Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Trendy 3D tisku více materiálů, méně starostí
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: 3D technologie

Trendy 3D tisku více materiálů, méně starostí

Na 61. mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně byla k vidění řada atraktivních novinek pro zdejší profesionály i podniky, které zavádějí či rozšiřují aditivní výrobu.

Jen na stánku české firmy 3Dwiser zaujalo návštěvníky hned několik středoevropských premiér – od automatizovaného stolního 3D tisku z termoplastů až po dostupnější tisk kovů, včetně superslitiny Inconel.


Návštěvníky veletrhu zaujaly nejen výtisky z ocelí či Inconelu 625, který je pověstný kombinací pevnosti a výjimečné teplotní odolnosti (stejně tak i obtížným obráběním), ale především ukázky nasazení kovových a kompozitních výtisků v rámci (nejen) automobilového průmyslu.


Ultimaker S5 Pro Bundle (vlevo) je modulární sada stolní 3D tiskárny s velkým tiskovým objemem, materiálové stanice pro nepřetržitý 3D tisk a uchovávání náročnějších termoplastů a zakrytování pro vyšší komfort na pracovišti i spolehlivější výtisky. Nový Ultimaker S3 (vpravo) pak to nejlepší z oblíbeného Ultimakeru S5 přináší v kompaktnějším provedení.

 

3D tisk z kovů? Dostupnější, než byste řekli

Po léta měl 3D tisk z kovů pověst velmi drahé technologie, pro mnoho podniků daleko za hranicí investičních možností. Technologie Metal X od společnosti Markforged však návštěvníkům naživo připomněla, že pro 3D tisk běžně velkých dílů z nástrojových ocelí, nerezové oceli či Inconelu (a brzy i titanu nebo mědi) už jejich podnik nepotřebuje vynakládat desítky milionů korun do tiskového řešení a zázemí kolem něj. Potvrdily to na místě i praktické postřehy českého týmu Tecron, kde zakázkový 3D tisk s technologiemi Markforged – z kovů i odolných kompozitů se spojitým karbonovým vláknem – nabízeli všem zájemcům.

Stolní tisk z termoplastů bez starostí

Už loňský Ultimaker S5, profesionální dvoumateriálová tiskárna pro tisk prototypů i méně namáhaných funkčních dílů, našel krátce po svém uvedení řadu spokojených uživatelů. Najdete jej u světoznámých značek napříč odvětvími, jako jsou Ford, Airbus, Heineken, nebo třeba L Oréal. Obstál také u náročných českých konstruktérů ve společnostech Škoda Auto, Continental, Prazdroj a v řadě dalších.

Představená sada Ultimaker S5 Pro Bundle přináší velmi vítané zjednodušení pracovního postupu, což naznačily už bezprostřední reakce podnikových uživatelů přímo na výstavišti. Ti často řeší, jak tisknout s co nejméně vyrušeními od tvůrčí práce, o víkendech, o svátcích a dovolených. Materiálová stanice se za ně postará, aby náročnější struny nejen byly v suchu (a tedy okamžitě připravené v perfektní kondici), ale díky zcela automatickému zavádění materiálu ze šestice cívek také umožňuje takřka nepřetržitý 3D tisk. Horní zakrytování s filtrem jemných částic zase přispívá k udržení příznivých podmínek na pracovišti i při využití speciálních průmyslových materiálů.

Hladkým a detailním výtiskům vládnou pryskyřice

Dlouho očekávaná stolní 3D tiskárna Formlabs Form 3, která vyrábí díly tvrzením světlocitlivých pryskyřic pomocí přesného laserového paprsku, se v Brně poprvé představila širšímu okruhu návštěvníků. Nová metoda Low Force Stereolithography umožňuje z výtisků snadno odtrhnout a začistit dočasné podpěry. Nabídka pryskyřic přitom sahá od těch modelářských až po konstrukční, vytavitelné nebo biokompatibilní.


Aby 3Dwiser navnadil podnikové zájemce o hladký a detailní 3D tisk ještě víc, představil kromě stolního modelu Form 3 rovněž velkoformátový Form 3L, do jehož tiskového objemu 335 x 200 x 300 mm se vleze nejeden rozměrný a tvarově složitý model. Na většího sourozence se mohou první uživatelé z průmyslu těšit v prvním pololetí příštího roku.

Najít tu pravou je lehčí, než se zdá...

... alespoň v případě, že hledáte vhodnou technologii 3D tisku pro zefektivnění výzkumu a vývoje či k podpoře výroby nebo pro přípravu plně funkčních dílů. Mnohé české podniky jsou se zaváděním technologií aditivní výroby stále pozadu za konkurencí – českou, západní, i tou dálněvýchodní. Snad byl velký zájem o expozice vystavovatelů na letošním MSV předzvěstí toho, že ukázek úspěšného nasazení a rozšíření 3D tisku uvidíme za rok opět mnohem víc. Jde o technologii velmi výhodnou i v době finančních škrtů.

Pokud jste snad letošní MSV v Brně propásli, řešení pro dostupnou aditivní výrobu v podnicích si můžete prohlédnout také v rámci aplikačních center 3D tisku společnosti 3Dwiser.


3Dwiser

Tomáš Vít

vit@3dwiser.com

3Dwiser.com/ac3d
 

Další články

3D technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: