Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Stroj pro dodávky na hotovo
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Stroj pro dodávky na hotovo

Velká výrobní hala a v ní (převážně) monumentální slévárenské modely pro výrobu strojních zařízení. Tak na první pohled působí prostory společnosti Mosled, sídlící v Českých Budějovicích. Tato soukromá, ryze česká společnost působí na trhu se strojírenskou metalurgií a to již od roku 1995. Bezmála stovka zdejších zaměstnanců má pro svoji práci k dispozici prostory o celkové rozloze zhruba 5 000 m2. Výrobní haly jsou vybaveny moderní technikou, především CNC stroji. Čestné místo mezi nimi zaujímá v současné době i nový stroj Mazak VTC 820/20.


„Začali jsme hledat stroj, který by skutečně dokázal splnit naše požadavky. Jako ideální se ukázal právě Mazak VTC 820/20,“ shodují se otec a syn Šímové. (Uprostřed Ivan Šedivec)

Firma se již od svého vzniku zabývá výrobou modelů pro slévárny, a to ze všech druhů materiálů a pro všechny způsoby lití do písku, v požadovaném počtu i sériovosti, od dřeva přes plasty až po kovové modely z oceli. Konkrétní materiál je volen právě s ohledem na tuto specifikaci.

„Naším cílem je dodávat zákazníkům odlitky již kompletně obrobené včetně nátěru neboli ‚na hotovo’,“ říká Ing. Pavel Šíma, syn zakladatele firmy a jednatel společnosti.

„To znamená, že vlastně naši lidé dělají vše – od konstrukce přes výrobu modelu až po výrobu odlitku, včetně opracování a přesné rozměrové kontroly. Tak to děláme od roku 2006, kdy jsme se přestěhovali do těchto nových prostor,“ doplňuje syna Pavel Šíma starší, jednatel firmy. „Před tím jsme obrábění zajišťovali pouze formou kooperace, ale posledních zhruba 14 let disponujeme vlastní strojírnou, takže můžeme dodávat skutečně na klíč.“


Konstruktér výrobek nakreslí ve 3D a modelář si to může prohlížet v počítači v zobrazení, v jakém potřebuje.

Vybrat nejlepší lidi

Jaká je vlastně historie společnosti Mosled?

„Já jsem vyučeným modelářem,“ vzpomíná Pavel Šíma. „Pak jsem se postupně vypracoval až na vedoucího výroby ve strojírně, bývalé slévárny Škoda České Budějovice. Následně přišla privatizace, a protože jsem nesouhlasil se směrem, kterým se pak firma začala ubírat, řekl jsem si, že se uživím sám. Začal jsem v roce 1996 s jedním důchodcem a dvěma vyučenci. A na podzim téhož roku jsme už dodávali modely do Švýcarska.“

Firma rychle rostla, během roku již měla osm zaměstnanců, během dalšího 16 a v roce 2005 už bylo lidí 50. Práce obecně tehdy bylo víc a víc, a naopak začal být nedostatek lidí, současně řada firem začala kolabovat, včetně některých velkých zavedených výrobních firem. Ty se ve snaze o záchranu v mnoha případech začaly zbavovat modeláren a jejich zaměstnanci byli náhle k dispozici.

„Tak jsme měli najednou možnost vybrat si ty nejlepší lidi, přičemž práce bylo hodně a díky dostatku lidí bylo možné ji kvalitně realizovat. Postupem času pak od zákazníků začaly přicházet i požadavky na dodávky kompletně opracovaných odlitků.“

Aby bylo možné přání zákazníků vyhovět, začalo vedení firmy neprodleně shánět vhodné stroje a také další pracovníky pro jejich obsluhu. Přestože Mosled spolupracuje s místní Střední průmyslovou školou strojní i s odborným učilištěm, a o šikovné mladé lidi tedy obecně nemá nouzi, objevilo se jiné úskalí.

„Problém je s oborem modeláře, protože ten obor se už neučí,“ říká jednatel Pavel Šíma. „Dříve se dělalo jen podle výkresu a ti lidé museli mít absolutní představivost, aby si představili řez, půdorys, nárys, bokorys a v tom různé řezy, a museli si to také umět srovnat v hlavě. Dneska je to jednodušší, protože konstruktér výrobek nakreslí ve 3D a modelář si to může prohlížet v počítači v zobrazení, v jakém potřebuje. Také dříve se složité modely dělaly třeba tři nebo čtyři měsíce, zatímco dnes v polovičním čase. V poslední době už díky tomu dokážeme realizovat veliké zakázky v krátkém čase a naše modelárna patří svou kvalitou a spolehlivostí ke špičce v Evropě.“

Nicméně obecně v ČR je podle jeho slov patrný silný odliv slévárenského průmyslu, který je základem strojírenské výroby, což samozřejmě negativně postihuje i modelárny. Pokud se však Pavla Šímy zeptáte, zda je podle něj na vině také situace kolem covidu-19, uslyšíte, že podle něj jde především o snahu vyvést z Evropy na východ ekologicky škodlivé provozy. Bohužel, dopad podle jeho slov, může být paradoxně negativní právě pro Evropu a její ekonomiku.

Díky dobrým vztahům se zákazníky však Firma Mosled dosud krizi ustála.

„Žádné lidi jsme nepropustili,“ říká Pavel Šíma mladší. „Držíme si je nejen proto, že jsou to na slovo vzatí odborníci a nehodláme o ně přijít, ale i proto, že jsme nyní dostali šanci se podílet na zakázkách pro jednu velkou výrobní firmu z oblasti dopravy.“


Mosled se podílí na zakázkách pro velkou výrobní firmu z oblasti dopravy. Produkty dodává opracované „na hotovo“.

Jak získat toho pravého

Postupně však Mosled chtěl nabídnout oproti původnímu sortimentu produktů něco navíc, aby získal další zákazníky – opracovat produkt „na hotovo“, tedy kompletně.

„Měli jsme různé stroje, které to uměly, ale efektivita nebyla stále taková, jakou bychom potřebovali," říká Pavel Šíma. „Začali jsme tedy hledat stroj, který by to skutečně dokázal. Jako ideální k splnění našich požadavků se ukázal právě Mazak VTC 820/20.“

Bezmála stovka zdejších zaměstnanců má k dispozici prostory o celkové rozloze zhruba 5 000 m2. Výrobní haly jsou vybaveny moderní technikou, především CNC stroji.

„Stroje z řady VTC (Vertical Travelling Column) dodáváme svým zákazníkům takzvaně ‚šité na míru’,“ říká Ivan Šedivec, obchodní zástupce společnosti Mazak. „Je možné je vybavit širokou škálou příslušenství od volby otáček vřetene, počtu nástrojů v zásobníku, automatických sond pro měření obrobků nebo nástrojů, chlazení – vodou/vzduchem – vnější/vnitřní – vysokotlaké chlazení 70 bar přes dopravníky třísek až po SW opce zvyšující efektivitu obrábění. Technologické možnosti strojů můžeme rozšířit použitím různých velikostí otočných stolů a za pomoci osy B (naklápění vřetena) dosáhneme na stroji souvislého pětiosého obrábění.“


Specialitou Mosledu jsou obrovské součásti strojního vybavení, například turbín.

Podle jeho slov jsou stroje VTC v neposlední řadě oblíbené pro svoji flexibilitu, kdy lze využívat celý pracovní prostor (v případě stroje VTC800/30 jsou to 3 000 mm v ose X) nebo pracovní prostor rozdělit jednoduchou montáží tzv. oddělovací přepážky na dva samostatné, plně zakrytované pracovní prostory pro opracování menších dílců. V té chvíli stroj v jedné části obrábí a v překrytém čase lze v druhé části stroje připravovat další kusy.

„A nesmíme zapomenout na řídicí systém strojů Mazak, Mazatrol Smooth. Tento nejnovější řídicí systém vyniká především snadnou obsluhou, pokročilým systémem dílenského programování a obsahuje velké množství ‚asistentů’ pro rychlou tvorbu programů a efektivní využití stroje,“ dodává Ivan Šedivec.

A jak vidí vedení firmy Mosled blízkou budoucnost? Otec i syn Šímovi se v tomto ohledu zcela shodují: „Chceme se nadále věnovat oboru, který opravdu umíme, a fakt, že i v současné těžké době se nám daří získávat zákazníky, napovídá, že se nám to podaří.“

 
Zdejší lidé dělají vše – od konstrukce přes výrobu modelu až po výrobu odlitku, včetně opracování a přesné rozměrové kontroly.
 

Hana Janišová

Mazak

Mosled

Další články

Obráběcí stroje a technologie
Hutnictví/ Slévarenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: