Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Technologické centrum jako reakce na Průmysl 4.0
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Technologické centrum jako reakce na Průmysl 4.0

V září 2017 bylo dokončeno Technologické a Vzdělávací centrum Kuboušek v Českých Budějovicích, ve kterém bude předáváno zákazníkům vlastní know-how. Co vše nové technologické centrum přináší, popsal Petr Troják, výkonný ředitel Kuboušek Systems.

Vznikem Kuboušek Systems překročila skupina Kuboušek práh obchodně-servisní společnosti a stala se definitivně holdingem s technologickým zaměřením, vlastním vývojem, konstrukcí, školicími kapacitami a možností výroby. Hlavní úlohou Kuboušek Systems je poskytovat podporu při implementaci nových systémů, technologií a automatizace a k tomu mají nyní vynikající nástroj – Technologické a Vzdělávací centrum Kuboušek.

Vít Hněvkovský: Mohl byste na úvod seznámit čtenáře s firmou Kuboušek Systems? Jaké služby poskytuje a jak funguje v rámci skupiny s ostatními sesterskými společnostmi?

Ing. Petr Troják: Kuboušek Systems je součástí obchodní sekce KTI – Kuboušek Technologies and Instruments, která se již od roku 1990 zabývá prodejem měřicích přístrojů a systémů. Brzy se portfolio rozšířilo o vstřikovací stroje a všechna v provozu nezbytná periferní zařízení. Založení Kuboušek Systems bylo jen logickým krokem. Poskytujeme podporu právě obchodu výše zmíněných zařízení. Zajišťujeme aplikační podporu, výrobní technologie, stavíme celé automatizované buňky a zavádíme výrobu. Právě v automatizaci spojujeme zdánlivě vzdálené segmenty měřicí techniky a plastikářského průmyslu. Dokážeme totiž zákazníkovi připravit plně automatizovanou bezobslužnou výrobní linku včetně stoprocentní výstupní kontroly kvality přímo ve výrobě.

Vít Hněvkovský: Vybudování technologického centra je určitě zásadní milník pro firmu i celou skupinu. Co vy sám od tohoto centra očekáváte a co od něj může očekávat váš zákazník?

Ing. Petr Troják: Chtěli bychom zákazníkům představovat inovativní high-endové technologie přímo na našich strojích. Zákazník bude mít jedinečnou možnost využít náš strojový park vybavený technologiemi MuCell, RocTool nebo např. APC+ pro rozjezd či testování svého projektu. V technologickém centru se také budeme zabývat integrací periferních zařízení a automatizace do komplexních výrobních celků. Dále se chceme zaměřit na implementaci výrobních informačních systémů a další vývoj směřující k Průmyslu 4.0. Česká republika se Slovenskem jsou po přepočtu na obyvatele světové velmoci v plastikářské výrobě, především pro automotive. Zde vidím velký potenciál a budoucnost právě těchto inovativních technologií. Vyberte si jakýkoliv model auta a srovnejte jeho dvě poslední verze – vždy uvidíte obrovský skok v použitých technologiích. Výrobci aut, a nejen oni, nesmějí zaspat a stále musejí využívat nové poznatky. Zákazník od nás může očekávat, že jim budeme prezentovat nové technologie a pomůžeme s jejich implementací do výrobního procesu.


Jedním ze strojů v technologickém centru je plně elektrický stroj KraussMaffei řady PX, jak uvádí Ing. Petr Troják, výkonný ředitel Kuboušek Systems.

Vít Hněvkovský: Takže můžete říct, že technologické centrum je a bude ukázkou nejnovějších technologií, ze kterých si bude zákazník vybírat?

Ing. Petr Troják:
Technologické centrum bude sloužit jako showroom. Zájemce si může technologii osahat v praxi a její případnou aplikaci v jeho vlastním závodě prodiskutovat s naším odborníkem. To, že zde budou prezentovány nové technologie, je samozřejmě hodně důležité, ale není to jediný přínos pro zákazníka. Ruku v ruce s technologickým centrem vzniká i vzdělávací centrum. Bude tedy širší nabídka kurzů a školení, ale v počátcích je i spolupráce s univerzitami a středními technickými školami. Nabídli jsme jim konkrétní programy dlouhodobé spolupráce, která bude přínosná pro obě strany. Školy možnost praktického zapojení svých studentů v technologických a výrobních firmách vítají.

A opomenout bychom neměli ani to, že nevyužitá kapacita našich strojů bude k dispozici našim partnerům v případě, že se dostanou do problémů ve výrobě – například z důvodu výpadku jejich vlastních strojů.

Vít Hněvkovský: V posledních letech se často skloňuje pojem Průmysl 4.0. Ten je asi s technologickým centrem úzce spojen. Co vy konkrétně vnímáte pod tímto pojmem a jak je na Průmysl 4.0 připraveno vaše technologické centrum?

Ing. Petr Troják: Koncepci Průmyslu 4.0 vnímám jako směr, kterým se dříve či později budou vydávat všechna výrobní odvětví průmyslu. Jde o široké téma od virtuálního plánování celých hal přes automatizovanou výrobu a prediktivní údržbu až po navázanou logistiku. V našem technologickém centru jsme připraveni pomoci našim zákazníkům s implementací nových technologií směřujících k plně automatizované výrobě. Abychom této vize dosáhli, je nutné pracovat na více frontách. Je třeba automatizovat obsluhu strojů, kontrolu, kvalitu, sbírat výrobní data, v reálném čase je vyhodnocovat. V současné době dokážeme řešit pro naše zákazníky projekty týkající se zavádění automatizace do plastikářské výroby i následné kontroly dílů a to vše pomocí 6osých nebo dokonce kolaborativních robotů. Dále řešíme požadavky na sběr a vyhodnocování výrobních dat a testování nových technologií na vstřikovacích strojích.

Obecně vize Průmyslu 4.0 směřuje k vytvoření autonomní výrobní haly se vzdálenou správou a automatickým plánováním kapacit. V praxi to znamená, že zadáte, kolik kusů jakého výrobku chcete vyrobit, a pak už jen čekáte, než se naplní kamion hotovými díly.

Kuboušek, umístění na MSV: pavilon G1, stánek 40

Vít Hněvkovský

hnevkovsky@kubousek.cz

www.technologicke-centrum.cz

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Automatizace, regulace
Materiály konstrukční nekovové
Technologie zpracování skla/ keramiky

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: