Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Třicet let na výsluní
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Třicet let na výsluní

Po Sametové revoluci, zavládl v České republice tak zvaný "divoký kapitalismus". V praxi to znamenalo, že po čtyřicetiletém nuceném podnikatelském abstinování zkoušel podnikat téměř každý. Výjimku netvořili ani lidé z oblasti IT. Zvláště proto, že tato branže se zpočátku, díky naprosto nenasycenému českému trhu, jevila jako opravdový zlatý důl. Firem, které věřily, že výpočetní technika je pro ně správnou cestou, vzniklo v raných 90. letech úctyhodné množství. Jen málo z nich však dnes najdeme v obchodním rejstříku. Mezi ty, které byly úspěšné a dnes jsou ledry oboru bezesporu patří Asseco Solutions, producent informačních systémů Helios. Na podrobnosti cesty k úspěchu i na to, jak to jde dnes, jsme se zeptali Ing. Jiřího Huba, generální ředitele společnosti.


„Za 30 let existence již obsluhujeme více než 15 000 zákazníku velmi širokého
cílového spektra,“ říká Jiří Hub. (Zdroj: Asseco Solutions)

K. Trčalová: Jaký je příběh vzniku Asseco Solutions CZ / DE? Vy sám jste jedním z pamětníků, kteří byli u toho téměř od začátku...

J. Hub:
Společnost vznikla v roce 1990, tedy také přesně před 30 lety. Byla to téměř učebnicová porevoluční success story. Firma vznikla v podstatě jako „garážovka“, kdy čtyři kamarádi společně založili s.r.o. a vytvořili pro pár spřátelených firem program pro účetnictví, skladovou evidenci, správu majetku apod. Protože byli úspěšní, dali softwaru obchodní jméno – Helios – a začali jej prodávat dále. Helios se postupně etabloval zejména v menších a středně velkých firmách. Ale již v roce 1996 se začalo s vývojem většího, robustnějšího softwaru, který jsme začali dodávat větším zákazníkům s vyššími nároky. Postupně se firma vypracovala na leadera českého ERP trhu s mezinárodním přesahem, měla dceřiné firmy na Slovensku a v Německu.

Součástí skupiny Asseco jsme se stali v roce 2007, přičemž v té době již společnost zaměstnávala asi 250 lidí a obrat se pohyboval na úrovni čtvrt miliardy Kč (10 mil eur).

K. Trčalová: A jaké jsou vaše vzpomínky na toto období? Bylo náročnější než pozdější fáze vývoje firmy, nebo naopak lehčí či radostnější?

J. Hub:
Mé vzpomínky jsou veskrze báječné, moc rád na tu dobu vzpomínám. Do společnosti jsem nastoupil hned po ukončení studia vysoké školy, respektive vlastně ještě v rámci studia jsem již pro firmu pracoval a psal na toto téma diplomovou práci. Bylo to na počátku 90. let, což byla doba bouřlivého rozvoje informačních technologií. Trh byl nenasycený, poptávka obrovská. Ale s dobrým produktem nebyl problém tuto vysokou poptávku uspokojit.

Náročné bylo zejména uřídit bouřlivý růst firmy. Nemyslím ani tak to, že si do dneška vzpomínám, jak programátoři víceméně přespávali v práci, abychom stihli všem zákazníkům dodat vše, co chtěli. Mám spíše na mysli manažerské uřízení přerodu „garážové“ firmy s pár zaměstnanci přes „rodinnou“ firmu s několika desítkami pracovníků až po etablovanou středně velkou IT firmu s několika sty zaměstnanci a vedoucím postavením na trhu.

K. Trčalová: Jakou pozici vaše firma zaujímá dnes? Míním v rámci českého a evropského trhu ERP.

J. Hub:
Asseco Solutions patří stále mezi leadery na trhu v rámci ERP. Jen se již nemůžeme chlubit tím, že jsme největší česká ERP firma, protože již nejsme česká firma

Další články

Inovace
Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: