Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Technologický den HSC obrábění
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Technologický den HSC obrábění

Společnost Mazak pro své zákazníky uspořádala šest hodin plných technického poznání a osobních setkání. Pomyslně tím zahájila maraton open houses výrobců a dodavatelů obráběcích strojů, které si v tomto prezentačním konceptu drží stále velkou oblibu mezi technickou veřejností.

Jak ve svém úvodním proslovu sdělil branch manager Petr Šimáček, firma Mazak pro letošní rok přichystala nový cyklus odborných seminářů, skládající se jak z technologických dnů zaměřených na vysokorychlostní a přesné obrábění (aktuální setkaní), tak i 5osé obrábění a kontrolní systém (plánováno na 14. 11. 2019). Tento „duet“ bude ve své přibližné třetině doplněn Dnem automatizace (11. 4. 2019) se zaměřením na robotizaci, paletizaci, inteligentní výrobu a další řešení zvyšující efektivitu a produktivitu. Během celého roku se pak budou konat semináře, které v prostorech firmy Mazak v Jažlovicích u Prahy budou organizovat jejich dodavatelé, zejména výrobci řezných nástrojů.


Ředitel Yamazaki Mazak Central Europe Damien Cleugh přítomné pozdravil krátkým laskavým proslovem v českém jazyce.

Po oficiálním zahájení a organizačních informací začal blok odborných vystoupení, který otevřel klíčový zákazník firmy Mazak společnost Startech, resp. její šéf výroby Martin Weis. Ten hovořil o výrobním parku, který v současné době představuje na 38 obráběcích strojů, z velké většiny právě značky Mazak. Jejich technologické možnosti demonstroval na vybraných výrobcích pro oblast aerospace, jako jsou například tělesa regulátoru motoru, palivová čerpadla či hydraulické komponenty pro letouny Airbus.


Branch manažer Yamazaki Mazak Central Europe Petr Šimáček nastoupil do společnosti na jaře loňského roku. Ve firmě zúročuje své bohaté zkušenosti z oblasti automatizace, která je neodmyslitelnou součásti moderních řešení na míru zákazníkům.

Následoval blok přednášek dodavatelů řezných nástrojů, kteří dostali od hostitele jasné zadání: žádné produktové prezentace, ale případové studie. Tento blok zahájili velmi originálním způsobem formou rozhovoru dodavatel-zákazník pánové Zeman a Rudolf ze společnosti Seco Tools. Pro své „vystoupení“ si zvolili tři klíčová témata: efektivita výroby, kvalifikace personálu a organizační řád ve firmě. Provedení, obsah a forma sdělení shledaly mezi přítomnými velký ohlas. Další v pořadí bylo vystoupení Jaroslava Šugy z firmy Sandvik, který hovořil o optimalizaci při obrábění dílu z nerezové oceli na centru Mazak Integrex J200. Přítomným prezentoval kroky, které u jejich zákazníka vedly k optimalizaci procesů obrábění, zkrácení časů výroby dosažených použitím řešení tzv. silent tools, konkrétně při frézování. Třetí v pořadí vystoupil Lubomír Vít z japonské společnosti OSG, která se zaměřuje na rotační obráběcí nástroje. Prezentoval dvě případové studie – jak použití univerzálních fréz při obrábění materiálu tvrdosti 52 HRC, tak i aspektů při aplikaci závitníku. Technologický blok uzavřel Evžen Horváth ze společnosti Iscar, který si pro své vystoupení vybral zkušenosti patřící mezi ty nejvíce náročné – pětiosé obrábění celé řady lopatkových kol turbín. Další zajímavé prezentované aplikace se týkaly obrábění zalomených hřídelí v automobilovém průmyslu.


Pět demonstračních pracovišť bylo dějištěm odpolední části Technologických dnů společnosti Mazak.

 

David Jůza, šéf aplikací firmy Mazak měl své vystoupení Smooth Technology rozděleno na dvě části. První se týkalo novinky v showroomu, kterou návštěvníci měli možnost v odpolední části zhlédnout. Instalace robotického řešení Turn Assist 20/200 pro zakládání obrobku do pracovního prostoru soustruhu Quick Turn 250MY. Druhá část jeho vystoupení se týkala postprocesního měření na stroji, a to jak metodou Renishaw Set and Inspect, tak Hexagon Mazak NC Gage.

Dopolední část prezentací byla zakončena prezentací komoditní, časově omezené (do konce března 2019) prodejní kampaně při příležitosti 100letého výročí firmy Mazak, kterou představil Ivan Šedivec ze společnosti Mazak a Jan Vališ z finanční skupiny SGEF, která nabízí jak operativní leasing, tak i úvěry na dotační programy či služby factoringu.

Odpolední část byla, jak na obdobných akcí bývá zvykem, zaměřena na ukázky obrábění na strojích. Na 70 účastníků se rozdělilo do pěti skupin a průběžně zhlédli demonstrace obrábění na multifunkčním centru Integrex i-300ST, dále na vertikálním obráběcím centru VTC-530, ukázku robotické obsluhy systému TA 20 na soustružnickém centru Quick Turn 250 MY a obrábění na vysokorychlostním obráběcím centru HCN 4000. Showroom dále nabízí formou demonstračního panelu představení řešení Smooth Technology, které návštěvníkům bylo též ukázáno.
Showroom Mazak v Jažlovicích je obohacen o novinku. Soustružnické centrum Quick Turn 250 MY obsluhované zakládacím robotem Fanuc, který není umístěný v kleci, ale jeho bezpečný provoz je hlídán laserovými čidly monitorující pohyb obsluhy ve třech zónách. Konkrétně zde bylo demonstrováno obrábění přírubové součásti, o jejíž pevné uchopení se postaraly chapadla Schunk (volba dvou nebo tří čelisti, průměr úchopu 20 až 210 mm, hmotnost dílu až 35 kg). Přínosem tohoto řešení je mj. společné grafické rozhraní na jednom obslužném panelu pro stroj i robot (integrace software Robot Job).

Součásti expozice v showroomu byly stánky výše uvedených partnerů, včetně společnosti technology support. Spokojenost účastníků celého dne byla podtržena profesionální organizací pod taktovkou marketing managerky paní Ivany Geistové, výborným cateringem a celkově dobrou náladou, která je vždy základem úspěchu. V dubnu na Dnech automatizace nashledanou.

Roman Dvořák, Jažlovice

roman.dvorak@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
Inovace
Management a řízení
Měření ve strojírenství
Automatizace, regulace
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: