Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Technologický seminář s důrazem na upínání obrobků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Technologický seminář s důrazem na upínání obrobků

V Technologickém centru společnosti Yamazaki Mazak v Jažlovicích se pravidelně pořádají odborné semináře často ve spolupráci s některým z průmyslových partnerů. Centrum je vybaveno špičkovými obráběcími stroji Mazak, které v druhé polovině ledna byly osazeny upínací a uchopovací technikou společnosti Schunk. Odborný seminář navštívily desítky zájemců .

Po příjezdu do technologického centra na návštěvníky čekalo přivítání v podobě ranní kávy, která byla podávána přímo v předváděcí hale centra. To poskytlo příležitost prohlédnout si vystavené technologie ještě před zahájením programu. Přiznám se, že jsem navštívila Technologické centrum Mazak poprvé a působilo na mě velmi profesionálním, čistým a útulným dojmem. Obešla jsem vystavené stroje a rozpoznala upínací techniku od společnosti Schunk. Vše již bylo pečlivě připraveno na odpolední ukázky obrábění.


Společnost Schunk pořádala v Technologickém centru společnosti Yamazaki Mazak v Jažlovicích odborný seminář zaměřený na upínání obrobků. (Foto: autorka)
 
Dopolední program byl zahájen v přednáškové místnosti a první slovo na domácí půdě dostal Petr Šimáček, branch manager společnosti Yamazaki Mazak. Přivítal hosty a popřál všem zúčastněným, aby si odnesli mnoho užitečných informací. Poté vrátil slovo Aleši Černému, sales managerovi společnosti Schunk, který zahájil seminář první přednáškou. Úvodem poukázal na ochlazení trhu v posledních několika měsících a účastníkům navrhl využít čas získaný poklesem zakázek k analýze stávajícího stavu výrobní techniky, její optimalizaci i případné implementaci nových technologií a systémů. „Když výroba běží na plné obrátky, jen málokdo má čas zlepšovat stávající výrobní procesy,“ dodal Aleš Černý. A právě upínací a uchopovací technika od společnosti Schunk dokáže výrobní procesy zpřesnit, zrychlit i usnadnit. Všechny upínací systémy Schunk jsou vyráběny směrem k nejvyšší spolehlivosti, uživatelské přívětivosti, ale zejména ke snadné i rychlé výměně, která může ušetřit i desítky minut. Další zástupci Schunku představili alespoň některé typy „nekonečné“ řady upínacích systémů obrobků i nástrojů. Slova se ujali také zástupci hostitelské společnosti a představili novinky na strojích Mazak. Aplikační technik David Jůza pak popsal jednotlivá pracoviště připravená pro odpolední program. Ale pojďme pěkně postupně.

Flexibilita a variabilita pro více aplikací

Mezi prvními řečníky vystoupil Ondřej Bouzek, vedoucí týmu upínací techniky, a ve zkratce představil upínací techniku Schunk. Začal představením rotačních upínačů obrobků s označením Rota a vypíchl některé jejich vlastnosti. Byť to není zcela standardní aplikace, lze s Rota THW 500 s tvarovými čelistmi upínat také nerotační součásti. Užitečnou funkcionalitou upínače Rota NCS s šesti čelistmi je přítlačná síla, která při obrábění tlačí obrobek směrem k tělu upínače. Vhodný je tento upínač pro upínání tenkostěnných obrobků a alternativou mohou být výkyvné čelisti. K upínačům Rota ještě později Jan Filipčík, obchodně-technický zástupce, doplnil detaily k dalším typům i široké škále čelistí. „Schunk vyrábí zhruba 1 200 typů standardních čelistí. Ty lze snadno vyhledávat v aplikaci Quickfinder,“ upozornil posluchače. Ze speciálních čelistí jmenoval čelisti Quentes ze sklolaminátu a hliníkovou nosnou konstrukcí, které se používají pro šetrné upínání citlivých obrobků.


Technologické centrum je vybaveno špičkovými obráběcími stroji Mazak. Na obrázku je jedna z možností automatizace připojením robota pro zakládání a vykládání obrobků. (Foto: autorka)

Dalším představeným produktem byl oblíbený a velmi užitečný upínací systém Vero-S NSE, nulový upínací systém, který umožňuje flexibilní upnutí obrobků pomocí pružin a upínacího čepu. Systém je kompletně vyroben z nerezového materiálu, utěsněn proti vniknutí třísek, prachu či kapalin, a navíc je nově opatřen monitorovacími senzory pro kontrolu upínacích čelistí a přítomnosti. Jeho variabilita jej předurčuje k použití v kombinaci s dalšími typy upínačů pro mnoho různých aplikací. Za zmínku jistě stojí čím dál tím více oblíbený způsob upínání pomocí magnetických desek Magnos. Technologie upínání s elektricky aktivovaným permanentním magnetem je považována za tajný tip, pokud jde o zkrácení doby nastavení a upínání obrobků s nízkou mírou deformace. Magnetická sklíčidla umožňují vizuální nebo automatické monitorování procesu upínání. „Vyrábějí se buď standardní čtvercové, nebo paralelní, které slouží pro upínání velmi malých dílců,“ doplnil Martin Tišnovský, obchodně-technický zástupce. Pro neželezné materiály by obdobou magnetických desek byl systém Planos, který využívá místo elektromagnetické síly princip vakua. V neposlední řadě byl posluchačům představen precizní hydraulický upínač s označením Tendo, jenž může v různých variacích upínat nástroj, přísavku, magnet, ale i např. chapadlo. „Díky vyměnitelným pouzdrům lze upínat rozsáhlé množství průměrů nástrojů, přičemž obvodová házivost zůstává na třech tisícinách milimetru,“ doplnil ještě Jan Filipčík. Pro obrábění většího počtu dílů při jednom upnutí slouží upínací věž, jež byla také součástí jedné z ukázek. Při vhodném použití znásobují věže počet upnutých obrobků ve stroji. Dostupné jsou ve tvaru obdélníku, kříže, čtverce, trojúhelníku atd. „Velmi výhodně lze věže kombinovat s nulovými upínacími body Vero,“ radil na závěr Martin Tišnovský.

Chytrý řídicí systém

Jiří Mýtina, obchodní manažer společnosti Mazak, úvodem své přednášky připomněl loňské stoleté výročí od založení rodinné firmy Mazak. Společnost klade velký důraz na inovace a neustálé zlepšování svých produktů, příkladem nechť je nová verze operačního systému Mazatrol s označením Smooth Ai. „Systém je zatím dostupný pouze pro některá pětiosá centra. V budoucnu by se však jeho užívání mělo rozšiřovat i na další stroje,“ upozornil posluchače Mýtina. Nová generace CNC řízení Mazatrol Smooth v kombinaci se sadou softwarových balíčků reálně využívají technologie umělé inteligence, digitálního dvojčete a automatizace. Podle 3D dokumentace dílu navrhuje nejvhodnější způsob obrábění a generuje obráběcí programy v řádu jednotek minut. Díky umělé inteligenci se řízení navíc učí, což v konečném důsledku ještě zkracuje časy potřebné na generování obráběcích programů. Nově lze přes tento řídicí systém programovat také externí roboty. Automaticky kompenzuje změny teplot stroje, monitoruje vibrace vřetena a je schopen vytvořit digitální dvojče stroje včetně všech obráběcích dat (programů, přípravků, souřadnicových systémů apod.), což usnadňuje přenos a synchronizaci dat z PC do řízení stroje.


Obchodně-techničtí zástupci společnosti Schunk detailně vysvětlovali principy upínání různých upínačů. (Foto: autorka)

Stroje připravené na automatizaci

Nová je také celá řada strojů s označením Integrex i-H. Tato multifunkční centra jsou svou konstrukcí a designem maximálně přizpůsobená pro integraci automatizačních systémů v podobě robota pro nakládání a vykládání obrobků, podavače tyčí nebo např. automatickou výměnu čelistí. Rozšířen byl u těchto strojů také zásobník nástrojů. V neposlední řadě představil Jiří Mýtina ještě dvě novinky z loňského roku, kterými jsou vertikální pětiosá centra CV5-500 a Variaxis C-600. První jmenované disponuje velkým prostorem pro obrábění obrobků do 200 kg o průměru 500 mm a výškou 320 mm. Stroj je vybaven otočně-sklopným stolem a poskytuje vysokou tuhost pro přesné obrábění. Navrženo bylo pro vysokorychlostní, přesné obrábění a snadnou obsluhu. Variaxis C-600 je konfigurovatelný stroj s širokou nabídkou volitelného vybavení a flexibilními automatizačními řešeními, včetně dvoupaletového výměníku, umožňující mimořádnou produktivitu. Stroj se vyznačuje tuhou konstrukcí využívající lineární válečkové vedení na všech lineárních osách a vačkový ozubený převod na všech rotačních osách. Vybaven je novým řídicím systémem Smooth Ai.


Připraveno pro ukázku obrábění pětiosého obrábění. Kombinace upínacích prvků Schunk. (Foto: autorka)

Slova se ujal také aplikační technik společnosti Mazak David Jůza. Představil stroje, jimiž je technologické centrum vybaveno a na kterých v rámci odpoledního programu probíhaly ukázky obrábění. K tomu komentoval aktuálně použitý upínací systém na každém stroji a výklad doplňoval vlastními zkušenostmi, podloženými léty praxe. O to přesvědčivěji zněla jeho slova, když upozorňoval například na nutnost demagnetizovat obráběný díl při použití magnetické upínací desky, neboť to pak může způsobit problémy s třískami. Ty mohou na zmagnetizovaném díle ulpívat a bránit v dosažení požadovaného výsledku. „Jen málokterý výrobce magnetických upínacích desek dokáže díl perfektně demagnetizovat. Schunk ano,“ chválil výrobky svého průmyslového partnera. V průběhu přednášky přidal další zajímavé tipy z praxe.

Účastníci si tak odnesli mnoho užitečných rad, které mohou zefektivnit i jejich vlastní výrobní procesy. Vysoká návštěvnost dokazuje oblíbenost těchto seminářů u technické veřejnosti – osvěta je nutná a rada k nezaplacení.

Eva Buzková 

Další články

Automatizace, regulace
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: