Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Software, hračky nebo katamarán
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Inovace

Software, hračky nebo katamarán

Šestý ročník, 25 přihlášených projektů, tři ocenění. To jsou základní fakta o právě ukončené soutěži Inovační firma Zlínského kraje.

Za touto aktivitou stál od počátku Zlínský kraj, jehož cílem je podnítit firmy k vyšší míře inovací oceňováním a zviditelňováním nejlepších podnikatelských subjektů. Organizací soutěže bylo tradičně pověřeno Technologické inovační centrum sídlící ve Zlíně.

První ročník projektu odstartoval roku 2009, následující byly uskutečněny s dvouletými přestávkami v letech 2010, 2012, 2014, 2016 a právě letos. Přihlášené projekty hodnotí odborná komise, v níž nechybějí podnikatelé, investoři či experti na vědu a výzkum. Udělení ocenění představuje především uznáním za kvalitní práci v oblasti inovačních aktivit, zvyšuje prestiž a kredit firmy, napomáhá k dobrému vnímání u zákazníků.

„Letošní ročník soutěže Inovační firma Zlínského kraje potvrdil kvalitní úroveň inovačních firem v kraji,“ říká jeden z hodnotitelů Pavel Švejda z Asociace inovačního podnikání ČR. O tom, že jde v mnoha případech o projekty přesahující svým významem hranice regionu, svědčí i to, že čtyři z přihlášených firem byly zařazeny do hodnocení celonárodní soutěže Inovace roku 2018.

Slavné finále

Do finále soutěže Inovační firma Zlínského kraje postoupilo pět firem. „Finálové složení ukazuje, že inovace posilující konkurenceschopnost je možné hledat všude – velikost firmy ani obor nejsou limitem. O pomyslné stupně vítězů letos bojovaly jak velké společnosti, tak i menší firmy či živnostníci od strojařů přes plastikáře až po softwarové vývojáře,“ říká k letošnímu ročníku jednatel pořádajícího Technologického inovačního centra Pavel Slováček.


Zleva: Martin Horák – Minicat, Jiří Klouda – Zlín Robotics s.r.o, Veronika Vaňhová a Pavel Čechmánek – Fatra, a.s., Lukáš Blatecký – Incinity s.r.o.

První místo nakonec porota přiřkla inovačnímu projektu zlínské firmy Incinity. Jde o platformu pro chytrá města nazvanou Invipo. Umí propojovat data z různých systémů do jednoho celku, nabídnout přehledné sledování výstupů a efektivní řízení chytrých projektů. Díky své modularitě nabízí řešení mnoha problémů ve městech – od zvýšení bezpečnosti provozu přes řízení dopravy až třeba po inteligentní parkování.


První místo získal inovační projekt zlínské firmy Incinity. Jde o platformu pro chytrá města nazvanou Invipo.

Na druhé příčce skončila Fatra, významný světový zpracovatel plastů, který v Napajedlech a Chropyni zaměstnává více než 1 300 zaměstnanců. Do soutěže se přihlásila s projektem Tradiční české nafukovací hračky s novým designem. Cílem bylo rozšířit nabídku hraček s využitím inovativních technologií. Výsledkem je produkt nafukovací stan ve tvaru indiánského teepee. Jeho autorem je designérka Veronika Vašátková a výrobek je chráněn evropským průmyslovým vzorem. Součástí projektu bylo i pořízení nové vysokofrekvenční svařovací technologie.


 Druhé místo obsadil nafukovací stan ve tvaru indiánského teepee společnosti Fatra.

Lodě i roboti

Pomyslný bronz si ze soutěže odnáší Martin Horák z Bílovic. V nově zrekonstruované bývalé škole v Bílovicích vyrábí nafukovací katamarány. Lodě jsou mimo jiné unikátní tím, že je lze poměrně pohodlně převážet i v autech. Už deset let se jeho firma zabývá výrobou plavidel, své jméno si vybudovala už i v zahraničí, patří k předním evropským výrobcům. Do soutěže šel s projektem Vývoj nového katamaránu MINICAT GUPPY. Pracoval na něm dva roky a přináší zcela nová vlastní technická řešení.


Bronz za unikátní nafukovací katamarány si ze soutěže odnesl Martin Horák z Bílovic.

 Do finále se probojovaly také firmy Avex Steel Products z Otrokovic a AZUB bike z Uherského Brodu. „Otrokovičtí strojaři, kteří dominovali minulým dvěma ročníkům soutěže, se letos zapojili s projektem zaměřeným na automatizaci a robotizaci administrativních a výrobních procesů. Uherskobrodská firma, za níž stojí Aleš Zemánek, se věnuje vývoji a výrobě lehokol a tříkolek či vozíků za kola. Novinkou je produkt AZUB Ti-FLY – celoodpružená sportovní tříkolka,“ doplňuje výčet za pořadatele Lenka Kostelníková.
Do finále se probojovaly také firmy Avex Steel Products z Otrokovic s projektem zaměřeným na automatizaci a robotizaci a AZUB bike z Uherského Brodu s celoodpruženou sportovní tříkolkou AZUB Ti-FLY.

Během slavnostního večera byla udělena i speciální Cena České spořitelny, která je jedním z partnerů soutěže. Získala ji firma Zlín Robotics. Jde o start-up společnost, která se zaměřuje na autorizovaný prodej, servis a systémovou integraci unikátních robotických technologií. Snaží se být i popularizátorem tohoto oboru, představuje moderní technologie studentům a dětem při různých akcích, které pořádá.


Speciální Cenu České spořitelny získala firma Zlín Robotics za představování moderních technologií studentům a dětem při svých akcích.

Konference Zlintech

Letošnímu slavnostnímu vyhlášení v hotelu Baltaci Atrium předcházela unikátní konference nabitá informacemi o tom, jak využít moderní trendy v podnikání. Akci nazvanou Zlintech rovněž připravilo Technologické inovační centrum. Připraveno bylo 13 přednášek expertů či podnikatelů se zkušenostmi v zavádění zásad Průmyslu 4.0 do vlastního podnikání. Zájemci se mohli dozvědět, jak se vypořádat s nedostatkem zaměstnanců, jak se zbavit zbytečného papírování a jak zvýšit konkurenceschopnost. „Odpovědi na tyto otázky mají jednoho společného jmenovatele – Průmysl 4.0, tedy čtvrtou průmyslovou revoluci. Ta spočívá hlavně v digitalizaci a automatizaci výroby,“ říká Alena Vyškovská z Technologického inovačního centra.

Technologické inovační centrum Zlín

 Ing. Lenka Kostelníková, Ph.D.

 kostelnikova@ticzlin.cz


 

Další články

Inovace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: