Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Špičková podávací linka vysokopevnostních plechů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Špičková podávací linka vysokopevnostních plechů

Rodinná firma Iron se díky firemní kultuře neustálého výzkumu a inovací stala významným hráčem ve výrobě zakázkových plecho-tvářecích linek. Vyrábí také systémy pro odvíjení a rovnání svitků ve všech rozměrech, a to od nejmenšího podavače o šířce 100 mm až po největší systémy, až do šířky 2 000 mm. Společnost zaznamenává mimořádný růst produkce a ve svých dvou závodech v Itálii dnes disponuje výrobní plochou více než 6 500 metrů čtverečních.


Linka na odvíjení, rovnání a podávání plechů Linea. (Zdroj: Iron)

Zkušenosti hovoří

Oslovili jsme výrobního ředitele společnosti Tokoz a. s. Martina Chládka, abychom se zeptali, jak se osvědčila nová linka na odvíjení, rovnání a podávání vysokopevnostních plechů, o kterou firma ze Žďáru nad Sázavou na doporučení konzultantské společnosti Exinco letos v létě rozšířila své výrobní kapacity:

Můžete nám nejprve krátce představit vaši společnost?

M. Chládek:
Tokoz je rodinná firma, jejíž historie sahá až do roku 1920, kdy byla v našem areálu zakladatelem společnosti Jaroslavem Rouskem zahájena kovovýroba včetně výroby prvních visacích zámků. Výrobní program se v průběhu let měnil – například dříve velmi populární rybářské pruty a navijáky od 90. let minulého století nevyrábíme, ale visací zámky vyrábíme a vyvíjíme neustále.

Dnes má Tokoz dvě produktové větve. První z nich jsou značkové výrobky, tedy ty nesoucí přímo značku Tokoz, kam spadají zejména zabezpečovací mechanismy od zmíněných visacích zámků přes cylindrické vložky až po petlice a závory, dále také nábytkové a stavební kování. Druhou větví je zakázková výroba, kterou členíme na automotive, stavební kování a komponenty, kam řadíme ostatní výrobky, jako tělesa plynových regulátorů, díly pro ruční elektrické nářadí apod. Mezi naše zákazníky patří například firmy Roto Frank, Inteva, Webasto, Edscha Automotive, Destaco, Rotarex, Festool, Schindler, Siemens a řada dalších. Aktuálně máme kolem 450 zaměstnanců.

Jaké výrobní technologie používáte ve vašem podniku a jaké nároky kladete na vaše dodavatele?

M. Chládek:
Náš technologický záběr je dost široký: vysokotlaké lití slitin hliníku a zinku a lisování součástí z plechu doplňují montáže, obrábění, svařování, práškové lakování, galvanické pokovování a různé apretační a dokončovací technologie od omílání a tryskání přes broušení, a to včetně robotizovaného. Dále disponujeme nástrojárnou a vývojovými kapacitami jak pro značkovou, tak zakázkovou výrobu.

U každého výběru nové technologie důsledně stanovujeme požadované technické parametry často na základě konzultací s potenciálními dodavateli, aby výsledné zadání bylo smysluplné. Následuje posuzování a optimalizace nabídek, typicky včetně řady referenčních návštěv u jednotlivých výrobců a jejich stávajících zákazníků. Reálnou zkušenost z katalogu prostě nevyčtete.

Oceňujeme schopnost dodavatele spolupracovat na návrhu náročnějších technických řešení a preferujeme, pokud je schopen dodat celé komplexní pracoviště nebo výrobní buňku zahrnující i více různých technologií, pokud není předmětem poptávky pouze samostatné zařízení.

Velmi důležitá je samozřejmě úroveň servisu a dostupnost náhradních dílů. Podstatná je také otevřená a aktivní komunikace.

Co pro vás bylo při nákupu nové technologie rozhodující a na jaké parametry strojů byl kladen největší důraz?

M. Chládek:
V případě investice do periferií Iron k našemu největšímu lisu jsem byl ve fázi výběru přizván pouze ke konzultaci jako tehdejší šéf nástrojárny, ale zcela zásadní byla kvůli naší pestré výrobkové skladbě univerzálnost všech zařízení co do rozsahu zpracovatelných rozměrů svitků. Hlavní důraz byl kladen na maximální možný zpracovatelný průřez materiálu v rovnačce při jeho relativně vysoké pevnosti, kde původní rovnačka už nesplňovala naše aktuální potřeby.

Jak náročná byla pro vaše techniky implementace nové periferie do vašeho výrobního procesu?

M. Chládek:
Šlo o vcelku standardní akci, která díky důsledné přípravě proběhla dokonce významně rychleji, než jsme původně očekávali. V úterý začalo rozmisťování jednotlivých zařízení a v pátek už jsme jenom testovali různé provozní scénáře a školili naše pracovníky. Elegantně jsme k instalaci využili týdenní celozávodní dovolenou a nemuseli jsme proto ani nijak omezovat výrobu.

Jaký technologický vývoj ve vašem oboru očekáváte v následujících letech?

M. Chládek:
V oblasti lisování z plechu by mě nepřekvapilo další rozšiřování servolisů, které nabízejí zlepšení produktivity a hlavně umožňují výrobu součástí, které jsou čím dál složitější a bez regulace rychlosti beranu v dolní úvrati nezřídka obtížně vyrobitelné. Co bylo před lety svařencem ze čtyř samostatných dílů, je dnes leckdy navrženo jako jeden výlisek.

Všude to pak bude zcela nepopiratelně rozvoj robotizace a automatizace obecně. V poslední době je také zajímavý rozvoj segmentu kolaborativních robotů.
Velkým tématem jsou samozřejmě také aditivní technologie. Zatím je pole jejich využitelnosti poněkud specifické, ale vývoj v této oblasti jde ohromně dopředu a finanční dostupnost se také neustále zlepšuje.

Objednali byste i další výrobní technologie na doporučení konzultační společnosti Exinco po zkušenostech, které jste získali instalací a provozem periferií Iron?

M. Chládek:
Nové periferie Iron máme v provozu zhruba měsíc a fungují k naší spokojenosti. Společně s výrobcem sice ještě řešíme implementaci různých drobných vylepšení a nemáme žádnou praktickou zkušenost se servisem, ale v budoucnu určitě s dalšími poptávkami u Exinca počítáme.

Josef Chromý

Exinco

Iron 

Další články

Technologie spojování/ dělení materiálů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: