Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Spolehlivě vpřed i v obtížně obrobitelných materiálech
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Spolehlivě vpřed i v obtížně obrobitelných materiálech

Společnost Hoffmann Group uvedla na trh nové řady nástrojů pro frézování ocelí, nerezu, titanu a hliníku. K dispozici jsou zcela nové frézy Garant Power Q umožňující vysoké posuvy a velké objemy odebíraného materiálu, řada fréz Garant Master Titan pro spolehlivé a produktivní obrábění titanu nebo soudečkové frézy pro obrábění hliníku inovativní metodou PPC.

Frézování s nejvyššími hodnotami posuvu a bez nutnosti kompromisů z hlediska procesní spolehlivosti umožňuje nová produktová řada Garant Power Q. Díky čtyřem různým typům tělesa nástroje a nově vyvinutým vyměnitelným destičkám ve třech systémových velikostech zahrnuje řada Garant Power Q široké spektrum nástrojů pro procesně spolehlivé obrábění ocelí, kalených ocelí, nerezových ocelí a titanu. Fréza Garant Power Q je tak vhodná pro všechny uživatele, kteří chtějí flexibilně řešit různé frézovací úlohy a dosahovat přitom extrémně vysokých objemů odebraného materiálu v čase.

Garant Power Q

Produktová řada Garant Power Q vyniká svou procesní spolehlivostí při nejvyšších hodnotách posuvu a enormně širokým sortimentem. Vyměnitelné břitové destičky jsou díky nově vyvinuté geometrii extrémně stabilní a výkonné. Půlený rádius čelního břitu a velký úhel hřbetu zajišťují spolehlivý odvod třísek a umožňují vysoký posuv na zub, jakož i konstantní výkon i v hlubokých dutinách. Nové řezné materiály jsou vhodné pro tělesa nástroje Garant Power Q s průměry od 16 do 100 mm. Jsou k dispozici ve třech systémových velikostech XOM.060310, XDM.090416 a XDM.120516 pro obrábění uhlíkových, kalených a nerezových ocelí a titanu.

Do frézovacích těles se tyto břitové destičky upínají jak axiálně, tak radiálně. Díky pevnému uložení destičky dokážou frézy Garant Power Q procesně spolehlivě zvládnout všechny frézovací operace, a to i při velkých vyloženích. Tělesa nástroje jsou k dispozici v provedeních se stopkou Weldon, s válcovou stopkou, se závitem nebo s otvorem.

Frézy Garant Power Q jsou navíc velmi robustní a odolné, protože tělesa nástroje jsou chráněna tvrdým niklovým povlakem proti korozi a poškození třískami. Pokud by přesto došlo k nějakým problémům, může zákazník jednou během prvního roku zaslat svou poškozenou nebo opotřebenou frézu zpět do společnosti Hoffmann Group a obdržet novou. Vše, co k tomu potřebuje, je takzvaná Powercard, kterou však automaticky získá při nákupu nástroje z řady Garant Power Q.

Nová produktová řada Garant Power Q umožňuje frézování s nejvyššími hodnotami posuvu bez nutnosti kompromisů z hlediska procesní spolehlivosti.

Fréza Garant Power Q je koncipována pro všechny aplikace frézování.

 Vyměnitelné břitové destičky pro frézu Garant Power Q jsou k dispozici ve třech systémových velikostech pro frézování uhlíkových, kalených a nerezových ocelí a titanu.


Garant Master nyní i na titan


Titan je lehký, stabilní, odolný materiál a díky své atraktivitě je stále více používaný i mimo oblast leteckého a kosmického průmyslu. Z tohoto důvodu společnost Hoffmann Group rozšířila svou high-endovou produktovou řadu Garant Master o výkonné a procesně spolehlivé tvrdokovové HPC frézy pro obrábění titanu s mimořádně dlouhou životností. Nástroje Garant Master Titan jsou k dispozici v provedení jako hrubovací se čtyřmi až pěti břity, dokončovací frézy se sedmi břity pro nejvyšší posuvy, torusové frézy, čelní torusové frézy nebo rádiusové frézy a nabízejí tak vysoce výkonné nástroje pro nejrůznější frézovací úlohy.


Díky nízké tepelné vodivosti titanu se při obrábění přenáší téměř 75 procent procesního tepla na břity nástroje. Proto hrozí předčasné opotřebení nástroje, zejména při velkém objemu odebíraného materiálu. Společnost Hoffmann Group se proto při vývoji frézy Garant Master Titan zaměřila na procesní spolehlivost a dosažení dlouhé životnosti nástroje. Byly zaobleny řezné hrany a použit nový substrát. Substrát frézy Garant Master Titan je tak výkonný a odolný, že tyto nástroje zůstávají produktivní i v případě, že je povlak již zcela opotřebovaný. Díky těmto vlastnostem dosahují nástroje až o 50 % delší životnost. U nových tvrdokovových dokončovacích fréz HPC Garant Master Titan je dokonce možné od povlakování zcela upustit. Takový nástroj je pak vhodný i pro aplikace, při kterých nesmí být materiál kontaminován částicemi povlaku.


S cílem dále zvýšit procesní spolehlivost, zamezit odtlačování nástroje a zabránit tvorbě nárůstků na břitech navrhla Hoffmann Group frézu Garant Master Titan s mimořádně velkým průměrem jádra a s leštěnými drážkami pro odvod třísek. Jelikož nástroje mají nejen stabilně běžet, ale také efektivně pracovat, byla pro frézu Garant Master Titan vyvinuta nová geometrie břitu a zvolena mimořádně vysoká kvalita výbrusu. To dává nástrojům potřebný záběr a správnou ostrost pro rychlé a spolehlivé obrábění titanu.

 Frézy Garant Master Titan jsou k dispozici v pěti provedeních: HPC hrubovací fréza, dokončovací fréza, torusová fréza, čelní torusová fréza a rádiusová fréza.

Tvrdokovové soudečkové frézy Garant PPC jsou nyní optimalizovány také pro obrábění hliníku.

Rozšíření produktové řady pro Parabolic Performance Cutting

Před rokem Hoffmann Group představila své první univerzálně použitelné tvrdokovové soudečkové frézy Garant pro frézovací metodu Parabolic Performance Cutting (PPC). Nyní je již k dispozici také produktová řada pro obrábění hliníku a byla přidána i nová verze frézy – soudečková fréza Garant PPC s komolým kónickým tvarem pro dokončování spodních ploch (dna) na obrobcích. Tento nový nástroj umožňuje, spolu s dalšími frézami Garant PPC, dokončovat pomocí metody PPC ještě komplexnější geometrie a přitom preferovat buď kratší doby zpracování, nebo vyšší kvalitu povrchu.


Metod PPC je dalším vývojovým stupněm frézování s plným rádiusem a používá se především ve výrobě strojů, nástrojů a forem. Charakteristickým parametrem nástrojů pro PPC je jejich hlavní břit zakřivený do tvaru kruhové výseče. Ve srovnání s rádiusovou frézou tak lze docílit výrazně větších efektivních rádiusů. Výsledkem je až devětkrát větší řádkování nebo až 80násobně lepší kvalita povrchu. Aby bylo možné dokončovací obrábění ještě komplexnějších povrchů, rozšířila nyní Hoffmann Group svůj sortiment o novou verzi s komolým kónickým tvarem pro obrábění povrchů na dně obrobku. Předpokladem pro aplikaci PPC je pětiosý frézovací stroj a CAD/CAM software optimalizovaný pro tuto frézovací strategii, který umí zpracovat geometrie nástrojů jako datový model.


Nová tvrdokovová soudečková fréza Garant PPC s komolým kónickým tvarem byla vyvinuta pro dokončování spodních ploch (dna) na obrobcích.


Frézovací metoda Parabolic Performance Cutting (PPC) je mimořádně účinná, je-li tvar nástroje přesně přizpůsoben povrchu obrobku. Soudečkové frézy Garant PPC: 1 – s rovným tvarem, 2 – s tangenciálním tvarem, 3 – s kónickým tvarem, 4 – s komolým kónickým tvarem


Hoffmann Group
D.Sieberova@hoffmann-group.com
www.hoffmann-group.com

 

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: