Témata
Reklama

Technické ilustrace v jednadvacátém století (2)

08. 10. 2008

Druhý díl seriálu o tvorbě technických ilustrací přináší informace o možnostech využití textur, pravidlech pro použití textů a možnostech zobrazení detailů. Všechny příklady jsou vytvořeny s pomocí specializovaného nástroje pro tvorbu technických ilustrací Arbortext IsoDraw.

Přidáváme textury

Textury nám slouží pro rychlé zobrazení prvků, jejichž detailní zakreslení by nám zabralo mnoho času a poskytlo nepatrný výsledek z hlediska celé ilustrace. V základu dělíme textury na pravidelné – například žebrování na chladiči či dírkované plochy – a nepravidelné – například štětiny na kartáči. Seskupení čar, ať už pravidelných nebo nepravidelných, vyjadřuje dojem, který prvek vyvolává. Snadno tak nahrazuje precizní vykreslení všech detailů na daném objektu, které je v dané situaci zbytečné. Přesné umístění a počet těchto prvků v reálu není pro ilustraci vůbec důležitý. Zásadní je dojem, který tyto vzory vytvářejí.

Reklama
Reklama
Reklama
Umístění textury do obrázku

Výzvou při tvorbě textur je zachování měřítka vzoru vzhledem k celkovému měřítku ilustrace. Vzdálenost čar a jejich umístění musí zapadat do daného kontextu. Textura by měla být vhodným podbarvením ilustrace a neměla by vystupovat do popředí. Lze toho docílit například tenčí tloušťkou čar či šedou barvou namísto černé. Textura tak bude vzbuzovat „lehký“ dojem. Tento efekt je třeba pečlivě vyvážit. Příliš světlá nebo příliš tence vykreslená textura by začala působit dojmem potlačeného pozadí.

Kreslit celý vzor ručně – představme si, kolik času by to zabralo – by byl holý nerozum. Praktičtější je vzor vytvořit zvlášť pro pozdější použití a poté ho vložit do dané oblasti. Pro větší efekt můžeme pár tahů přidat ručně. Definovat místo pro vložení vzoru lze nejlépe pomocí masky. Maska je standardní grafická technika. Má tvar uzavřeného prostoru, který má všude po obvodu nepřerušenou linku. Největší výhodou masky je, že vzor není vázán na tvar vymaskovaného prostoru. Působí tak všude konstantním dojmem, a to jak na velkých, tak na malých plochách. Snadno přitom můžeme měnit tvar ohraničení masky a přidávat či odkrývat tak vzor, který je za ní schovaný, přičemž na vzor samotný to nebude mít žádný vliv. Naopak lze také měnit různé druhy vzorů v masce, dokud nenalezneme ten správný, který bude nejlépe vyjadřovat naše záměry a bude na první pohled nejvíce odpovídat celkovému dojmu zamýšlené ilustrace.

Bez textu to také vždy nejde

Je hezké mít ilustrace zcela bez textu, nemusíme je pak překládat, nicméně vhodně umístěný popisek může být právě tou pomyslnou třešničkou na dortu. Avšak pozor! Popisky, titulky a poznámky a jiné textové entity nám mohou také velmi snadno „zbourat“ efekt celé ilustrace. Znalost a uplatňování několika základních principů formátování textů v ilustracích ale toto riziko potlačí.

Formátování textu

Špatně umístěný text může zcela zruinovat i mistrovské grafické dílo. Dejme proto bedlivý pozor na to, kam text pokládáme. Formátování textu je obzvláště důležité při digitálním využití ilustrace v softwarových aplikacích. K vytvořené grafice se vždy zvolí optimální font, včetně jeho atributů a proporcí. Může se ale stát, že na jiném počítači bude interpretovaný font chybět a bude tak automaticky nahrazen zcela jiným. Tím se změní jeho vzhled a také místo, které text zabírá. Na příkladu byl použit bezpatkový font s velmi malou roztečí mezi znaky, ale byl nahrazen patkovým fontem s velkou mezerou mezi písmeny.

Při aplikaci textury jde o celkový dojem ilustrace.
Rozpad textu při náhradě chybějícího fontu

Těmto potížím se lze vyhnout, pokud na ně budeme při umísťování textu pamatovat. Nejprve je třeba se ujistit, že text nezasáhne do ilustrace. V ukázkovém příkladě jsme tento problém vyřešili tím, že jsme horní poznámku zarovnali doprava a dolní doleva. Tak zůstane text opticky svázán s grafikou. Na obrázku můžeme vidět u každé poznámky pět malých čtverečků, jejichž prostřednictvím software Arbortext IsoDraw sděluje ilustrátorovi potřebné informace. V tomto případě nám čtyři z nich ukazují hranice textu a pátý, prostřední, nám říká, na kterou stranu se text zarovnává.

Zmíněnému problému se můžeme zcela vyhnout tím, že text převedeme na křivky. Uděláme z něj tak grafiku, která se sice „nerozpadne“, ale objeví se zde další velká nevýhoda, a to ztráta možnosti tento text dále editovat.

Text a grafika patří do jiné hladiny

Při práci s komplexní ilustrací je výhodné rozdělit části ilustrace do jednotlivých rovin. Texty do jedné, pomocné, a vodicí čáry do druhé, samotnou grafiku do třetí atd. Můžeme tak jednotlivé hladiny jedním klikem schovat a tak si zkontrolovat, zdali se náš výtvor nevzdaluje původní koncepci. Lze jít samozřejmě více do detailů a dát si do zvláštní hladiny třeba prvky s plnou výplní, a ty pak jednoduše vypnout, aby nebránily v další tvorbě. Hladiny nám poskytují i záruku bezpečnosti. Před úpravou textových popisků je nutné uzamknut veškerou grafiku a ujistit se, že se nám náhodou nic neposune či nesmaže.

Pokud se rozhodneme použít text zasahující do ilustrace, pak do textové hladiny můžeme vložit bílý podklad textu, který písmo jasně od obrázku oddělí. Například linky pozic mají automaticky bílý stín. U delších textů je lepší udělat ručně bílý obdélník nežli zapínat stín písma.

Export textu

Ideální ilustrační nástroj by měl umožnit export textových informací do souboru, jako například seznam pozic, body montážního postupu apod. To umožní editovat text v libovolném textovém editoru a pak jej vložit na jeho původní místo do ilustrace. Tento postup je obzvláště výhodný pro překlady. Populární alternativou pro dokumenty vyžadující překlad je nástroj, který umožní přidání textů nezávisle na grafice místo převedení textu přímo do grafiky. U nástroje Arbortext IsoDraw se přitom musí postupovat obezřetněji v případech aktualizace geometrie sestavy. Velká změna v datech vyžaduje bedlivou kontrolu navázání textů na grafiku, které se může zásadně změnit.

Detailní ilustrace

V následujících příkladech se podívejme, co všechno pro nás může znamenat zvýraznění detailů a klíčových míst ilustrace. Zvětšení detailů zahrnutých v celkové ilustraci, někdy známé jako „lupa“, slouží k zobrazení více informací o klíčových prvcích zobrazovaného objektu. Nejčastěji jde o změnu měřítka v dané oblasti, ale lze jej kombinovat například i se zobrazením druhu úchytu ruky či s předepsaným nástrojem a jeho použitím. Zvětšení ale není podmínkou. Ke zvýraznění důrazu stačí cílovou oblast zobrazit v samostatném rámečku. Pozorovatel se nejprve zabývá jednotlivými rámci a teprve pak ilustrací jako celkem.

Příklad dobré detailní ilustrace

Míra zobrazení detailů ve zvýrazněném místě by měla odpovídat účelu ilustrace. Typickým příkladem je zobrazení klíčových prvků mnohem většího objektu. Pro co nejlepší rozpoznatelnost dílčích prvků je vhodné zobrazit je v pro ně charakteristickém tvaru a přidat pozici s číslem dílu. Pokud nám jde o pouhé čitelnější zobrazení dané oblasti, pak „lupa“ je tou nejlepší volbou.

Svázání detailů a jiných stylistických prvků nám poskytuje velké pole působnosti. Detaily tak mohou být spojeny s řezy, průhlednými díly, mohou být nakresleny z jiného pohledu či ve zcela jiné perspektivě. Mějme však na paměti, že detaily by měly být uzavřeny v nepřerušeném tvaru (obdélník, ovál, kruh, čtverec, …) a měly by být spojeny s hlavní ilustrací pomocí šipek, čar či „zobáčků“. Přidáním bílého rámu okolo detailu se tak celý efekt mocně podtrhne a zamezí splynutí s hlavní ilustrací. Pomocí detailů lze dobře znázornit pořadí pracovního postupu. Ale žádné „přeplácávání“!

Kdo má rentgenové brýle?

Moderní ilustrační techniky nám umožní podívat se dovnitř objektů. Průhledy a průřezy jsou velmi nápomocné při vysvětlování vnitřního uspořádání a pro snadné pochopení toho, jakou má daný přístroj vlastně funkci.

Průřezy

Jak název napovídá, pomocí této metody jsou části objektu „ořezány“ tak, aby bylo vidět, co je pod nimi, anebo aby bylo vidět naskrz celým objektem. Nejefektněji tato metoda působí u válcových objektů, jako například pumpy či turbíny. Nicméně ji lze aplikovat na všechny druhy objektů. Obecně platí, že má-li má objekt centrální osu, měl by ilustrátor pracovat s její pomocí a orientovat objekt podle této osy.

U této metody více než jinde musí být rozmyšleno, co a jak bude zobrazeno. Je třeba vědět, kudy řez vést a jaký druh řezu bude pro daný záměr nejvhodnější. Řez může odebírat všechen materiál nebo může zachovávat například obrysové hrany. Průřezy jsou často redukovány na řez rovinou, tedy „pouhé“ 2D zobrazení.

Průřez

Průhlednost

Tato technika využívá definování průhlednosti objektů. Vnější díly jsou zobrazeny transparentně, a umožňují tak náhled dovnitř objektu. Lze využít více úrovní tím, že se nadefinují různé úrovně transparentnosti. Je ale třeba mít na paměti, že při tomto druhu zobrazení všechny objekty zůstávají na svém místě. Pro zachování názornosti ilustrace je toto pravidlo povinné. Příliš velká míra detailů, tedy přesněji mnoho úrovní transparentnosti, se stává pro pozorovatele zmatečnou. U průhlednosti je výhodné využívat stupňů šedi namísto plných barev. Pokud ilustrační nástroj transparentnost neumí, lze ji nasimulovat pokládáním hladin tvořených světlou barvou přes sebe. Stejně tak jako když malíř překrývá na plátně barvy, budeme dostávat stále tmavší průnik těchto hladin. Na škodu není přidat světelné efekty a stínování. Jak lze vidět, technické ilustrace jsou vskutku neomezeným polem působnosti.

Obě tyto techniky – průřezy a průhlednost – vyžadují od ilustrátora určitou zkušenost. Jsou to metody náročné na prostorovou představivost a na dobrou znalost vnitřní stavby ilustrovaného objektu. Pro svůj ohromující grafický dojem bývají často používány v marketingových a reklamních materiálech. Přední strana katalogu s detailním průřezem v plných barvách na čtenáři zanechá silný dojem. Stejného efektu lze však přitom dosáhnout i v černobílé ilustraci se stupni šedi.

Průhlednost

Příště: Význam různých druhů čar v ilustraci, kreslení podle fotografií, poznámky a pozice.

Jan Woff

AV ENGINEERING

//www.aveng.cz/technologie/arbortext.aspx

KvapilovaA@aveng.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 81002
Datum: 08. 10. 2008
Rubrika: Informační technologie / CAD/CAM/CAE
Autor:
Firmy
Související články
Zvyšte potenciál svého 2D CAD softwaru!

Stále příliš mnoho firem přichází o své finanční prostředky tím, že sice využívají nové technologie, ale ty nezvyšují jejich celkový potenciál. V takovém případě pomůže aplikace DraftSight od Dassault Syst?mes. Pomocí tohoto softwaru lze spouštět stávající DWG soubory a vytvářet nové za zlomek nákladů oproti jiným CAD řešením.

Aerospace - vlajkový průmysl s extrémními nároky

Letecký průmysl je ve Francii významným oborem, a tak není divu, že společnost Missler Software získala v této oblasti jedinečné zkušenosti díky spolupráci s většinou subdodavatelů v oboru. To ji spolu s tisíci díly obráběnými pomocí TopSolidCam řadí mezi špičky v leteckých technologiích.

Zlepšení produktivity navrhování a obrábění

O něco málo více než po roce je tu opět nová verze parametrického 3D modeláře Creo. Jak se povedlo vývojářům do již páté verze Creo zakomponovat požadavky trhu a jaké jsou hlavní směry inovací?

Související články
Příprava CAD modelu součásti pro výrobu

NC programátoři se velmi často potýkají s problémy týkajícími se různé kvality trojrozměrných modelů potřebné pro programování obrábění. Úpravy mohou být obtížné, protože 3D modely součástí často pocházejí z různých zdrojů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Setkávání

Setkávání uživatelů konstrukčních a technologických softwarů má již dlouholetou tradici. Informace o novinkách, představení nejrůznějších tipů a triků, někdy i možnost si zasoutěžit a v neposlední řadě rovněž výměna zkušeností v neformální atmosféře patří k hlavním bodům programu takovýchto akcí.

Letadlo poháněné sluneční energií vyrazilo na cestu kolem světa

Solar Impulse je projekt mající za cíl vyrobit letadlo poháněné sluneční energií, které dokáže obletět Zemi. Letoun je dílem švýcarského psychiatra a vzduchoplavce Bertranda Piccarda, jednoho z pilotů prvního balonu, který obletěl celý svět bez jediné přestávky, a švýcarského inženýra a podnikatele Andrého Borschberga. Vývoj zastřešuje polytechnika v Lausanne a podílí se na něm několik desítek specialistů.

Konstrukce i technologie snadno, rychle a bezpečně

CAD/CAM systém TopSolid verze 7.9 přináší v návaznosti na technologickou část další rozšíření možností v oblasti obecné konstrukce.

Softwarový simulátor stavebního stroje nahrazuje nákladné prototypy

Vývoj stavebních strojů bývá spojen se stavbou fyzických prototypů nových zařízení. Ty však vyžadují vysoké finanční náklady a množství času. Efektivní řešení dnes nabízejí softwarové simulátory. Společnost Volvo Construction Equipment zařadila do vývoje simulátor „human-in-the-loop“, který vyvinula v nástrojích Matlab a Simulink firmy MathWorks.

Od správy nástrojů po simulaci NC programů

V oblasti integrované správy nástrojů u společnosti KHS hraje software pro správu nástrojových dat TDM zásadní úlohu. Tento software zde byl zaveden před čtyřmi lety a v současné době poskytuje 3D modely nástrojů a nástrojová a technologická data pro NC programování, simulaci výroby, seřizování nástrojů, jakož i pro správu skladových zásob.nástrojů, jakož i pro správu skladových zásob.

Softwarové řešení pro přípravu NC programů

Firma FANUC nabízí možnost rozšíření svých CNC řídicích systémů o grafické programovací prostředí nazvané Manual Guide i.

CAM pro CMM

V posledních letech se ve strojírenství stále více dbá na přesnost výroby a tím i na kvalitu a efektivnost měřicího procesu. Měřicí proces dnes zasahuje i do různých stadií výroby, nejen do závěrečného procesu kontroly výrobku.

Racionalizace obráběcích operací s podporou CAD/CAM systému

V roce 2010 společnost Montupet zahájila výrobu na nové obráběcí lince v Laigneville ve Francii s cílem optimalizovat výrobu hlav spalovacích motorů a dalších slévárenských dílců pro automobilový průmysl. Mladý tým zkušebního centra pro podporu a vývoj technologií, který se v průběhu let rozrostl ze dvou na deset lidí, si vybral Missler Software jako ideálního partnera na pomoc při racionalizaci pracovních procesů ve svých závodech. TopSolid CAD a CAM jsou velmi vhodné pro systemizaci procesů obrábění a přesné zdokumentování jednoho každého výrobního postupu.

Komplexní CAM systém s metrologickými nástroji

Je tomu již několik let, kdy se systém Surfcam zařadil do portfolia produktů společnosti Vero Software, která je součástí nadnárodního technologického koncernu Hexagon. Takováto součinnost softwarových gigantů zaručuje optimální kombinaci nejmodernějších technologií v oblasti výroby a špičkových metrologických nástrojů.

Nové funkce pro automatizaci obráběcího procesu

Nová verze CAD/CAM softwaru TopSolidAM V7.13 přináší především jednodušší programování s funkcemi, které se velmi snadno používají. Výsledkem je úspora času, které lze dosáhnout díky novému vysoce výkonnému režimu analýzy kolizí a možnosti provádět řadu úloh zcela automaticky, což přináší celkově vyšší úrovně automatizace obráběcích procesů. V nové verzi najdeme i novou strategii najíždění, která zajistí vyšší životnost obráběcích nástrojů.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit