Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Software pro výrobu a broušení nástrojů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: CAD/CAM/CAE/CIM

Software pro výrobu a broušení nástrojů

NUMROTOplus je specializovaný software určený pro řízení výroby a ostření nejrůznějších nástrojů na CNC nástrojových bruskách.

NUMROTOplus je programovací systém pro broušení nástrojů na CNC strojích, určený jak pro výrobu nových nástrojů, tak pro jejich přeostření. Programování se provádí na PC, nezávisle na stroji. Naprogramovaný obrobek lze před vlastním broušením prověřit a optimalizovat pomocí velmi přesné simulace.

Model nástroje a simulace broušení

NUMROTOplus je navržen tak, že je možné využít jej k výrobě a broušení prakticky jakéhokoliv tvaru nástroje. S jeho pomocí lze vyrábět nebo brousit i speciální kombinované nástroje. K dispozici je řada způsobů opracování, které lze navzájem kombinovat. Model nástroje zhotovený pomocí programu přesně odpovídá vlastnímu procesu broušení, neboť stoprocentně respektuje geometrii brusného kotouče, včetně rádiusů a úhlů.
I když software umožňuje výkonnou 2D simulaci, před broušením komplexních nástrojů je žádoucí provést 3D simulaci celého nástroje. Pro tyto účely obsahuje NUMROTOplus rozhraní pro osvědčený 3D simulační software. Stisknutím tlačítka jsou vygenerovány všechny dráhy broušení, takže nástroj může být simulován přímo v 3D softwaru Vericut.

Databáze vzorů nástrojů

Software NUMROTOplus automaticky zadává vhodné parametry broušení, aby pro veškeré frézy byly hned od počátku k dispozici optimální podmínky opracování. Tato data jsou součástí tzv. vzorů nástrojů. Obsluha stroje může tyto vzory přizpůsobit, změnit nebo rozšířit podle vlastních představ. Využíváním vzorů nástrojů je navíc zajištěno, že ve větším závodě s několika nástrojovými bruskami budou jako základ pro nový nástroj použita vždy stejná data.

Proměřování nástrojů

Při ostření nástrojů je důležité, aby bylo pomocí dotykového snímače či jiného měřicího zařízení automaticky proměřeno co nejvíce rozměrů. Software NUMROTOplus obsahuje měřicí postupy, umožňující pořídit velké množství naměřených hodnot použitím jednoho dotykového snímače. Další alternativou je import dat z měřicího stroje.

Zakládání nástrojů

Software je rovněž vybaven systémem správy dat, který umožňuje ukládání všech naprogramovaných nástrojů do paměti pro další využití. Nástroje mohou být ukládány pod charakteristickými názvy a navíc rozděleny do kategorií. K dispozici je i filtr, jehož pomocí lze rozsah zobrazeného seznamu nástrojů redukovat, což napomáhá rychlému vyhledání požadovaného nástroje.

Kuželová kopírovací fréza

Ke standardním činnostem na každé nástrojové brusce dnes patří broušení kuželové kopírovací frézy s plným rohovým rádiusem, ať už při jejím ostření nebo výrobě. Software při ostření umožňuje:
 • měření celého průběhu šroubovice pomocí dotykového snímače, což umožňuje ostření prakticky libovolné kuželové frézy;
 • početní určení vyrovnávací křivky, pomocí níž se docílí vyhlazení snímané spirály, která však přesto sleduje zadaný průběh;
 • volitelný konstantní nebo proměnný přísuv z čela (cirkulární přísuv). To umožňuje také ostření tvarových fréz (například stromečkových);
 • cyklické broušení s rozdílným úběrem při hrubování a hlazení.
 • Při výrobě frézy je možné zvolit:
 • individuální geometrii drážky, kterou lze při simulaci optimalizovat;
 • pořadí operací opracování - tak je např. možno předbrousit úhel hřbetu nástroje obvodovým kotoučem;
 • směr opracování při obrábění hřbetu nástroje, což umožňuje např. zpětné hlazení drážky pro dosažení optimálního povrchu;
 • odsazení hřbetu nástroje pro možnost vybroušení konstantní šířky po obvodu, čímž lze u fréz s malou hloubkou drážky současně zvětšit třískový prostor.
 • Fréza Up/Down

  Up/Down je speciální fréza pro dřevařský průmysl, která má z celkových čtyř zubů dva broušené pravotočivě a dva levotočivě. Software NUMROTOplus umožňuje naprogramovat všechny potřebné operace na jednom obrobku. Hotový program broušení může být stisknutím tlačítka znovu zkontrolován pomocí 2D nebo 3D simulace.

  Válcová stopková fréza

  Pro jednoduchou válcovou stopkovou frézu lze samozřejmě použít stejně vyspělých metod jako pro kuželovou frézu. Pro ostření a výrobu standardních stopkových fréz to však není nutné.

  Vrtáky a stupňovité vrtáky

  Optimalizace výpočtů pomocí systému NUMROTOplus zjednodušuje i ostření stupňovitých vrtáků. Pomocí dotykového čidla se například proměří tvar drážky a následné opracování jednotlivých stupňů se co nejlépe přizpůsobí jejímu průběhu. Jednou z dalších specialit je broušení zápichu na přechodu mezi stupni. Pomocí této operace je možné rychle a optimálně podbrousit pod plochým úhlem dolní část stupně. Tak lze i při minimální hloubce zápichu podbrousit velkou část stupně, aniž by bylo nutné použít brousicí kotouč s úkosem přizpůsobeným úhlu stupně.
  Pro opracování špiček vrtáků je k dispozici dlouhá řada předem naprogramovaných typů špiček, které lze dále upravovat. Na základě předprogramovaných geometrií je možné také vyvinout vlastní typy špiček nebo vybrousit speciální typy podle vzorů, které jsou na trhu.

  Výroba vrtáků a stupňovitých vrtáků

  Systém NUMROTOplus disponuje řadou speciálních funkcí a způsobů opracování, které výrobcům nástrojů poskytují mnoho možností pro vlastní optimalizaci geometrie nástroje. Mezi ně patří:
 • drážka s volitelným tvarem jádra;
 • vícenásobné drážky i u jednofazetkových stupňovitých vrtáků;
 • drážka s proměnným tvarem šroubovice;
 • optimalizovaný zaoblený výběh drážky;
 • použití tvarových kotoučů pro broušení drážky;
 • volitelná korekce břitu u každého přechodu stupně;
 • dvojité vodicí fazetky u přímých vrtáků;
 • broušení válcových ploch s různými cykly hrubování a hlazení;
 • manuální brousicí dráha, tj. volné programování nástroje včetně simulace;
 • broušení přechodových úhlů stupňů větších než 180°.
 • Systémové požadavky

  NUMROTOplus pracuje pod operačními systémy Windows 95/98/NT a 2000. Minimální/doporučená konfigurace PC: procesor Pentium III 700 MHz/Pentium IV 1,6 GHz, RAM 128/256 MB, rozlišení 800 x 600/1024 x 768 a vyšší, barevný monitor 15"/17 až 21", resp. TFT 12"/15 až 18", volný prostor na disku 300 MB/2 GB, mechanika CD ROM. Software umožňuje síťovou instalaci i dálkovou obsluhu přes internet.
  Zpracovala redakce na základě podkladů poskytnutých firmou SK Technik

  Další články

  CAD/CAM/CAE/CIM

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: