Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Téma budoucnosti: Aditivní výroba
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Téma budoucnosti: Aditivní výroba

Aditivní výroba je velkým tématem budoucnosti. Klasické výrobní technologie stále více nahrazuje trojrozměrný tisk, který se již dnes úspěšně používá v mnoha náročných průmyslových oborech.

Najdeme ji například ve zdravotnictví nebo v automobilovém, leteckém či kosmickém průmyslu. Také slévárenství a obor oceli a hliníku objevily potenciál 3D-tisku. Veletržní kvarteto GIFA, METEC, Thermprocess, Newcast, které pod názvem „The Bright World of Metals 2019“ zazáří ve dnech 25. až 29. června 2019 v Düsseldorfu, proto věnuje tématu „Additive Manufacturing“ samostatnou specializovanou výstavu v hale 13 a jednodenní kongres 26. června v düsseldorfském kongresovém centru.

Pro práci s kovem

Kovozpracujícímu průmyslu – ať už slévačům, ocelářům, kovářům, či zpracovatelům plechu – nabízí 3D-tisk nové šance. Na základě digitálních konstrukčních dat vytváří 3D-tiskárna díly vrstvu po vrstvě, přičemž se materiál umísťuje pouze tam, kde má být. Tam, kde konvenční výrobní technologie jako odlévání, frézování nebo kování narážejí na své meze, ukazují aditivní technologie své silné stránky. Hned vícero způsoby může z generativních technologií profitovat slévárenský průmysl. Přímé metody aditivní výroby nabízejí slévárnám možnost zařadit do svého produktového portfolia i díly potřebné pouze v několika kusech, či dokonce unikáty. Nepřímo mohou slévači využívat aditivní technologie pro výrobu forem a jader z písku či modelů z plastů. Další potenciál nabízejí hybridní technologie, kombinace klasického odlévání a aditivní výroby.


Demonstrační vozidlo VW Caddy s vysoce pevnou přední konstrukcí z vysoce výkonné slitiny Scalmalloy. Od myšlenky až po realizaci vozidla uplynulo pouze děvět měsíců.

Nové produkty

Také ocelářské společnosti stále více objevují aditivní technologie jako další oblast podnikání. Například rakouský technologický a ocelářský koncern Voestalpine před dvěma lety zvolil Düsseldorf za sídlo svého celokoncernového kompetenčního centra pro „Metal Additive Manufacturing“, které již dosáhlo prvních výsledků. Společně s dodavatelem vývojových prací Edag a specialistou na simulační software Simufact rakouská společnost vyvinula aditivně vyrobený lehký závěs pro kapoty s integrovanou ochranou chodců.

Nejmladším zástupcem v klubu aditivní výroby je společnost SMS group, specialista na metalurgické stroje a zařízení. Ve svém závodě v německém Mönchengladbachu tento přední výrobce techniky pro hutě a válcovny postavil nové pilotní zařízení na výrobu kovových prášků. Společnost zde chce jednak vyrábět na zakázku vysoce čisté kovové prášky, stejně jako vyvíjet a testovat nové materiály. Na druhé straně chce společnost SMS také podporovat rychle rostoucí trh kovových materiálů zařízeními na výrobu kovových prášků.


Příprava pláště karoserie: přední část VW Caddy první generace byla kompletně přestavěna.

Ve znamení 3D

Vystavovatelé z celého světa představí na veletrhu „Bright World of Metals“ výsledky svých vývojových oddělení pro oblast aditivních technologií. Od 25. do 29. června zde budou zastoupeny softwarové společnosti s řešeními od 3D vizualizace a modelování až po úpravu dat stejně jako dodavatelé kovových prášků či výrobci strojů, zařízení a technologií pro aditivní výrobu a následnou úpravu vyrobených dílů.

Messe Düsseldorf

amis@medea.cz

Další články

Novinky z veletrhů a výstav

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: