osou. CNC vertikálních obráběcích center společnost YCM vyrábí čtrnáct modelových řad podle provedení konstrukce s kluzným nebo lineárním vedením, stroje pro vysokorychlostní nebo silové obrábění. U českých zákazníků je nejpopulárnější řada NXV, a to NXV1020A s velikostí stolu 1 120 x 520, NXV1380A se stolem 1 430 x 760 mm a NXV1680A se stolem 1 730 x 760 mm. Uvedené modely řady NXV jsou vybaveny vlastními vřeteny výrobce YCM, v provedení BBT nebo ISO40, otáčkami 12 000 minˉ¹ a výkonem 18,5 kW ve standardní výbavě.

Na světové výstavě EMO 2017 představila společnost YCM na ploše 900 m2 celou řadu novinek a výrobních strojů zvláště se zaměřením na 5osé obrábění a automatizaci včetně smart factory. Příkladem světové premiéry je stroj NSV106A, který je nástupcem osvědčeného stroje NXV1020A. CNC vertikální obráběcí centrum NSV106A nabízí velikost pojezdů 1 020/600/600 mm a velikost stolu 1 120 x 650 mm. Zvětšení velikosti stolu a pojezdu v ose Y je výsledkem zvýšení tuhosti a stability konstrukce stojanu, základny a lineárního vedení, jejichž valivé bloky obsahují soudečková tělíska. Počet valivých bloků byl navýšen a pracovní stůl tak unese až 700 kg včetně vyššího axiálního zatížení od vřetena. YCM vřeteno je dodáváno s otáčkami 10 000, 12 000 nebo 15 000 minˉ¹ podle charakteru obrábění, s výkonem až 22 kW. Rychloposuvy 48 m.min-1 v ose X/Y/Z a pracovní posuv 20 000 mm.min-1, včetně osové akcelerace 1G řadí stroj NSV106A mezi špičku vertikálních obráběcích center na trhu. Počet pozic v zásobníku nástrojů je nabízen 24, 30, 48 nebo až 60 pozic v rychlém čase výměny nástroje do 1,8 vteřiny. Z řídicích systémů je na výběr Fanuc, Heidenhain nebo Siemens. Ve světové premiéře byly na veletrhu EMO představeny také horizontální obráběcí centrum NH500A-6PC s paletizací, CNC soustruh nové generace NTC-2000LSY s poháněnými nástroji, dvěma vřeteny, C osou a Y osou a NFX630A-T v 5osém provedení včetně soustružnicko-frézovací aplikace.

I letos se veletrhy ponesou ve smyslu Průmyslu 4.0, a proto YCM představuje vlastní inteligentní software i- Direct (Inteligent Production Management) neboli smart production se čtyřmi základními aplikacemi WIP, EMS, EPM a SPC. Jednotlivé aplikace shromažďují údaje o konkrétním výrobku každého zaměstnance, o stavu každého stroje včetně aktuálního stavu jednotlivých uzlů stroje, a dále aktuální stav a predikci údržby, včetně záruky kvality QA. Software ukládá a vyhodnocuje data ve formě reportů každé směny denně, měsíčně nebo ročně pro potřeby výstupní kontroly kvality.

Neposlední dobrou zprávou zejména pro evropské distributory je otevření pobočky YCM Europe v německém Hildenu. Těšit se na to mohou i zákazníci, neboť umístění pobočky v Evropě významně zkrátí doručovací časy náhradních dílů, zrychlí obchodní řešení a nabídne skladové stroje s termínem dodání do dvou týdnů od objednávky.

Praktické ukázky

Aby se účastníci semináře mohli přesvědčit o výjimečnosti prezentovaných strojů a nástrojů, byly v odpoledním programu prováděny praktické ukázky. Na bloku z nástrojové oceli 1.2379 (ČSN 19 573) byly ve frézovacím CNC centru NXV1020A YCM prováděny hrubovací i dokončovací operace s rohovou frézou A4910, která nabízí dvojnásobný počet břitů na oboustranné vyměnitelné destičce. Z monolitních fréz byly představeny nové HPC frézy S-Cut SC-UNI a PCR-UNI z rodiny MonsterMill. S-Cut SC-UNI fréza byla prezentována při frézování plné drážky do hloubky až 2x d, přičemž tento extrém příjemně překvapil mnoho zúčastněných. Další obdiv si tato fréza získala při frézování korozivzdorné oceli 1.4571 (ČSN 17 348) bez použití řezné kapaliny. Tento hůře obrobitelný materiál se obráběl trochoidní metodou v programu iMachining za pomoci chladicí vzduchové trysky WNT. Těmito rozdílnými aplikacemi bylo poukázáno na univerzálnost nové HPC frézy. Fréza PCR-UNI je konstrukčně vyladěná na ponorné frézování s maximálním úhlem utápění 45° po rampě a 25° po šroubovici do hloubky 1x d a více. Navíc je fréza opatřena středovou geometrií pro dobré zavedení do řezu a též poslouží jako příprava pro následné vrtání a bezpečné zavrtání vrtáku zejména na šikmých plochách. Všechny tyto operace byly představeny a doprovozeny odborným komentářem. Z monolitních fréz byly dále představeny frézy CCR v geometrii UNI a AL, kde přibyla nová geometrie na ocel do hloubky 4x d. Při této ukázce se prezentovala výhoda trochoidního frézování jako dynamický směr moderního obrábění. Frézování probíhalo ve zmíněné nástrojové oceli a v duralové slitině, obojí při max. hodnotách a do uvedené hloubky 4x d na délku celého ostří.


Praktické ukázky probíhaly na strojích YCM s řeznými nástroji WNT. Vlevo na fotografii je Ing. Milan Křiva ze společnosti Vason, vpravo Ing. Jan Gryč ze společnosti WNT.

 

Druhá praktická ukázka probíhala na CNC soustruhu GT250MA, která je nejprodávanější řadou v České republice. Také se skládala z více operací a výsledný obrobek posloužil i jako upomínkový dárek pro všechny účastníky k 15letému výročí. Při této ukázce byly hlavně představeny výhody multifukčního nástroje ECOCUT, který umí vrtat do plna s rovným dnem, čelně i podélně soustružit a také zapichovat.

Zájem účastníků o více informací o nových nástrojích či užitečné rady k CNC obráběcím strojů byl opravdu značný, a tak se diskutovalo až do pozdních večerních hodin. Nabitý profesní program nakonec účastníkům zpestřila neformální talk show s manažerem Alexem Wei a stylová večeře v podobě asijských specialit.

Zájem účastníků o nové stroje YCM a nové nástroje WNT byl opravdu veliký i o přestávkách.


Eva Buzková

Eva.buzkova@mmspektrum.com

 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: