Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> SURFCAM a CAD systémy CADKEY a SolidWorks
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

SURFCAM a CAD systémy CADKEY a SolidWorks

CAD/CAM systém SURFCAM dnes v České republice patří k standardu v oblasti CAM produktů. Je distribuován společností 3E Praha Engineering, stejně jako např. CAD systémy CADKEY a SolidWorks. Pro práci s výkresovou dokumentací lze využít i freewarový prohlížeč dat SpinFire, který si můžete nainstalovat z přiloženého CD.

CADKEY

CAD systém CADKEY patří vedle AutoCADu pravděpodobně k nejstarším systémům nejen na trhu České a Slovenské republiky, ale pravděpodobně tomu tak je i v celosvětovém měřítku. Za dobu 16 let svojí existence prošel velkým vývojem a dnes je obecně označován jako hybridní modelář nebo také jako "free form" modelář. Jde o cenově velmi dobře dostupný produkt, který umožňuje provádět prakticky všechny práce, s nimiž se může setkat konstruktér či strojní projektant, ale hodí se i k úkolům designérským či analytickým. Systém CADKEY je nabízen ve dvou základních úrovních. Ta nižší je označována jako CADKEY GraphX, nad ní stojí v nabídce americké firmy CADKEY INC. produkt s označením CADKEY Workshop.
Základní verze produktu CADKEY GraphX je standardní editor CAD se všemi základními funkcemi očekávanými od "free form" modeláře moderní koncepce. Patří sem velmi dobré funkce pro tvorbu klasických výkresů a jejich tisk, prostředí pro řešení skutečných geometrických úloh ve 3D prostoru, funkce pro vyhodnocení hmotových vlastností drátové geometrie a stínované zobrazení. Nechybí ani správa vytvářených dílů v sestavách a velmi dobré programové pomůcky (Application Programming Interface - API) pro tvorbu vlastních maker a nadstaveb.
CADKEY Workshop je oproti verzi GraphX obohacen o klasické modelování těles využívající technologii ACIS nejnovější generace. Od verze CADKEY Workshop 21 je integrální součástí i vlastní technologie plošného modelování, která byla dříve nabízena v rámci samostatné nadstavby FastSURF. Do této verze byla integrována zmodernizovaná (původně samostatně stojící) nadstavba s označením Draftpak. Jedná se o řadu funkcí usnadňujících výrazným způsobem zpracování výkresové dokumentace. Draftpak navíc obsahuje knihovny strojních součástí včetně ozubených a řetězových kol. Práce s normami ČSN je samozřejmostí.

SolidWorks

SolidWorks patří do rodiny dnes velmi žádaných plně parametrických objemových a plošných modelářů. Pracuje na technologii Parasolid. Kromě obvyklých funkcí výkonného objemového modeláře disponuje nástroji pro práci s plechovými díly, importy a exporty mnoha formátů dat, práci s rozsáhlými sestavami a automatické generování výkresové dokumentace. Toto vše spolu s nadstavbami pro parametrizaci importovaných dat, vizualizace, animace, tvorbu potrubních systémů a knihoven normalizovaných dílů činí ze SolidWorksu vynikající CAD řešení pro oblast strojírenství a průmyslového designu.
SolidWorks byl od začátku vyvíjen jako aplikace pro MS Windows tak, aby byly co nejlépe využity možnosti, které Windows nabízejí. U zrodu stáli lidé jako Michael Payne - zakladatel PTC, Jon Hirschtick - Computervision, Vic Leventhal - Cad Solutions. Ti se samozřejmě snažili o využití svých bohatých zkušeností z oblasti "velkých modelářů" a jejich skloubení s možnostmi, které nabízí operační systém Windows. Výsledkem je snadno ovladatelný výkonný systém, který nevyžaduje dlouhou dobu zaškolení.
SolidWorks přistupuje k uživateli jako ke tvůrci určitého výrobku a usnadňuje mu realizaci jeho myšlenek. Tvorba modelu probíhá ve 3D prostoru, protože konstruktér nebo designér by měl přemýšlet o funkci výrobku, jeho vlastnostech a vzhledu, nikoliv o tom, jak výrobek vypadá v jednotlivých pohledech nebo řezech. Tento problém za uživatele řeší systém.

SURFCAM

Přesto, že SURFCAM je dnes CAD/CAM systémem, je celosvětově známý jako jeden z nejrozšířenějších CAM systémů. Pokud pak mluvíme o České republice, lze konstatovat, že SURFCAM se stal prakticky standardem v oblasti CAM produktů.
CAD část produktu není ničím jiným než jedním z plně parametrických objemových modelářů na bázi jádra Parasolid. Spolu s plošnou technologií, která je součástí CAD části sytému SURFCAM, je určen jak pro úpravu modelů získaných do SURFCAMu přenosem z jiných CAD nebo CAM systémů, tak pro tvorbu "na zelené louce". Možnost tvorby či úprav v této části systému SURFCAM je velmi rozsáhlá a v mnoha směrech převyšuje možnosti některých jiných známých CAD systémů.
SURFCAM je však především CAM systémem s možností uplatnění při řízení téměř všech na trhu dostupných CNC technologií, jako jsou frézky (2 až 5 os), soustruhy, vodní paprsek, drátořez, vyvrtávačky atd. SURFCAM umožňuje přípravu všech operací od hrubovacích přes dokončovací až po zbytkové obrábění. Součástí SURFCAMu je i verifikace, která umožňuje ověření vygenerované dráhy nástroje, popř. porovnání počítačově obrobeného modelu s původním CAD modelem. Integrální součástí každé dodávky SURFCAMu je rozsáhlá knihovna postprocesorů a generátor postprocesorů pro případnou úpravu nebo tvorbu vlastních postprocesorů. Mezi velice vysoko ceněné vlastnosti SURFCAMu se jednoznačně řadí i jeho schopnost velmi kvalitního importu a exportu rozsáhlého počtu datových formátů z různých CAD/CAM systémů.

Prohlížeč dat SpinFire a datové translátory

Rychlý rozvoj začlenění CAD a CAM systémů do řady odvětví našeho života a jejich datová rozličnost vyvolává velký tlak na možnost zobrazení souborů z jednotlivých CAD/CAM systémů, popř. jejich překlad do jiného datového formátu. Pravděpodobně nejrozšířenějším a nejznámějším prohlížečem je dnes produkt SpinFire americké firmy Actify. SpinFire slouží k zobrazení jak drátové geometrie, tak k zobrazení těles a ploch. S načtenými daty pak lze pracovat v okně hladin podle schématu původního souboru. SpinFire umožňuje nejen prohlížení, ale i měření rozměrů zobrazených těles, jejich kótování, opatření poznámkami, otáčení těles, zmenšování, zvětšování atd.

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: