Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Teplo u venkovního stolu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Inovace

Teplo u venkovního stolu

Příjemný podzimní večer, vy si ho užíváte s přáteli při víně na hezké zahrádce, ale se západem slunce náhle teplota klesne a vám začne být chladno. Nebo si chcete v zimě posedět venku u svařáku. Při těchto venkovních posezeních nakonec většinou zjistíte, že touha po krásném prostředí je rychle vystřídána touhou po teple, protože ani deky, ani nevzhledné, deštníkům podobné plynové zářiče vás nedokážou zahřát.

S efektivním a k přírodě šetrným řešením přišla mladá start-up společnost Galavito. Vyvinula jedinečný stejnojmenný elektrický topný systém, který je umístěn přímo ve stolové podnoži. Zahřívat tak bude celé tělo rovnoměrně a ne jenom hlavu nebo horní část trupu, jak tomu je u plynových zářičů. Ty jsou navíc v některých státech EU z důvodu své neefektivnosti a škodlivosti životnímu prostředí zakázány. Na rozdíl od těchto plynových zářičů funguje Galavito na principu infračerveného záření, které zahřívá pouze objekty a ne vzduch. Stejně jako u vysavače je i toto zařízení vybaveno navíjecí šňůrou, která nebude překážet, když se zařízení nepoužívá. Také je vybaven regulátorem intenzity, takže bude topit pouze tolik, kolik si hosté u stolu přejí. Šetření energie a životního prostředí tak v provedení topného systému Galavito dosáhlo maxima.


Montáž prototypu Galavito - unikátní topný systém umístěn přímo ve stolním podnoží.

První prototypy

Inovace je primárně určena restauracím, barům, kavárnám s letními zahrádkami nebo balkony. Ale uplatnění jistě najde Galavito i v domácím prostředí na zahradě, na terase nebo v campu. Na vývoji tohoto topení pracuje Milan Hnátek se svojí tureckou partnerkou Ece Ergüney, která se kvůli tomu přestěhovala z Istanbulu do Prahy. Na designu finálního výrobku spolupracují s firmou Ateliér Pelcl a s elektronikou mladému páru pomáhá Lukáš Žofka. V současné době je již hotov prototyp a pracuje se na konečné verzi výrobku, aby mohl být na podzim uveden na trh.


Inovační produkt: prototyp topného systému Galavito, který pracuje na principu infračerveného záření.

Nadějná inovace

I s prototypem má už za sebou tahle jedinečná inovace mnoho úspěchů. Letos se umístila jako finalista na soutěži České inovace 2013 v kategorii Nadějná inovace, získala 3. místo v Grantovém programu AMSP ČR a také se pyšní titulem nejinovativnější produkt v soutěži AMSP ČR. Revoluční venkovní topení má před sebou zcela určitě slibnou budoucnost.

Eliška Lattenbergová

eliska.lattenbergova@ceskainovace.cz

Česká inovace

Další články

Inovace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: