Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Služby s certifikátem ISO 9001
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Služby s certifikátem ISO 9001

Společnost KPNQwest - v současné době jeden z největších poskytovatelů služeb internetu pro evropskou obchodní sféru - využívá moderní panevropskou optickou síť o délce 20 tisíc kilometrů, která do konce letošního roku spojí 50 důležitých obchodních center Evropy.

Svým zákazníkům se snaží nabízet spolehlivé připojení k internetu doplněné širokým portfoliem služeb včetně špičkového řešení IP VPN, media streamingu či hostování. V oblasti bezpečnosti dat hraje důležitou roli Certifikační autorita KPNQwest Czechia. Tuzemská pobočka panevropského operátora plynule navázala na aktivity svých předchůdců - firem COnet, Internet CZ a EUnet Czechia - a na tuzemském trhu má již osmiletou tradici. Od sklonku loňského léta mají profesionální uživatelé internetu v České republice ještě jednu jistotu navíc. Společnost KPNQwest Czechia se totiž stala prvním subjektem ve svém oboru, který v ČR zavedl a využívá systém řízení jakosti podle ČSN EN ISO 9001 pro vývoj, poskytování a servis svých služeb.

Náročný proces příprav

Získání certifikátu od renomovaného německého institutu RW TÜV završilo velice náročnou etapu, která následovala po strategickém rozhodnutí o zavedení systému řízení jakosti. Cílem nebylo jen zkvalitnění procesů vlastní práce, ale hlavním hnacím motivem byla snaha garantovat zákazníkům skutečně ověřenou kvalitu produktů a služeb a zároveň snaha co nejlépe vyhovět jejich požadavkům.
Ačkoli je standard ISO 9001 zaměřen spíše na výrobní procesy než na služby, podařilo se ve spolupráci s odborníky konzultantské firmy TQ Systems aplikovat požadavky náročné na dokumentaci v prostředí elektronicky řízené společnosti. Úspěšně se podařilo vyřešit i problematiku sledovatelnosti a měření v kolizním prostředí internetové sítě.
Pro zajímavost ještě jeden fakt. KPNQwest Czechia je nejenom prvním certifikovaným internetovým providerem v České republice, ale zároveň i první a zatím jedinou národní pobočkou v rámci celého panevropského holdingu KPNQwest, která se odvážila jít cestou ověřené jakosti. A to přesto, že v současné době působí společnost KPNQwest v 16 zemích Evropy (Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie).

Zaručená kvalita služeb

"Certifikát ISO 9001 je dalším krokem, který potvrzuje náš strategický cíl garantovat našim zákazníkům stoprocentní kvalitu služeb," říká Michael Hartman, výkonný ředitel společnosti KPNQwest Czechia. "Stali jsme se první firmou na poli internetu, která splnila všechna náročná kritéria, a nyní můžeme daleko lépe vyjít vstříc požadavkům firem, státních orgánů a institucí i dalších subjektů na služby s ověřenou kvalitou."
Struktura řízení jakosti ve společnosti KPNQwest Czechia je v současné době uspořádána klasickým způsobem do dvaceti prvků systému jakosti podle normy ČSN EN ISO 9001 - od přezkoumání smluvních vztahů s klienty přes řízení návrhu, kontrolu, zkoušení a prověření stavu po kontrolách až po opatření vedoucí k nápravě či preventivní opatření, školení, servis a vyhodnocování celého složitého procesu.

Plány do budoucnosti

Před společností KPNQwest Czechia nyní stojí náročný úkol. Vybudování certifikovaného systému bylo tak trochu husarským kouskem. Na začátku příprav chyběly zkušenosti i výraznější podpora ze strany zahraničního vedení. Nicméně úspěch na tomto poli přinesl zadostiučinění i uznání panevropského vedení a následně také zájem dalších poboček firmy v několika zemích. "Naším úkolem je nyní poskytnout všem zájemcům maximálně účinnou podporu," říká Karel Dřízal z oddělení řízení kvality společnosti KPNQwest Czechia. "Postupně také zpřístupňujeme naši dokumentaci v angličtině kolegům v ostatních zemích a bojujeme za to, abychom našemu systému zjednali respekt i u těch subjektů, které se jím samy neřídí."
Cílem společnosti KPNQwest je poskytovat univerzální portfolio služeb napříč evropským kontinentem. Proto je nutné maximálně sladit požadavky systému jakosti a zadávání úkolů či provádění jakýchkoli zásahů ze strany evropského managementu, který se na systému přímo nepodílí, ale je schopen vytvářet (případně nevytvářet) prostor pro jeho zavedení a růst. Systém jakosti v rozsahu, v jakém je implementován ve společnosti KPNQwest Czechia, výrazně zvyšuje nároky na jasnost a preciznost zadání, vnitřní komunikaci a definování pravomocí a odpovědností.

Další články

Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: