Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Souhra strojařů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Souhra strojařů

Snad každého strojaře potěší pohled na kus poctivě odvedeného řemesla. Pokud je taková práce spojená ještě s radostí, houževnatostí při překonávání nástrah podnikání a to vše v domácké atmosféře, je to skutečně silný zážitek. Přesně takové pocity jsme měli při naší návštěvě Šterclovy strojírny. Tato rodinná firma s desetiletou tradicí vyrábí díly na bývalém statku v Domašově nedaleko Šternberku.

Ve strojírně jsme se sešli ještě s panem Křivou ze společnosti Vason CZ a pány Kelnarem a Gryčem z WNT. Manželé Šterclovi a jejich sedm zaměstnanců s pomocí WNT a Vasonu stojí za vším, co zde vzniká. „Nejprve jsme si museli sami zrekonstruovat starou zemědělskou usedlost,opravit dům“ popisuje historii pan Štercl, „poté jsme začali po nocích vyrábět na klasických strojích naše první zakázky.“ Postupně se profilovali na výrobu větších dílů, na kterých je nutné hrubější obrábění. Proto když v roce 2008 zvažovali koupi prvního CNC stroje, vybrali soustružnické centrum GT 380A od výrobce YCM, které nabízí silné vřeteno a dostatečně tuhou konstrukci. Výhodou těchto strojů je také to, že je na nich možné obrábět stejně tak dobře objemné kusy jako drobné díly. Takováto univerzálnost umožňuje obrábět na jednom stroji širokou škálu obrobků a je to důležitý parametr obzvlášť pro malé společnosti. Dodnes rozšířili výrobu o jedno další soustružnické centrum TC-46/2300 a jedno frézovací centrum MV66A (oba výrobky společnosti YCM), dále o starší horizontální frézovací centrum FKH 80A a malé soustružnické centrum s50 s poháněnými nástroji, zřídili svařovací pracoviště i například o svářečky, a co není úplně obvyklé – vlastní trafostanici. Díky ní mají energii za zhruba pětinu běžné ceny.


Manželé Šterclovi, jejich zaměstnanec, pan Kelnar z WNT (uprostřed nahoře) a pan Křiva ze společnosti Vason CZ (uprostřed dole).

Výroba ve strojírně se dnes soustředí převážně na obrábění svařenců a odlitků, zakázkové práce nebo malosériovou výrobu náhradních dílů do lisů, drtičů a vagonů. Typickými obrobky jsou odlitky větších rozměrů výrobkem je torna, odlitek opravovaný navařováním. „Trvalo nám dlouhou dobu odladit technologii tak, abychom dodrželi přesnost na velkých průměrech. Na méně tuhých strojích by to nebylo vůbec možné.“ Stylizovaná torna se dokonce stala i logem společnosti.

Díky skvěle zvládnutému řemeslu dokážou se svým vybavením vyrobit i díly, které by se na první pohled mohly zdát tady nevyrobitelné. Výrobní možnosti si rozšířili i loňským pořízením lincence GibbsCAMu. Do té doby programovali všechny díly přímo na strojích. Šterclovi by dále rádi rozšířili výrobu o soustružnické centrum s poháněnými nástroji a protivřetenem nebo frézku s pátou řízenou osouvnitřním chlazením. Tyto zvažované investice nesměřují ani tak k rozšíření možností výroby, jako spíše ke zvýšení produktivity.

Jedním z problémů podnikání v Čechách je zvyk pozdního placení faktur a špatná vymahatelnost dluhů. Obojí se ještě zhoršilo v době krize, kdy kromě poklesu objemu zakázek (dodnes se nepodařilo dostat zpět na předkrizový obrat) využili nejisté situace některé společnosti a nabídli splacení zlomku dluhu za jeho úplné smazání a nebo nejisté vymáhání peněz v budoucnosti. Většina musela bohužel sáhnout po alespoň „vrabci v hrsti“. Z této nejisté situace vyplývá i konzervativní rozhodování při braní úvěrů na nové stroje. Nepomáhají ani dotační programy. Šterclovi si podali žádost o příspěvek dvakrát, ale ani jednou se potřebnou byrokracií neprobojovali.


Obrobená torna, která se stala i symbolem strojírny.

Dalším velkým problémem, na který každá strojírenská společnost nutně naráží, je shánění zaměstnanců. Starší generace zkušených obráběčů odchází pomalu na zasloužený odpočinek a mladší generace, která by je měla nahradit, má více zkušeností s počítačem než s obráběním oceli. Bohužel se nezdá, že by se situace v blízké budoucnosti zlepšila. , určitě ne v blízkém Uničově, kde strojní průmyslovku, která v rámci možností držela odbornou úroveň, potopilo vedení města spojením s učilištěm. Ve strojírně mají štěstí díky rodinným příslušníkům-strojařům, ve výrobě tak pomáhají i děda Štercl s vnukem.

Stroje YCM

YCM je jedním z největších a nejstarších tchajwanských výrobců obráběcích strojů, který v listopadu oslaví 60 let své historie. Při konstrukci zde dbají hlavně na funkčnost, proto má konstrukce robustní provedení bez svařenců s ložem z jednoho odlitku (YCM má vlastní slévárnu) a s kluzným vedením. Jejich spolehlivost dokazuje i to, že je velmi zřídka vidět prodávat použité stroje, zákazníci nemají zpravidla důvod je měnit. To potvrzuje i pan Štercl – se svými třemi stroji řešil jen jednu vážnější závadu, která ještě nebyla zaviněna výrobcem stroje. Problém nastal u stroje koupeného z druhé ruky, na kterém předchozí majitel změnil nastavení ypsilonové hlavy. Řídicí systém je standardně Fanuc (s pohony Fanuc), u frézovacích center pak ještě Heidenhain nebo Sinumerik (s pohony Siemens).

V České republice je výhradním zástupcem společnost Vason CZ sídlící ve Vsetíně. Původně se věnovali jen opravám českých obráběcích strojů, jejich silnou stránkou tak je vlastní zkušený servisní tým. V ČR a na Slovensku se jim dodnes podařilo prodat na stovku strojů – zhruba z poloviny soustružnická a z poloviny frézovací centra. Díky takto vysokým prodejům mají plnou důvěru z tchajwanské centrály YCM.

K dobrému stroji odpovídající nástroje

„Před nákupem prvního obráběcího centra jsme používali jako nástroje vše možné, hlavně radeco. S prvním strojem od YCM jsme začali spolupracovat se společností WNT a dodnes od nich nástroje odebíráme. Často se stává, že odpoledne přijede zákazník se zakázkou a očekává, že další den začneme vyrábět. Kvůli tomu musíme být schopni operativně zareagovat, rychle objednat materiál a nástroje a dostat je včas,“ popisuje spolupráci pan Štercl. „WNT je schopné nám při objednání do sedmi hodin večer dodat nástroj hned další den do jedné hodiny odpoledne. Zároveň nabízejí i možnost konzultace volby nástrojů a řezných podmínek. Zpravidla obrábíme kusy nebo malé série, proto si nemůžeme dovolit ladit technologii. Ve WNT už znají naše možnosti, a tak většinou platí, že to, co nám doporučí, funguje.“


Ukázka dalších obrobků vyráběných ve Šterclově strojírně – rolna pro válcovací trať trubek

Ve Šterclově strojírně používají sorty Dragonskin, např. HCX 1125 s utvářečem NM15, která je tady nasazena hlavně na obrábění ocelí. Obrábí ale i kalené materiály s tvrdostí přes 60 HRC, na které používají kubický nitrid boru. Pan Kelnar z WNT dodává: „Jsou tady i starší nástroje, hlavně plátkové vrtáky, tzv. Ppolydrill, který bychom chtěli nahradit novým HFD C900. Ten je sice o něco dražší, ale místo tří řezných hran nabízí hned čtyři. K nabídce samozřejmě panu Šterclovi spočítáme i návratnost investice a nástroje přímo zde otestujeme.“

Jeden ze synů Šterclových se snaží zapojit do všeho, co se v dílně odehrává. Nyní nastupuje na strojní průmyslovku, tak doufejme, že o další budoucnost Šterclovy strojírny nemusíme mít obavy.

Ing. Radek Pucholt

radek.pucholt@mmspektrum.com

Další články

Všeobecné strojírenství
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: