Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Technická náročnost blockchainu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Technická náročnost blockchainu

ELA blockchain (elachain) je provozován jednotlivými subjekty zapojenými v síti. Někdo provozuje vlastní linuxový server, někdo využívá cloudové služby. Síť je tak velmi heterogenní, čímž se zvyšuje její stabilita a otřesuodolnost. Samotná hardwarová náročnost není vysoká, pro běh základních aplikací bohatě postačí jednoduchý počítač na úrovni kancelářského stroje, s internetovým připojením a s veřejnou IP adresou. Pokud náhodou internet vypadne, nic se neděje - po obnovení připojení se sít opět dosynchronizuje.

Cloudová služba vhodná pro blockchain stojí do 500 Kč za měsíc, u fyzického hardwaru to není o moc víc.

Využití v průmyslu

Výroba je stále více organizována a optimalizována bez zásahu člověka. Stroje si přitom vyměňují data, podle kterých upravují parametry výroby. Na základě těchto dat výrobci zaručují bezchybnost a stabilitu výrobního procesu. Data jsou i podkladem pro ekonomické analýzy a fakturace – ať již vnitropodnikové, nebo mezi subjekty výrobního řetězce. Proto je třeba zajistit jejich nezpochybnitelnost. Blockchain je k tomu vhodným prostředkem. Aby byla data do blockchainu registrována přímo na místě vzniku, předpokládá se, že blockchainový node bude přímo součástí výrobního stroje. Společnost ELA Blockchain Services vyvinula takový node na bázi známého mikropočítače o velikosti kreditní karty – Raspberry Pi 4 B. Jedná se o pravděpodobně první funkční blockchainový node spuštěný na procesoru typu ARM. Tento levný a přitom překvapivě výkonný node (cena i s paměťovou SD kartou nepřesahuje 100 eur) se přímo nabízí pro vestavěné (embedded) aplikace. K technologii jej lze připojit pomocí široké škály I/O doplňků, které jsou k němu nabízeny.


Blockchain je provozován jednotlivými subjekty zapojenými v síti. Někdo provozuje vlastní linuxový server, někdo využívá cloudové služby. (Foto: Michal Jarmoluk, Pixabay)

Jan Prokš
 

Další články

Průmysl 4.0
Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: