Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Sklíčidla s velkým průchodem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Sklíčidla s velkým průchodem

Trend vývoje obráběcích strojů směřuje jednoznačně k co nejvyšší užitné hodnotě při dosažení vysokých parametrů přesnosti, produktivity a univerzálnosti.

Právě tyto hodnoty musí splňovat obráběcí stroj nejen jako celek, ale i všechny jeho komponenty. Mezi velmi důležité součásti soustružnických strojů patří upínací zařízení obrobků, sklíčidla, kleštinová, rozpínací, lamelová pouzdra a rozpínací trny.

Vysoká opakovatelná přesnost

Tradiční výrobce upínačů FORKARDT vyvinul a zkonstruoval novou typovou řadu sklíčidel s označením QLC-KS a QLK-KS, která se vyznačují vysokou opakovatelnou přesností, velkým průchodem a typ QLC má navíc mechanismus pro kompenzaci odstředivých sil. Toto provedení umožňuje obrábět i tenkostěnné součásti při vyšších otáčkách bez nebezpečí deformace a při upnutí dostatečnou silou.

Silové poměry

Upínací síla v klidové poloze může být podstatně nižší, protože nepříznivé působení odstředivých sil je eliminováno protizávažím. Snížení upínací síly je při vysokých otáčkách pouze nepatrné.
Příklad:
Typ sklíčidlaUpínací síla v kliduUpínací síla při 3500 ot./minSnížení upínací síly
QLK průměr 250 mm110 kN53 kNo 53 %
QLC průměr 250 mm110 kN92 kNo 16,5 %

Provedení základních čelistí

Velmi důležitým prvkem nového typu sklíčidla je k patentu nahlášené provedení základních čelistí.
Základní čelist má profilově broušené vedení. Vodicí plochy čelisti procházejí zásobníkem mazacího
tuku, který stejnoměrně rozděluje mazací látku na všechny vodicí plochy. Oběh maziva zaručuje neustálé mazání a díky vynucenému principu oběhu je spotřeba mazací látky minimální. Tato funkce
také zajišťuje, že nedochází ke vnikání nečistot do tělesa sklíčidla a nezpůsobuje jeho opotřebovávání. Také intervaly údržby sklíčidel se podstatně prodlužují.

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: