Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Spolehlivost - základ pro Průmysl 4.0
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Spolehlivost - základ pro Průmysl 4.0

Jedním z významných vystavovatelů letošního veletrhu AMB byla také společnost Makino. Na tiskové konferenci, která se konala v den zahájení veletrhu, představil Dr. Anders Ingemarsson, prezident a CEO Makino Europe, výsledky společnosti a její další plány.

Největší investice tohoto japonského výrobce obráběcích strojů během posledního roku směřovaly do rozšíření výrobní kapacity, chytré výroby a technologií internetu věcí.

Ve znamení investic

Jak sdělil Dr. Ingemarsson, ve finančním roce 2017, jenž skončil v březnu 2018, bylo oproti předchozímu roku dosaženo nárůstu obratu o 18,2 %, přičemž nejvíce se na něm podílely asijské trhy (bez započtení Japonska +40,5 %) a Evropa (+ 35,3 %). V Evropě významný nárůst zaznamenala výroba dílů pro strojírenství a letecký průmysl.

Významné investice směřovaly do rozšíření výrobních kapacit a obchodní infrastruktury. Počátkem příštího roku bude výrobní plocha závodu v Singapuru rozšířena o 8 100 m2, kde bude zahájena výroba středních a velkých odlitků. Koncem roku bude spuštěna nová výrobní linka v závodě v čínském Kunshanu a počátkem příštího roku zde bude zahájena stavba nové montážní linky. Tyto investice umožní společnosti reagovat na nárůst poptávky a zkrátit dodací lhůty. Makino současně investovalo i do rozšíření své obchodní sítě. V loňském roce byla otevřena první obchodní kancelář na Filipínách, letos následovalo technologické centrum v Chennai v Indii a nyní v říjnu další v Ho-Či-Minově městě ve Vietnamu.

Základ pro Průmysl 4.0

Nové technologie přinášejí zákazníkům významné benefity. Navzdory neoddiskutovatelnému pokroku v zavádění aplikací Průmyslu 4.0 však výroba stojí na hlavní technologii – a tu v tomto případě představuje samotný obráběcí stroj. Jeho spolehlivost je proto základním předpokladem i pro úspěch aplikací Průmyslu 4.0.
Součástí dodávek strojů Makino jsou technologie, které obráběcím centrům a elektroerozivním strojům poskytují extrémní spolehlivost a současně stabilní přesnost a výkon. Zmínit můžeme tuhé tříbodově uložené lité lože, které znamená pro náročné obrábění solidní základ. Inovativní „Z“ design naklápěcího stolu horizontálního obráběcího centra a500Z zmenšuje silovou smyčku a minimalizuje tak setrvačné síly, minimální přesah poskytuje nejvhodnější řešení pro spolehlivé a vynikající obrábění.


Pohled do pracovního prostoru obráběcího centra a500Z s inovativním Z designem stolu. (Foto: autor)

Stroje Makino jsou proslulé rovněž svou technologií řízení teploty. Teplotně symetrická struktura je zde kombinována s efektivním odvodem tepla z vřetena, kuličkových šroubů a motorů pro zajištění stability stroje a přesnosti obrábění v průběhu mnohahodinového provozu. U některých typů strojů jsou lože a stojany tepelně izolovány od okolního prostředí a jejich tepelnou stabilitu zajišťuje cirkulující chladicí kapalina.


Roboticky obsluhované obráběcí centrum D200Z propojené s automatickým zásobníkem Erowa a hloubičkou EDAF2. (Foto: autor)

Zvýšení produktivity přinášejí také bezpečnostní systémy, jako je Collision Safeguard, nejmodernější protikolizní systém pracující v reálném čase, který je zvláště efektivní v pětiosých aplikacích.


Pracovní prostor a ovládací panel obráběcího centra D200Z. (Foto: autor)

Internet věcí, vzdálená diagnostika a prediktivní údržba

ProNetConneX je průmyslový internet věcí společnosti Makino a jeho úkolem je zajistit připojení, sběr a analýzu strojních dat. Stroje Makino jsou nyní kompatibilní se standardními otevřenými komunikačními protokoly, jako MT connect a OPC UA, což usnadňuje integraci do výrobního prostředí. V červnu a červenci zahájila provoz dvě vzdálená servisní centra v Nagoji a Kobe, která se specializují na práci prostřednictvím internetu věcí. Cílem je zvýšení efektivity strojního vybavení zákazníků.
Prediktivní údržba slouží k vyhodnocení skutečného stavu provozovaných zařízení, podle něhož je pak plánováno provedení údržby. Zaměřuje se na snížení počtu neplánovaných prostojů využitím chytrých dat, jejichž prostřednictvím se provádí ověření stavu základních komponent, jako jsou například vřetena nebo kuličkové šrouby, jakož i analýzou dat ze snímačů tlaku, průtoku a teploty.


IoT centrum vzdáleného servisu v Nagoji. (Foto: Makino)

Jak uvedl Dr. Ingemarsson, všechny zmíněné klíčové technologie i mnoho dalších od Makina napomáhají maximální spolehlivosti strojů a přinášejí tak koncovým uživatelům jasné konkurenční výhody při zavádění aplikací Průmyslu 4.0.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

www.makino.eu

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: