Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Strojírák 2019 na vlně digitalizace
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Strojírák 2019 na vlně digitalizace

Jako každoročně i letos v říjnu se brány brněnského výstaviště otevřou vystavovatelům i návštěvníkům Mezinárodního strojírenského veletrhu. Hlavními tématy jeho již 61. ročníku budou digitální továrna, cirkulární ekonomika a start-upy.

Největší a nejvýznamnější tuzemský veletrh zrcadlí českou ekonomiku, která je v současné době skutečně ve formě ve všech svých oblastech, především však v oblasti průmyslu. O účast na MSV je proto v posledních letech enormní zájem.

Jedním z tradičních vystavovatelů na MSV je společnost UNIS. Antonín Matěj, Marketing & Sales department této společnosti, vzpomíná: „Na loňském MSV jsme vystavovali výsledky své letecké divize, která se zabývá vývojem, testováním a výrobou řídicích systémů pro kritické aplikace převážně pro letecký průmysl. Současně jsme ukázali produkt výrobního informačního systému Pharis, který je nasazován pro komplexní řízení výroby. A nově jsme vloni prezentovali výsledky naší práce v IoT (Internet věcí), který do oblasti automatizace bezesporu patří.“


Již několik let je hlavním tématem MSV Průmysl 4.0, tedy automatizace, robotizace, digitalizace.


V posledních ročnících se toto téma přesunulo z konferenčních sálů také do expozic.

Také společnost Siemens se MSV opakovaně zúčastňuje.

„Na loňském MSV jsme prezentovali ucelené portfolio digitálních řešení pro celý životní cyklus výrobku či stroje,“ říká Tomáš Duba, ředitel obchodního úseku pro řídicí systémy a pohony společnosti Siemens. „Od návrhu výrobku, jeho simulaci a optimalizaci, přípravu vlastní výroby, její ověření na digitálním modelu výroby až po navazující poprodejní služby, jako je vzdálená zpráva a monitorování výkonu výroby. Tento komplexní přístup v oblasti automatizace a digitalizace jsme představili na konkrétním příkladu montážního stroje firmy Bozhon. Další ukázky využití našich digitálních řešení v praxi prezentovali dílčí kroky hodnotového řetězce, např. virtuální zprovoznění CNC frézky HCW4 od Škody Machine Tool pomocí jejího digitálního dvojčete nebo optimalizace a simulace výroby přítlačného křídla Bugatti Chiron.“

Včera a dnes

Již po několik posledních let byl hlavním tématem MSV Průmysl 4.0, tedy automatizace, robotizace, digitalizace. V posledních ročnících se toto téma přesunulo z konferenčních sálů také do expozic, kde konkrétní vystavovatelé ukazují konkrétní řešení šetřící pracovní sílu a zvyšující produktivitu práce a přidanou hodnotu.

„Pro letošní ročník jsme se rozhodli hlavní téma rozšířit. Vzhledem k tomu, že digitalizace průmyslové výroby je jedním z hlavních směrů inovačního procesu a nezbytnou podmínkou úspěchu, bude hlavní téma veletrhu Průmysl 4.0 a digitální továrna,“ říká Jiří Kuliš, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

K plánům Siemensu pro letošek konstatuje Tomáš Duba: „Chtěli bychom navázat na loňskou úspěšnou prezentaci. Stěžejním tématem naší expozice budou digitální dvojčata výrobních a obráběcích strojů. Připravujeme plně digitální obsah, proto se na našem stánku budete moci setkat pouze s virtuálním modelem skutečných strojů. Návštěvníkům zprostředkujeme i pohled do prostředí reálné výroby. Vedle toho chystáme řadu novinek a překvapení, které bych pro tuto chvíli ještě ponechal v tajnosti.“

O plánech UNISu prozrazuje Antonín Matěj. „Určitě chceme návštěvníkům MSV i letos ukázat nové výsledky a pokroky u uvedených produktů. Hodně zajímavou oblastí je právě IoT. V této oblasti se nám rozšířila produktová řada o další zajímavé snímače, jako je průmyslový GPS tracker, osobní GPS tracker, snímač vzdálenosti nebo snímač elektrických veličin.“

Pro všechny vystavovatele pořadatelé připravili možnost aktivně se podílet na digitalizaci průmyslové výroby na českém trhu i v zahraničí, příležitost oslovit široké spektrum průmyslových podniků a šanci profitovat z výrazné mediální podpory tématu.

„Rádi bychom podpořili také začínající inovační firmy a start-upy,“ uvedl ředitel akce Michalis Busios. „Dalším zvýrazněným tématem tak bude oblast Investiční příležitosti – start-up projekty, nové nápady, inovace jako příležitost.“

Na koho čeká Zlatá medaile?

Také v nomenklatuře veletrhu Envitech se objevuje nový obor, který bude zároveň hlavním a zvýrazněným tématem akce. Jde o cirkulární ekonomiku, tedy trend, který je základním principem udržitelného průmyslu a otevírá firmám nové příležitosti. Evropská komise odhaduje, že do roku 2030 vzniknou v EU díky oběhovému hospodářství dva miliony nových pracovních míst. Přijetí principů cirkulární ekonomiky má do roku 2030 vygenerovat v Evropě roční úspory v hodnotě 1,8 bilionu eur a výnosy ve výši 600 miliard eur. Firmy, které tímto způsobem začnou uvažovat ještě dříve, než to nařídí legislativa, získají před ostatními náskok.

Struktura samotného MSV zůstává zachována a veletrh se opět člení do oborů zastupujících všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Chystají se také specializované výstavní akce zviditelňující 3D tisk, robotizaci nebo spolupráci průmyslu a vysokých škol (Transfer technologií a inovací). Součástí veletrhu opět bude soutěž Zlatá medaile MSV o nejlepší inovativní exponáty a rozsáhlý odborný doprovodný program.


Zástupcům obou vystavovatelů, společností Siemens a UNIS, položila redakce MM Průmyslového spektra v souvislosti s tématy veletrhu otázku:

MM: Jak hodnotíte postupující automatizaci a digitalizaci a zapojování pokročilých informačních technologií v českých firmách?

T. Duba: Přestože jsou k dispozici moderní technologie, které českým firmám mohou zajistit vyšší konkurenceschopnost na exportních trzích, a zároveň i pomoci překlenout fatální nedostatek techniků ve výrobě, zatím je nedokázaly plně využít. Přitom pokud sledujeme například transformaci výroby automobilů, na které je Česká republika bytostně závislá, směrem k elektromobilům, začal nám ujíždět vlak. Pokud v dohledně krátké době samy firmy i stát nepřehodnotí svou dlouhodobou strategii v oblasti výroby, vývoje a vzdělávání v nových disciplínách, ocitneme se na samém chvostu Evropy.

A Matěj: Nemám přesné informace o pokročilých informačních technologiích ve výrobě u českých firem. Naše firma vytváří trochu jiný produkt. Úskalí však shledávám v tom, že Česká republika je příliš malý trh, a aby firmy zaujaly vyšší pozice i v informačních technologiích, musí hledat nové trhy v celosvětovém měřítku. V porovnání konkurenceschopností v některých oblastech jsou na trhu velmi silní hráči, jimž se konkurovat prostě nedá.


Neváhejte s přihlášením!

61. Mezinárodní strojírenský veletrh se uskuteční od 7. do 11. října 2019 na brněnském výstavišti. V lichých letech k MSV neodmyslitelně patří Mezinárodní veletrh dopravy a logistiky Transport & Logistika a spolu s ním Mezinárodní veletrh technologií pro ochranu životního prostředí ENVITECH. Pořadatelé očekávají účast přibližně 1 600 vystavujících firem a nejméně 80 tisíc odborných návštěvníků.

Uzávěrka přihlášek pro vystavovatele spojená s termínovou slevou je plánovaná k datu 31. března. Nejjednodušší je přihlásit se elektronicky na webových stránkách MSV. V minulých letech byly nejatraktivnější plochy vyprodány již dlouhé měsíce předem, proto by zájemci neměli s přihláškou dlouho otálet.


Jiří Erlebach a Hana Janišová

jerlebach@bvv.cz

 

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: