Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Snímače s vysokou přesností a kompaktním designem
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Snímače s vysokou přesností a kompaktním designem

Od srpna 2020 je na trhu novinka mezi laserovými triangulačními snímači pro měření vzdálenosti a polohy - optoNCDT 1900. Tento inovativní snímač, který nabízí jedinečnou kombinaci vysoké rychlosti, kompaktního designu a přesnosti, je mimo jiné vybaven integrovanou vysoce výkonnou řídící jednotkou pro rychlé a vysoce přesné zpracování a výstup naměřených hodnot.

Snímač optoNCDT 1900 je spolehlivý a jedinečný ve své třídě. Senzor je vybaven funkcí inteligentního řízení snímaných dat, tzv. funkcí Advanced surface compensation, která pracuje s novými algoritmy a umožňuje stabilní výsledky měření i na náročných površích. Kromě toho je snímač extrémně odolný vůči okolnímu světlu a lze jej použít také v silně osvětlených prostředích. Pro optimalizaci signálu je k dispozici funkce průměrování měřené hodnoty, což umožňuje plynulý signál.

Inovativní laserový triangulační snímač optoNCDT 1900 lze používat tam, kde je vyžadována maximální přesnost a rozlišení výstupního signálu. (Zdroj: Micro-Epsilon)

Spolehlivě měří vůči různým strukturám povrchu i s rozdílnými barevnými odstíny od jasných po tmavé a od matných až po lesklé (např. lesklý kov). Malé světelné body umožňují přesné měření nejmenších detailů. Inovativní laserový triangulační snímač optoNCDT 1900 lze používat tam, kde je vyžadována maximální přesnost a rozlišení výstupního signálu. Je ideální pro měření vzdálenosti a polohy v průmyslovém prostředí, automatizaci, robotice, v oblastech výroby automobilů, 3D tisku a souřadnicových měřicích strojů.


Skener scanCONTROL při kontrole přítomnosti lahví v přepravkách a jejich identifikaci. (Zdroj: Micro-Epsilon)

Plně automatická kontrola

Do stejné třídy laserových triangulačních snímačů patří také laserové profilové skenery scanCONTROL pracující na stejném fyzikálním principu (laserové triangulace). Využití nacházejí v široké škále průmyslových aplikací od automotive po potravinářství. Následující případová studie představuje skener scanCONTROL při kontrole přítomnosti lahví v přepravkách a jejich identifikaci.


Ukázka inline systému ve stáčírně, který je vybaven pěti profilovými skenery scanCONTROL 2900-50. (Zdroj: Micro-Epsilon)

V této aplikaci se využívají laserové profilové skenery z důvodu vysoké rychlosti a požadavku plně automatické kontroly prázdných přepravek ve stáčírnách a pivovarech. Inline systém je vybaven pěti profilovými skenery scanCONTROL 2900-50, bedny jsou skládány na dopravník a následně jsou skenovány shora. Každý skener měří řadu lahví v bedně. Kontrola přítomnosti se provádí na dopravníku, který dosahuje rychlosti až 850 mm.s-1. Snímač změří příslušnou výšku lahve a vyhodnotí, zda se v přepravce nachází ten správný typ. Výšky lahví se nesmí lišit o více než 3 mm od výšky definovaného typu lahve. Ve srovnání s řešením založeným na konvenčním zpracování obrazu kamerovými systémy laserové skenery od společnosti Micro-Epsilon nejenže monitorují přítomnost lahví, ale kontrolují také jejich výšky. Zaznamenaná data lze využít například pro vytváření statistik, vyhodnocení a také jako podklady pro optimalizaci procesů. Naměřené hodnoty jsou vyhodnocovány přímo inline, následně prostřednictvím rozhraní GigE Vision jsou nezpracovaná data nahrána do softwaru a poté vyhodnocena. PLC obdrží výsledek jako hodnotu „OK“ nebo „NOK“. Lahve v přepravkách na dopravníku navíc neustále vibrují a třesou se. Laserové profilové skenery tyto výzvy překonávají a kontinuálně dodávají přesné výsledky měření.


Snímač změří příslušnou výšku lahve a vyhodnotí, zda se v přepravce nachází ten správný typ. (Zdroj: Micro-Epsilon)


Martin Tupý

Micro-Epsilon

Další články

Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace
Metrologie/ kontrola jakosti

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: