Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Tloušťkoměry pro kovové pásy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Tloušťkoměry pro kovové pásy

V nedávné době vzbudila zasloužený zájem odborníků zařízení pro kontinuální měření tloušťky kovových pásů a pásků. Zařízení jsou především určena pro výstupní kontrolu jakosti ve válcovnách za studena a vstupní kontrolu u zpracovatelů pásů tvářením a stříháním.

Zařízení jsou řešena jako kontinuálně pracující měřicí přístroje a jejich měřicí jednotky jsou konstruovány na principu snímání rozměrů plovoucí hlavou s diamantovými kontakty, které ve stálém dotyku s povrchem měřeného materiálu kopírují jeho nerovnosti. Naměřené absolutní hodnoty rozměrů se přenášejí do vyhodnocovací jednotky k digitálnímu zpracování a prezentaci dat. Konstrukční provedení diamantových kontaktů brání poškození měřeného materiálu a propůjčuje jim dlouhodobou životnost. Jejich pneumatické nastavení přítlaku je přitom plynule stavitelné. Vyhodnocovací jednotky všech typů tloušťkoměrů dovolují nastavení dvou horních a dvou dolních mezních hodnot tloušťky (tolerančního pole) s možností signalizace, ukládání maximálních a minimálních naměřených hodnot tloušťky a prezentaci středních hodnot až ze 128 měření získaných rychlostí až 12 měření za sekundu.

Parametry zařízení

Všechna zařízení mají měřicí rozsah tloušťky pásu 0,05 - 9 mm, pracují s rozlišením 1 µm, max. chybou ±2 µm, při rychlosti pásu až 15 m.s-1 a při pracovní teplotě materiálu 0 - 150 °C s teplotní závislostí měření tloušťky vlivem roztažnosti max. 0,2 µm.°C.
Zařízení řady MTP-1301, MTP-2001 a MTP-3001 s manuálním zaváděním měřicího zařízení na měřený pás mají vzdálenost místa měření snímacími hlavami od okraje pásu max. 130 mm, 200 mm a 300 mm, podobně jako zařízení stejné řady MTP-1301A, MTP-2001A a MTP-3001A, vybavené automatickým zaváděním zařízení na měřený pás pomocí dálkového ovládání Simatic. U zařízení MTUP-301 pro měření tloušťky úzkých pásků je vzdálenost místa měření snímacími hlavami od okraje pásu max. 32 mm. Na přání vybavuje výrobce všechny přístroje zapisovacím zařízením a sériovým busem pro napojení na PC.

MTSUP-301

Zatím posledním zařízením z vývoje firmy UVB Technik, s. r. o., je přístroj MTSUP-301 pro kontinuální měření tloušťky a šíře úzkých pásů a plochého drátu současně ve dvou na sebe kolmých rovinách. Parametry měření tloušťky v rozsahu 0,05 - 9 mm jsou shodné s parametry výše uvedených přístrojů, zatímco šíře pásu v rozsahu 1 - 26 mm je měřena s rozlišením 1 µm a max. chybou ±3 µm. Přesnost měření je zajištěna vedením měřeného pásu či drátu vodicími válečky z kalené korozivzdorné oceli s pneumaticky ovládaným nastavením. Zavádění snímacích hlav na měřený materiál je poloautomatické pomocí pneumatického ovládání. Vzdálenost místa měření od okraje pásu lze v průběhu měření plynule měnit a získávat tak informace o příčném profilu pásu.
Nová zařízení pro měření tloušťky pásů představují významný příspěvek k zajišťování a průkazu jakosti zejména za studena válcovaných pásů z korozivzdorných ocelí a slitin neželezných kovů, jejichž mechanické, fyzikální a elektrické vlastnosti silně závisí na přesnosti a stabilitě rozměrů.

Další články

Měření ve strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: