Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Spolehlivé a efektivní obráběcí centrum
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Spolehlivé a efektivní obráběcí centrum

Společnost Makino představila na veletrhu EMO 2017 v Hannoveru stroj a500Z, svou českou premiéru bude mít na MSV 2017 v Brně. Nové obráběcí centrum, kterým Makino doplňuje svou řadu pětiosých horizontálních obráběcích center, vychází z osvědčené konstrukce řady a1 a je navrženo pro požadavky výroby složitých součástí.

Nový stroj najde uplatnění především při výrobě průmyslových dílů, forem pro tváření a lití, v automobilovém a leteckém průmyslu a v malosériové výrobě. Je určen pro simultánní pětiosé frézování i indexované obrábění.

Konstrukce stroje

Vysoce tuhá konstrukce a nízký moment setrvačnosti vřetena pětiosého horizontálního obráběcího centra a500Z zaručuje stejnou efektivitu, která by byla normálně očekávána u čtyřosých strojů. Tuhost a výborná stabilita jsou zaručeny ložem odlitým z jednoho kusu, podpěrou ve třech bodech a šikmou konstrukcí lože. Symetrická skloněná konstrukce, podobná některým strojům řady a1, zaručuje minimalizaci silové vazby a tím umožňuje dosáhnout většího výkonu. Díky inovativní technologii Makino má otočný stůl minimální přesah a výbornou tuhost.

Zvýšená produktivita

Stroj a500Z má vřeteno Makino s rozhraním HSK-A63 a velkým krouticím momentem 303 Nm. Centrum a500Z má díky krátké vzdálenosti mezi středem otáčení osy A a obrobkem velkou přesnost pozicování. Minimalizace rozdílů úrovní na přechodech při indexování, schopnost pohybovat i těžkými polotovary a velké zrychlení a zpomalení při simultánním pětiosém obrábění dále zkracují dobu obrábění i neproduktivní přípravné doby.

Obráběcí centrum má zdvihy v ose X 730 mm, v ose Y 750 mm a v ose Z 700 mm. Maximální průměr obrobku je 630 mm, výška 500 mm a hmotnost 400 kg. Efektivitu dále zvyšují vysokorychlostní automatický přenášeč palet (APC) a funkce vodorovného podavače.
 

Čelní pohled na Makino a500Z

 

Provozní přesnost a omezení vlivu teploty

Stroje Makino jsou známé tím, že dokážou eliminovat vliv teploty, a obráběcí centrum a500Z není výjimkou. Tepelně symetrická struktura, která je kombinována s efektivním odvodem tepla od vřetena a ze součástí uložení stolu, jako jsou kuličkové šrouby a motory, zajišťují stabilitu stroje a přesnost obrábění během mnoha hodin provozu. Kuličkové šrouby a matice mají vnitřní chlazení, které zabraňuje zvýšení teploty, jež by způsobilo tepelnou deformaci a následné chyby. Momentové motory v osách B a C jsou vybaveny chladicím pláštěm, který potlačuje zvýšení teploty a omezuje tepelné deformace.

Dokonalý přívod chladicí kapaliny a odvod třísek

Jde-li o stroj, který je zamýšlen pro dosažení vysoké úrovně produktivity a s tím souvisejícího velkého objemu vytvářených třísek za minutu, jsou absolutně nezbytné účinný přívod chladicí kapaliny a odvod třísek. Na rozdíl od běžných pětiosých center s naklápěcím stolem má a500Z pod stolem umístěnou širokou vanu. Bohatý proud chladicí kapaliny z trysky umístěné nad nástrojem a chladicí systém omývající svislé i vodorovné plochy zabraňují hromadění třísek, zajišťují jejich výborný odvod a zaručují, že třísky padají přímo do vany. Paletový podavač (PLS – pallet loading system) má také systém pro omývání vodorovných ploch a velmi dobrý systém oplachu pro lepší odvod třísek.

Nejnovější řídicí systém Professional 6

Pro další zvýšení produktivity je centrum a500Z vybaveno řídicím systémem Makino Professional 6 (PRO 6). Řídicí systém se snadno ovládá a zkracuje tak dobu zaškolení nových operátorů.

Funkce pro pokročilé řízení pohybu Geometric Intelligence (GI) zkracují celkovou dobu cyklu obrábění u typických vyráběných dílů, např. hydraulických ventilů nebo skříněk elektroniky. GI Drilling umožňuje vřetenu a nástroji přejíždět od otvoru k otvoru po zakřivené dráze, nikoliv pravoúhlé. To ve srovnání s běžným vrtáním soustavy děr zkracuje neproduktivní dobu přejezdu nástroje mezi jednotlivými operacemi vrtání. Na druhou stranu GI Milling zvyšuje výkonnost frézování ploch a umožňuje uživateli definovat tolerance zaoblení rohu pro každou dráhu frézy.

Řídicí systém Makino PRO 6 je pro dosažení větší efektivity vybaven funkcí IAC – Inertia Active Control. IAC poskytuje zpětnou vazbu od servomotorů a nastavuje pro specifické palety s polotovarem optimální zrychlení a zpomalení.

Automatizace

Obráběcí centrum a500Z je připraveno pro automatizaci manipulace s paletami a obrobky. S obráběcím centrem jsou kompatibilní inteligentní řešení automatizace od firmy Makino, včetně systémů MMC2 a VIP s šestiosými roboty, stejně jako standardní automatizační systémy dostupné na trhu. Centrum a500Z může být snadno integrováno také do stávajících systémů.


Obráběcí centrum a500Z si můžete prohlédnout ve dnech 9.–13. října na MSV 2017 na stánku společnosti Makino, kde bude vystaveno rovněž obráběcí centrum D200Z.


Makino, umístění na MSV: pavilon P, stánek 8

A.Muckova@makino.eu

www.makino.eu

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: