Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Správné mazání předchází třetině selhání ložisek
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Správné mazání předchází třetině selhání ložisek

Domazávání ložisek je naprostou nutností, pokud ložiska nepoužíváte výhradně v aplikacích, které domazávání nevyžadují. Nestačí však pouze domazávat, je důležité provádět domazávání vhodným množstvím a způsobem. Z důvodu nevhodného domazávání totiž selhává 36 % ložisek. Jak tedy správně domazávat?

Široký sortiment maziv SKF obsahuje produkty, které jsou vyvinuty a testovány pro fungování v reálných podmínkách. Striktní kontrola kvality každé vyrobené dávky pomáhá zajistit trvalou výkonnost. Pro výběr vhodného plastického maziva navíc existuje aplikace SKF LubeSelect, která zohledňuje konkrétní provozní podmínky a pomůže pracovníkovi údržby nalézt to, co potřebuje. Při výběru maziva je třeba brát ohled i na doporučení výrobce stroje.

Správné domazávání

Další zásadou pro správné mazání je nikdy nesměšovat různá maziva bez znalosti jejich složení. Ideální je vyměnit celou výplň, aby nedošlo k neodhadnutelným následkům. Pokud potřebujete mazivo z ložiska vymýt, doporučuje SKF užití technického benzinu či ekologických rozpouštědel.


Bateriový mazací lis TLGB 20

Dávka maziva je naprosto zásadní, jelikož přemazávání ložiska je stejně rizikové jako jeho nedostatečné domazávání. Určit množství maziva a interval domazávání není třeba odhadovat, stačí využít aplikaci SKF DialSet a nářadí, které údržbáři umožní sledovat objem vytlačeného maziva.


Systém automatických maznic System 24

Aplikace SKF DialSet

Při zadání parametrů v aplikaci SKF DialSet, kterými jsou např. typ ložiska, provozní teplota, otáčky a typ plastického maziva vhodného pro danou aplikaci, program ukáže správné nastavení automatických maznic System 24. SKF DialSet umožňuje rychlý výpočet intervalů domazávání na základě provozních podmínek ložiska, přičemž se tyto výpočty zakládají na teorii mazání SKF. Vypočtené intervaly mazání závisejí na vlastnostech zvoleného plastického maziva, čímž se minimalizuje riziko nedostatečného nebo nadměrného mazání a optimalizuje se spotřeba plastického maziva. Aplikace navíc zahrnuje kompletní seznam příslušenství SKF System24. Obaly od automatických maznic patřících do řady SKF System 24 je možné vrátit. Díky vráceným obalům zákazník získá další maziva za zvýhodněnou cenu. SKF dále vrácené obaly patřičně a ekologicky zlikviduje.


Pracovník údržby sleduje parametry mazání na LCD displeji mazacího lisu.

Bateriový mazací lis

Pro ruční domazávání je ideální bateriový mazací lis TLGB 20. Domazávat je možné ve dvou rychlostech a při tlaku až 700 bar. Integrovaný průtokoměr maziva zabraňuje přemazávání nebo nedomazání ložiska. Pracovník údržby díky přehlednému LCD displeji sleduje množství nadávkovaného maziva, otáčky čerpadla či motoru a indikaci ucpané mazací hlavice.

Správné domazávání není složité, jen je třeba brát ohled na všechny zmiňované zásady. Díky těmto tipům a SKF aplikacím, které pomohou jak s volbou maziva samotného, tak s jeho dávkováním, můžete snadno předcházet až třetině selhání ložisek vašich strojů.

SKF

Michaela Fikejzová

Michaela.fikejzova@skf.com

www.skf.com/cz

Další články

Průmyslové kapaliny
Převody/pohony/ložiska/spojky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: