Témata
Reklama

Snímač pro měření 2D profilu

Pro dodržení kvalitativních požadavků při výrobních operacích jsou důležité i spolehlivé měřicí a kontrolní metody. Jedno z řešení pro použití přímo v on-line výrobních operacích jsou kamerové snímače a snímače s laserovým zdrojem pro přesné měření vzdálenosti či detekci malých objektů.

Firma Omron se zabývá dlouhodobým vývojem měřicích systémů na principu kamerových a laserových senzorů a před časem uvedla na trh novou řadu snímačů 2D profilu řady ZG.

Laserový snímač 2D profilu

Reklama
Reklama
Reklama
Laserový snímač ZG
Grafické menu

Soudobý rozvoj technologie CCD a CMOS snímačů nabízí jejich využití i pro nové oblasti měření a detekce, přičemž jednou z novinek je měření výškového 2D profilu. První typy těchto senzorů vyvinula firma Omron na základě požadavku japonských automobilek pro přesné měření polohy dílů karoserie před svařením. Později našly využití i v dalších aplikacích. Nyní přichází na trh již druhá generace senzorů – řada 2D snímačů ZG s provedením odvozeným z konstrukce rodiny kamerových senzorů ZFV a laserových senzorů vzdálenosti ZS-L, s nimiž má společný vzhled a filozofii nastavení funkce pomocí menu. Hlavice je vybavena laserovým zdrojem světla, s čárovým paprskem. Odražený paprsek od měřeného profilu je snímán CMOS prvkem. Číslicovým zpracováním obrazu je vyhodnocen výškový profil snímaného předmětu, který je zobrazen na TFT zobrazovači. Na výškový profil se aplikují měřicí či kontrolní algoritmy pro detekci šířky, výšky nebo polohy hran, které je možné přenášet jako data po sériové lince RS 232, USB nebo analogovým výstupem 4–20 mA. Do nadřazeného systému lze také přenést kompletní výškový profil jako datový nebo analogový signál. Snímače jsou vybaveny funkcí kompenzace odchylek obrazu pro případ nepřesností během polohování. Snímače jsou schopny automatické adaptace výkonu laseru v závislosti na odrazivosti povrchu, včetně kompozice z více snímků, takže jsou schopny měřit i v extrémních podmínkách. Rozlišení senzoru se pohybuje v závislosti na šířce záběru (od 3 do 70 mm) v rozmezí 0,25 μm až 0,1 mm, rychlost zpracování signálu je možné zvolit od 5 do 100 ms na jeden odměr.

Snímání profilu
Typická aplikace

Výhody měření profilu

Základní výhodou profilového měření je odlišný směr pohledu na měřené místo. Například při častém požadavku na kontrolu mezery mezi dvěma díly je požadavkem vzdálenostního měření nutnost polohování snímačů tak, aby paprsek dopadal kolmo na plochy, mezi nimiž se nachází měřená mezera. To je v praxi většinou nemožné. Naproti tomu profilové měření snímá situaci v kolmém směru a nalezení montážní polohy pro senzor je jednodušší.

Typické je použití 2D snímačů v automobilovém průmyslu – například v ČR je využíván v aplikacích pro polohování dílů při svařování karoserie. Vestavěné algoritmy umožňují variabilní zpracování signálu, takže senzor najde využití nejen při měření, ale i při kontrole kompletace výrobků, spojovacích součástí aj. Laserový zdroj světla poskytuje výhodu spolehlivého snímání nezávisle na úpravě povrchu materiálu a vyhodnocovací algoritmy dovolují měřit v místech, kde selhávají běžné postupy.

Vítězslav Báňa

Omron

//omron.cz/

VitezslavBana@eu.omron.com

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 80313
Datum: 19. 03. 2008
Rubrika: Trendy / Měření
Autor:
Firmy
Související články
Měření v rámci celého výrobního řetězce

Na cestě k aplikaci konceptu Průmyslu 4.0 se měřicí a kontrolní technologie čím dál víc používají jako řídící nástroj ve výrobě. V rámci plnění této nové role ale potřebují pružněji a rychleji zachytit kvalitativní údaje na různých místech: v měřicí laboratoři, v těsné blízkosti výrobní linky, stejně tak jako přímo v ní.

Přesné měření libovolného materiálu nebo povrchu

Společnost Keyence uvedla na trh řadu konfokálních snímačů polohy CL-3000 pro vysoce přesné měření na jakémkoliv materiálu nebo povrchu. Tyto vysoce kompaktní koaxiální laserové snímače polohy pomáhají s takovými úkoly, jako je zlepšování kvality, prevence dodávek nevyhovujících dílů a zvyšování objemu výroby.

Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

Související články
Měřicí přístroje pro efektivní výrobu

Jestliže jsou nástroje přesně zaměřeny a seřízeny ještě před samotným obráběním mimo obráběcí stroj, lze následně zkrátit vedlejší neproduktivní časy na stroji a zvýšit tak celkovou efektivitu výroby. Přístroje pro měření a seřizování nástrojů mohou v samotném procesu třískového obrábění zajistit zvýšení produktivity až o 25 %, a to při velmi dobrém poměru cena/výkon. Úspěšné obrábění tedy vyžaduje nejen výkonné stroje, ale i přesně seřízené nástroje.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Měřicí technika se stává součástí výrobních strojů

Vzhledem k tomu, že jednou z aktivit České metrologické společnosti, z. s., je mimo jiné také sledování prezentace aktuálních metrologických novinek, trendů vývoje a zastoupení metrologie na veletrzích pořádaných v České republice i v zahraničí, navštívili jsme mimo jiné veletrh Toolex 2017, který se již po desáté konal v polském městě Sosnowiec na třetím největším výstavišti v Polsku – Expo Silesia.

Velmi přesný měřicí stroj pro výpočetní tomografii

Nový model TomoCheck S HA (High Accuracy) 200 společnosti Werth Messtechnik GmbH se senzorem pro výpočetní tomografii je aktuálně nejpřesnějším souřadnicovým měřicím strojem na světě.

Konfirmace měřidel

Příspěvek se zabývá problematikou zajištění návaznosti měření a rozebírá obvyklé metrologické čin-nosti, které jsou za tím účelem prováděny. Zákon o metrologii i běžná praxe zmiňují jako základní postupy kalibraci nebo ověření stanovených měřidel. Kalibrace je postup vedoucí k dosažení způsobilého měřidla ve dvou logických krocích podle definice VIM. Vždy musí být zjištěn aktuální stav měřidla – provádí se zkouškou, která ověří, zda je měřidlo způsobilé plnit dané specifikace, či nikoliv. Nezpůsobilé měřidlo se musí kalibrovat nebo vyřadit. O výsledku je vydán doklad (kalibrační certifikát), jímž je potvrzena způsobilost z dřívější kalibrace nebo způsobilost dosažená kalibrací novou. Zvláštní pozornost je věnována kalibraci měřidel řízených softwarem, např. u souřadnicových měřicích strojů.

Revoluční linka pro měření kvality

Je to takový český "americký sen". Začínal jako soustružník, dnes Miroslav Dušek vlastní strojírenskou firmu s mnohamilionovým obratem. Láska k poctivému řemeslu se u něj potkává s vynalézavostí, která ho nyní dovedla k vývoji revoluční linky pro měření kvality.

Ochrana provozních měřidel tlaku před mechanickým namáháním

Při měření tlaku v potrubních systémech a v nádobách se setkáváme s nepříznivými mechanickými vlivy, které mají původ v měřeném procesu. Jedná se o tlakové rázy, pulzace, otřesy či vibrace, a někdy také o přetížení nad rámec měřicího rozsahu přístroje. Pulzace tlaku v potrubí zpravidla pochází od čerpadel, případně od rotujících míchadel v nádobách. Tlakové rázy jsou způsobovány setrvačností sloupce kapaliny pohybující se v potrubí; na jejich vzniku se podílí i činnost ventilů a škrticích orgánů. Destruktivní účinky mohou mít i bubliny par a plynů v tekutině proudící přes ventily. Otřesy a vibrace jsou způsobovány zpravidla rotujícími částmi strojů, prouděním tekutin, pulzacemi a tlakovými rázy v potrubí. Tento článek si klade za cíl shrnout způsoby, jak lze tlakoměry před uvedenými vlivy ochránit.

Vestavné přístroje pro měření v silnoproudé síti

Řadou vestavných přístrojů SIRAX se doplňují přístroje s vysokým výkonem SINEAX a završují tak portfolio v této oblasti. Přístroje série SIRAX se vyznačují základní funkčností převodníku elektrických veličin za dodržení velmi dobrého poměru cena/výkon. Přístroje BM1200 a BM1400 představují jednoduché a cenově výhodné monitory silnoproudé sítě. Pro vyšší stupeň vizualizace a komfortnější koncept obsluhy jsou vhodné multifunkční monitorovací přístroje, které byly označeny MM1200 a MM1400, jsou vybaveny TFT displejem a lze je na základě přehledného menu též konfigurovat.

Průmysl 4.0 v měření aneb Kvalita 4.0

V souvislosti s postupující mírou digitalizace a automatizace výroby se často hovoří o Průmyslu 4.0 neboli čtvrté průmyslové revoluci. Tento trend se pochopitelně nevyhýbá ani oboru měření. Objevuje se dokonce nový pojem – Kvalita 4.0. Co si pod tím představit?

Měření energie je důležité ve všech oborech

Spotřeba a ve velké míře i kvalita energií je v poslední době stále více sledovanou veličinou. Měřicími systémy od přehledových měřičů spotřeby až po systémy, kde je měření, zobrazování, ukládání a grafické prezentování veličin integrováno do větších systémů lze získávat přehled o spotřebě kdykoli je to potřeba.

Zákaznické dny ve znamení počítačové tomografie

Společnost Prima Bilavčík uspořádala ve svém sídle v Uherském Brodě zákaznické dny, na nichž seznámila své partnery s novinkami ve svém sortimentu měřicích přístrojů, jakož i ve vybavení svých laboratoří. Zlatým hřebem programu bylo představení počítačového tomografu Werth TomoScope HV 500, zakoupeného koncem loňského roku.

Multisenzorová technologie a počítačová tomografie

Výběr vhodného měřicího přístroje pro účely rozměrové kontroly je velmi důležitý. Běžný přístup je takový, že daná aplikace určí vhodný typ senzoru. Pro správné rozhodnutí potřebuje vzít uživatel v úvahu několik aspektů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit