Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Technologie pro úlohy rovinného broušení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Technologie pro úlohy rovinného broušení

Klíčová odvětví průmyslu jsou odkázána na součásti broušené s extrémní tvarovou a rozměrovou přesností, i pokud jsou zhotovené z obtížně opracovatelných materiálů. K těmto účelům – od nejmenších (S) až po největší (XXL) součásti pro broušení malých i velkých sérií – nabízí pokrokovou technologii výrobce brusek Okamoto.

Příkladem je rovinné broušení. Pro výrobce jsou k dostání brusky řady ACC, s nimiž lze rychle a úsporně realizovat broušení až do rozsahu µm.
Portfolio strojů ACC je zvlášť vhodné pro výrobu nástrojů a přípravků a pro sériovou výrobu malých součástí až velkých komponent.

ACC DX: Optimální pro malé série

Zejména pro malé dávky je dimenzována přesná hydraulická rovinná bruska ACC DX. Má brusnou dráhu 500 až 1 000 mm v podélné ose a příčnou dráhu 200 až 500 mm. Stroj ACC DX v konstrukci s křížovým stolem disponuje bohatou základní výbavou. K ní patří mimo jiné stabilní typy vřeten a klínová vedení v podélné a příčné ose. V kombinaci s robustním provedením lože stroje lze realizovat broušení s minimálním kmitáním a vibracemi a s optimální opakovatelností.

Hospodárné broušení s ACC SA/CA

Pro oblast středních velikostí nabízí firma Okamoto různé modely ACC SA (Saddle = křížový stůl), jež lze použít pro nejrůznější aplikace vysoce přesného broušení vysokými brusnými rychlostmi. Příkladem je model ACC42SA-iQ o hmotnosti 2,1 tuny. Tato bruska je vybavená hydraulickým pohonem stolu a má brusnou dráhu 500 mm v podélné ose a příčnou dráhu 200 mm. Zesílené konstrukční prvky stroje umožňují, aby velkoryse dimenzovaná vedení ve vertikální ose vydržela velké brusné síly. V-V-konstrukce vodicích drah zaručuje optimální přesnost. Díky řízení iQ od firmy Okamoto běží všechny brusné cykly automaticky. Jako zvláštní modul je k dostání automatické orovnávání nad hlavou.

Pro větší obrobky nad 400 mm nabízí firma rovinné brusky se sloupovým posuvným systémem (C = Column = sloup). Za účelem velmi vysoké stability systému mají zařízení řady ACC jednodílné lože stroje ve tvaru T a úplně podepřené vedení stolu. Díky tomu všechna vedení vždy zcela dosedají a nemají nikdy žádné přesahy. Malá výška stolu významně usnadňuje obsluhu a zakládání.


Modely pro oblast středních velikostí ACC SA (Saddle = křížový stůl) lze použít pro vysoce přesné broušení vysokými brusnými rychlostmi. Příkladem je bruska ACC42SA-iQ.

 

 

Nejen řízení tří hlavních os

Vedení osy stolu ve tvaru dvojího V zaručuje nejvyšší přesnost obrábění. Dále jsou všechny rovinné brusky řady ACC-CAiQ vybavené separátním hydraulickým agregátem, patentovaným systémem servoventilů Okamoto pro podélný pohyb stolu, automatickým, bezeztrátovým mazáním všech drah vedení a přímým pohonem s elastickou spojkou mezi motorem a vřetenem. Brusné vřeteno s bezúdržbovou konstrukcí pinoly má přesná, bez vůle nastavená ložiska, a elektronické ruční kolečko s kuličkovým tažným šroubem pro horizontální a vertikální pohyby.

Příkladem je ACC CA3. Nejmodernější technika řízení od firmy Fanuc umožňuje řízení tří hlavních os CNC a až pěti dalších, pomocných os, např. pro natáčivé srovnávací systémy nebo dělicí přístroje.

Thomas Loscher, technický vedoucí ve firmě Okamoto, říká: „Zařízení mohou být vybavena na stole namontovaným, natáčecím kladkovým orovnávačem, indexovacím přístrojem a měřicím hmatadlem.“ V kombinaci s dělicím přístrojem tak mohou být prováděny komplexní orovnávací a brusné cykly pro obrobení 3D tvarů na rotačně symetrických obrobcích.


Rovinná bruska ACC CA3 má nejmodernější techniku řízení od firmy Fanuc. V kombinaci s technikou řízení iQ jsou optimálně řízeny tři hlavní osy CNC a až pět dalších pomocných os.

 

Inteligentní broušení s iQ

Brusky řady ACC-SA, resp. CA, lze volitelně vybavit inteligentní řídicí technikou „iQ“ od stejné firmy. Je nejlépe vybavená pro všechny tvary brusného kotouče a brusné cykly. Po zadání několika málo parametrů software automaticky navrhne nejlepší možné velikosti přísuvu a posuvu. Řízení „iQ“ rozdělí složité úlohy do jednoduchých operací. Tak mohou i nezkušení pracovníci obsluhy bez znalostí programování dosáhnout maximálního brusného výkonu.


Brusky řady ACC-SA, resp. CA, lze volitelně vybavit inteligentní řídicí technikou iQ od firmy Okamoto.

ACC CHiQ: Vysoce přesná výroba velkých dílů

Pokrokový řídicí systém iQ mají také dvoustojanové brusky řady ACC-CHiQ. Tím tento výrobce brusek vychází vstříc požadavkům průmyslu na stále lepší jakost povrchů i u velkých konstrukčních dílů.

Modelová řada ACC-CHiQ sestává ze čtyř různých konstrukčních velikostí s rozsahy broušení od 1 500 mm x 800 mm až do 4 000 mm x 800 mm. Díky kompaktní výstavbě není i přes konstrukci se dvěma sloupky zapotřebí více místa než u běžných pojezdových stojanových obráběcích strojů se stejným rozsahem broušení. Příčný posuv, který je pro přesnost dvoustojanové brusky rozhodující, lze nastavit mechanicky bez kontroly NC. Thomas Loscher to komentuje: „Pokud se po zavedení této technologie provede nejprve regulace přesnosti, zůstává příčný posuv při práci namontovaný. Tímto způsobem dosahuje výrobce i po několika desetiletích velmi přesné přímosti 0,0008 mm / 900 mm.“


Modelová řada ACC-CHiQ sestává ze čtyř různých konstrukčních velikostí s rozsahy broušení od 1 500 mm x 800 mm až do 4 000 mm x 800 mm.

Chladicí systém GRIND-BIX Fine Bubble

Vedle širokého spektra přídavných vybavení, jimiž lze brusky Okamoto přizpůsobit aktuálním výrobním požadavkům zákazníka, nabízí jejich výrobce také chladicí systém GRIND-BIX Fine Bubble. Nová technologie umožňuje broušení ekologické a zároveň úsporné, protože je například zapotřebí jen zlomek dosavadního množství chladicí a mazací kapaliny.

K tomu dodává Thomas Loscher: „Chladicí systém GRIND-BIX Fine Bubble přitom zvyšuje účinnost brusek, takže se výrazně zvýší řezný výkon, a to při menším množství chladicí a mazací kapaliny a nižším odběru proudu.

Misan

www.misan.cz

Další články

Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: