Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

FT-Produktion je strojírenská firma o 25 zaměstnancích, která dodává své produkty širokému spektru zákazníků. Vyrábí zákaznické kovové profily o délce až 7,5 metru, které jsou využívány při konstrukci balkonů, solárních panelů, elektrických sestav a nákladních automobilů. Ve výrobním programu společnosti, která ročně vyřídí na 7 000 objednávek v rozsahu 5 až 150 000 kusů, je 650 hliníkových profilů různých typů.

Růst vysokoobjemových zakázek

V okamžiku, kdy společnost FT-Produktion začala dostávat velké objednávky od společností typu Volvo, Renault nebo Scania, dostala se na maximální hranici své výrobní kapacity. Protože navíc byl na trhu práce zoufalý nedostatek kvalifikovaných pracovníků, bylo nutné zvýšit výkon výroby technologickou inovací. Pro splnění rostoucích požadavků trhu se vedení firmy rozhodlo vsadit na kolaborativní robotiku, která dokáže pokrýt automatizační potřeby malých a středních společností.

V roce 2017 firma zrenovovala většinu svého strojního vybavení a k tomu přidala klíčové zařízení: flexibilní robotické pracoviště skládající se z kobota UR5 od Universal Robots, dvou uchopovačů RG2 od OnRobot a platformy ProFeeder od EasyRobotics. Toto efektivní trio kolaborativních řešení od dánských dodavatelů automatizuje výrobu v FT-Produktion již déle než rok.

Zvolili jsme kombinaci řešení od OnRobot, Universal Robots a EasyRobotics, protože se jedná o snadno programovatelnou platformu. Investice do tohoto řešení se vyplatila již po 9 měsících. Nyní jsme schopni zvládnout i významně větší objednávky,“ řekl Joakim Karlberg, který rodinnou firmu FT-Produktion vlastní a provozuje společně se svou sestrou.


Kolaborativní robotické rameno s duálním uchopovačem OnRobot zakládá hliníkové profily do obráběcího centra.

Zkrácení dodacích lhůt

Díky robotickému pracovišti, které funguje 16 hodin denně 5 dní v týdnu, je nyní možné objednávku na 150 000 ks profilů vyrobit za méně než dva měsíce, což přináší úsporu až 500 hodin oproti předchozí konfiguraci výroby. Obchodní oddělení nyní může zkrátit dodací lhůty a přijímat velké zakázky bez nutnosti přesčasů. Robotické řešení lze velmi snadno překonfigurovat, takže z pohledu nákladů se vyplatí i pro malé výrobní zakázky.

„Potřeba zlepšovat produktivitu je rok od roku vyšší a zároveň pracovní síla je dnes stále nedostupnější. Díky automatizovanému provozu dokáže operátor obsluhovat tři až čtyři stroje zároveň bez jakéhokoliv stresu. Robotizací zakázek o vysokých objemech eliminujeme manuální úkoly a dáváme pracovníkům do ruky více času na realizaci menších zakázek o vysoké variabilitě,“ dodal Joakim Karlberg.


Zaměstnanec obsluhující stroje je zároveň programátorem robotického pracoviště.

Zajímavější práce

Zvýšení výrobní kapacity ale nebylo jediným pozitivem nasazeného řešení. Pro společnost je důležité, aby její zaměstnanci byli spokojeni se svou pracovní pozicí, což znamená méně monotónních a více zajímavých činností. Například pozice strojního technika původně zahrnovala jednotvárné aktivity. Nyní, po absolvování programovacího kurzu a školení, je zaměstnanec zároveň programátorem robotického pracoviště. Mezi jeho aktivity patří mimo jiné též manipulace s robotickým ramenem UR, duálním uchopovačem OnRobot a platformou ProFeeder. Nové schopnosti mu umožňují snadno a flexibilně instalovat, programovat, provozovat a překonfigurovat celé řešení.


Výrobní firma zvolila kombinaci řešení od OnRobot, Universal Robots a EasyRobotics, protože se jedná o snadno programovatelnou platformu.

Pro zaměstnance je práce s roboty jednodušší, než sami očekávali. V minulosti museli obsluhovat každý stroj celý den, což bylo velmi únavné. V současnosti, kdy mohou programovat roboty, není jejich práce tolik monotónní, je zajímavější a dokonce zábavnější. Většina zaměstnanců by nyní uvítala více robotických pomocníků. Snadné přenastavení umožňuje dosáhnout profitability i u těch nejmenších výrobních sérií.

jana@myr.cz

https://onrobot.com/cs


Video z výroby ve firmě FT-Produktion
 

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: