Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Standardním nástrojem na nestandardní otvory
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Standardním nástrojem na nestandardní otvory

Výroba hydraulických bloků vyžaduje nejen pečlivost. I v tomto odvětví se projevuje stále rostoucí tlak na produktivitu obráběcích operací. Kromě frézování, vrtání či závitování zde přichází ke slovu i hluboké vrtání. Na pozvání společnosti Walter CZ jsem se zajel podívat do společnosti Czetec, kde nástroj ze standardního sortimentu Walter významně pomohl ke zkrácení výrobních časů.

Společnost Czetec, spol. s r. o., byla založena v roce 1997 v návaznosti na předchozí spolupráci dnešního jednatele Martina Kytlice s německou firmou Industriebedarf Krüger GmbH a specializuje se na výrobu hydraulických komponentů. Před dvěma lety společnost zakoupila novou výrobní halu ve Slepoticích u Pardubic, kam přesunula svou výrobu. Dílna je vybavena třemi vertikálními obráběcími centry s paletizací, dvěma soustruhy a sedmi horizontálními centry s paletizací. Hlavním výrobkem jsou hydraulické bloky (rozvaděče), které jsou vyráběny v mnoha standardizovaných i individuálních provedeních, dále škrticí a zpětné ventily, hydraulické zátky (expandéry), které slouží k uzavření pomocných otvorů v bloku rozvaděče, a další příslušenství. Cílem společnosti je zaměřit se dále na dodávky kompletních hydraulických jednotek včetně montovaných komponent, jako jsou hydraulické ventily, šroubení, měřicí přípojky a další komponenty podle specifikace zákazníka, a dodávat je jako kompletní produkty. Pro tento účel je nyní ve firmě připravováno nové pracoviště montáže.


Pohled do obrobny společnosti Czetec s horizontálním centrem NCT v popředí. (Foto: autor)


Vrtáky X•treme D8 a Alpha 4 XD25 upnuté v upínači. (Foto: autor)

Výroba hydraulických bloků

Podívejme se blíže na výrobu hydraulických bloků neboli „kostek“, jak se jim také v oboru říká. Materiál se nařeže z tyčového polotovaru a následně se na obráběcím centru ofrézuje ze všech stran. Následují operace vrtání, hlubokého vrtání, závitování a případně vystružování. Přitom se používají některé speciály, jako například sdružené nástroje pro sedla ventilů. Výjimečně je požadováno i válečkování. Během výroby je každý díl několikrát podroben mezioperační kontrole. Velmi důležitou operací je následné odjehlení – uvnitř rozvaděče totiž nesmí zůstat žádné otřepy, které by se mohly v provozu uvolnit, dostat se například pod sedla ventilů a způsobit tak netěsnosti v hydraulickém systému. V případě, že je požadována povrchová úprava bloku rozvaděče, odešlou se obrobené díly k jejímu provedení. Pokud ne, vymyjí se, jsou na montáži znovu vizuálně překontrolovány, pomocné otvory jsou zaslepeny expandéry a je namontováno případné příslušenství.


Nástroj Alpha 4 XD25 ve vřetenu horizontky NCT. (Foto: autor)

Potíže s hlubokým vrtáním a jejich řešení

Počet kusů v sérii není nijak omezen. Společnost Czetec vyrábí různé hydraulické bloky v počtech od jednoho kusu až po tisícikusové série. „Pokud se chceme udržet na trhu,“ říká jednatel společnosti Martin Kytlic, „musíme neustále zkoušet a zavádět do výroby nové produktivnější technologie.“ To byl i případ jednoho z typů hydraulických bloků, kde bylo třeba vrtat hluboké kanály o průměru 5 mm. Zprvu byl pro tuto operaci používán standardní HSS vrták s vnějším chlazením. Jeho použití však vyžadovalo během operace několikrát s nástrojem vyjíždět ven z důvodu odstranění nahromaděných třísek a propláchnutí otvoru. To spolu s řeznými podmínkami mělo negativní vliv nejen na celkové výrobní časy těchto rozvaděčů, ale i na ekonomiku jejich výroby. Společnost proto hledala dodavatele nového nástroje, který by uvedené nedostatky odstranil. Po zvážení všech nabídek se rozhodla pro nástroje společnosti Walter.


Obrobené těleso hydraulického bloku. Nahoře z čelní strany je patrný otvor hlubokého kanálu vrtaného nástroji Walter. (Foto: autor)

„Walter nám prostřednictvím svého certifikovaného distributora Pavla Dušánka nabídl nejen samotný nástroj, ale i celou technologii včetně souvisejícího servisu. To má pro nás v době nedostatku kvalifikovaných pracovníků velký význam,“ vysvětluje své rozhodnutí pan Kytlic. „V praxi to funguje tak, že nejprve navrhneme racionalizaci dané výroby, kterou konzultujeme se zákazníkem, a poté tuto navrhnutou technologii odladíme přímo na stroji u zákazníka,“ navazuje na jeho slova Pavel Dušánek. „To vše realizujeme prostřednictvím našich obchodně-technických zástupců nebo ve spolupráci s technikem ze společnosti Walter CZ.“

Pomohl nástroj ze standardního sortimentu

Pro výrobu hlubokých otvorů v tělese rozvaděče byl tímto způsobem vybrán vrták řady XD ze standardního sortimentu Walter. Otvor je v daném případě nejprve předvrtán karbidovým vrtákem X•treme D8 s vnitřním chlazením. Následně je vyvrtán již v celé délce zmíněným nástrojem Alpha 4 XD25, jenž umožňuje vrtání do hloubky až 25x D. „Výhodou tohoto nástroje je, že je součástí standardního sortimentu,“ uvádí Pavel Dušánek. „To má samozřejmě příznivý dopad nejen na cenu, ale i na termín dodávek. Standardní nástroje totiž obdržíme z centrálního skladu v Holandsku do 24 hodin od objednávky. Navíc na tento nástroj nejsou kladeny v provozu žádné extrémní nároky, postačuje vnitřní chlazení tlakem 20 barů.“


Hotový hydraulický blok. Vrtaný pomocný otvor je zaslepen expandérem. (Foto: autor)

Výroba těchto hydraulických bloků probíhá na dvě upnutí na moderním horizontálním obráběcím centru NCT. Původem jde o starší stroj Hitachi Seiki, který byl v loňském roce retrofitován maďarskou společností NCT. Vzhledem k dobrým zkušenostem jej budou letos následovat další obdobné stroje. Materiálem obrobku je v daném případě hliníková slitina ENAW2007, do níž jsou v operaci hlubokého vrtání vrtány dva otvory o průměru 5 mm do hloubky 140 mm.

Pro předvrtání byly zvoleny tyto parametry:

• vrták X•treme D8 A6489DPP-5;
• posuv: 1 900 mm.min-1;
• otáčky: 9 500 min-1.

Pro vlastní hluboké vrtání byly stanoveny následující hodnoty:

• vrták Alpha 4 XD25 A6885TFP-5;
• posuv: 1 090 mm.min-1;
• otáčky: 6 050 min-1.

Výsledkem nasazení vrtáků Walter je zkrácení kusového času o více než dvě minuty z 10 min 48 s na 8 min 45 s. To pomohlo zvýšit efektivitu výroby a v důsledku toho i udržet díl ve výrobě.


Pracovní rozhovor na dílně – Martin Kytlic, Pavel Dušánek a Monika Futáková. (Foto: autor)

Úloha certifikovaného distributora

Pavel Dušánek je původně vyučený řemeslník, který v rámci své profese pracoval na horizontce i jako technolog. Díky svým praktickým zkušenostem byl před pěti roky osloven společností Walter CZ, aby pro ni pracoval jako distributor. Dnes firma pana Dušánka zaměstnává sedm lidí, kteří poskytují zákazníkům obchodní i technické služby. „Certifikovaní distributoři, kterých máme v současnosti deset, nepředstavují pro zákazníky nějaký nadbytečný mezičlánek v dodavatelském řetězci,“ vysvětluje Monika Futáková, která má na starosti marketing ve společnosti Walter CZ. „Pro konečného zákazníka zajišťují stejně vysokou úroveň služeb jako společnost Walter. Mohou odebírat zboží přímo ze skladů v Holandsku a dodat jej ve stejném termínu jako Walter. Pomáhají zákazníkům nalézt to nejlepší řešení a přebírají zodpovědnost za jejich produktivitu. V případě potřeby spolupracují také s našimi aplikačními techniky.“ Příkladem zatím sice nedlouhé, ale úspěšné spolupráce mezi zákazníkem a firmou Walter prostřednictvím certifikovaného distributora je i úspěšně vyřešený případ hlubokého vrtání ve společnosti Czetec.

Pavel Marek, Pardubice-Slepoticepavel.marek@mmspektrum.com

www.czetec.cz
www.walter-tools.com
www.walter-nastroje.cz 

Něco navíc

Video zachycující hluboké vrtání hydraulického bloku nástroji Walter si můžete prohlédnout zde:

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: