Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Systém čisticích utěrek v Průmyslu 4.0
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Systém čisticích utěrek v Průmyslu 4.0

Psal se rok 1908, když začala v detroitském Fordu výroba modelu T, hovorově zvaného jako Tin Lizzie aneb plechová Líza. Jednalo se o milník, který "postavil Ameriku na kola". Přesně v tom samém roce založil Hermann Gebauer v Görlitz firmu Mewa. Továrny se ocitly na vlně průmyslu 2.0 a začaly s automatizací výroby. Produkty měly být vyráběny rychleji a levněji, aby si je mohli dopřát i lidé s nižšími příjmy. Mewa tuto myšlenku následovala a podporovala továrny svým inovativním systémem čisticích utěrek. S ním je po 112 letech důležitým partnerem podniků v celé Evropě, které svou výrobu nyní přizpůsobují průmyslu 4.0.


Čisticí utěrky dodávají a vyzvedávají vyškolení servisní řidiči. (Zdroj: Mewa)

Montážní linky, průmyslová robotika, automatizace, digitalizace – výrobní podniky se za posledních 100 let hodně změnily. Jako poskytovatel textilních služeb společnost Mewa po celou dobu podporovala podniky perfektně fungujícím servisním systémem. Zajišťovala čisticí utěrky, vyzvedávala je k vyprání a znovu je dodávala. Zrychlení Průmyslu z 2.0 na 4.0 se ovšem týká i jí samotné. To jí umožňuje zvýšit produktivitu, aniž by musela obětovat kvalitu, což je hlavním faktorem úspěchu. Lidé a stroje ve společnosti Mewa tvoří sehraný tým.

Systém s individuálními službami

Výhody servisu, který Mewa poskytuje zákazníkům, jsou zřejmé: pronajímají si výhodný systém s individuálními službami. Klientům jsou k dispozici lokální poradci. Profesionální, vyškolení servisní řidiči dodávají a vyzvedávají čisticí utěrky. Stejně tak ale rádi vyřeší různá přání nebo požadavky o změny. Klienti mají k dispozici zákaznický portál myMewa, kde mohou sledovat a měnit dodávky nebo využít obsáhlé webové stránky s možností chatu.


Mewa v průběhu jednoho století optimalizovala produkci, praní i péči o čisticí utěrky. (Zdroj: Mewa)

Čisticí utěrky a bezpečnostní kontejnery

Mewa v průběhu jednoho století optimalizovala produkci, praní i péči o čisticí utěrky. Ty jsou speciálně tkané, a proto mimořádně savé. Hodí se pro údržbu nářadí, strojů a povrchů včetně podlah. Jde o vlastní vynález firmy, stejně jako mycí a sušicí linky, ekologické postupy, několikastupňový systém kontroly kvality nebo bezpečnostní kontejnery SaCON, které hrají v celém systému klíčovou roli. Zákazníkům v podnicích slouží k zajištění bezpečného a praktického skladování použitých utěrek. Stejně tak fungují jako prostředek pro jejich přepravu. Do SaCONu také utěrky padají z pásu na konci každého kontrolního procesu. Vážením se zjistí, kdy jsou kontejnery plné a obsahují přesně naprogramované množství čisticích utěrek.


Zaměstnankyně firmy Mewa zkušeným pohledem kontroluje čerstvě vyprané utěrky. (Zdroj: Mewa)

Kontrolu kvality provádějí lidé a stroje. Vyprané utěrky nejprve putují rozprostřené na pásu k zaměstnancům. Jsou na nich nějaké zbytky nečistot? Díry nebo slabší místa? Mají správný tvar? Pokud se zkušeným pohledem zjistí snížená kvalita, utěrka se vyřadí. Ty, které jsou v pořádku, ale projdou i automatickým testem. Teprve potom jsou vyexpedovány. Všechny musejí být ještě jednou vyprány nebo jsou zcela vyřazeny. K této intenzivní kontrole kvality je přitom potřeba pouze pár minut. 

Praní včetně termické dezinfekce

Praní čisticích utěrek na 90 °C trvá 15 minut. Zde Mewa záměrně prodlužuje o 5 minut dobu termické dezinfekce doporučenou vědeckými institucemi, aby zcela bezpečně zničila všechny bakterie a zaručila hygienicky čisté utěrky. Mimochodem, první prací a sušicí linky firma zavedla už v osmdesátých letech, kdy začala pro všechny zákazníky vyrábět jednotné utěrky. Dříve se nákladně vyráběly pro každého individuálně, s firemním logem. Cílem inovací je ovšem také šetřit energii, čisticí prostředky a vodu. Vedení společnosti rozhodlo již před třiceti lety, že investice do životního prostředí a do růstu firmy jsou stejně důležité. Není to nadčasové, jako by to bylo v roce 2020?

 

MEWA Textil-Service

Další články

Bezpečnost práce a požární ochrana
Průmysl 4.0
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: