Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Třískové obrábění na živo na veletrhu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Třískové obrábění na živo na veletrhu

Při příležitosti světového veletrhu EMO v Hannoveru se bude společnost Hedelius, kterou na českém a slovenském trhu zastupuje firma MRM Machinery, prezentovat na ploše 510 m2, kde představí šest strojů ze svého portfolia. Na třech z nich se budou obrábět konkrétní obrobky. S tímto výběrem strojů bude návštěvníkům veletrhu EMO představeno celé spektrum produktové řady strojů společnosti – pětiosá obráběcí centra s otočně-naklápěcím stolem, centra s otočným hlavním vřetenem a stroje z tříosé řady.

Německá rodinná firma Hedelius je tradiční výrobce vysoce výkonných vertikálních CNC obráběcích center se zaměřením na kusovou a malosériovou výrobu. Firemní slogan „Made in Germany – Made by Hedelius“ se promítá do všech procesů, tj. od poradenství, vývoje a konstrukce strojů až po servisní podporu konečných uživatelů. Společnost vyrábí tuhé vertikální CNC obráběcí stroje s pojízdným stojanem a pevným stolem anebo otočně-naklápěcím stolem. Tato moderní centra najdou uplatnění nejen v automobilovém a leteckém průmyslu, ale i v běžném strojírenství při výrobě tvarově složitých dílců vyžadujících i víceosé obrábění. Díky své vyspělé konstrukci a parametrům umožňují jak silové hrubovací operace, tak i dokončovací obrábění.

Stroje z řady Tiltenta

Pro zaručení přesnosti a flexibility jsou k dispozici obráběcí centra konstrukční řady Tiltenta. Jsou to pětiosá obráběcí centra s plynulým výkyvným hlavním vřetenem a integrovaným otočným stolem o průměru 630 až 900 mm a točným průměrem 900 až 1 250 mm. Díky velké dráze pojezdu v ose X (od 1 350 do 4 600 mm) je usnadněno obrábění čelních stran dlouhých obrobků. Použitím demontovatelné příčky k rozdělení pracovního prostoru jsou navíc vytvořeny dva nezávislé pracovní prostory pro efektivní sériové obrábění.


Tiltenta 7-2600 je jedním ze strojů, který se představí na EMO v živém přenosu při obrábění. Novinkou je integrovaný NC otočný stůl s rychlostí 50 otáček za minutu.


Tiltenta 9-2600 je vysoce flexibilní obráběcí centrum pro obrábění dlouhých dílů i pro výrobu tvarově objemových pětiosých součástí.

Vystavený stroj Tiltenta 9-2600 je větším provedením pětiosého univerzálního obráběcího centra s plynulým výkyvným vřetenem –98° až +98°, pojízdným stojanem, s integrovaným otočným stolem o průměru 900 mm s nosností až 1 800 kg a pevným pracovním stolem o nosnosti 3 000 kg. Tento model má pojezdy (X/Y/Z) 2 600 x 900 x 900 mm, standardní zásobník pro 60 nástrojů, vřeteno o výkonu 29 kW při otáčkách 14 000 min-1 a řídicí systém Heidenhain TNC 640 s multidotykovým displejem.

Na stroji Tiltenta 7-2600 budou probíhat ukázky vyvrtávání hlubokých děr se zaměřením zejména na výrobce forem, kteří hledají velmi produktivní pětiosý univerzální stroj pro kompletní opracování formy na jednom stroji.

Tříosá centra Forte

Zvláště u velkých a těžkých obrobků se projeví mimořádnost koncepce pohyblivého stojanu, protože dynamika stroje je nezávislá na hmotnosti obrobku. Pohyblivý stojan z litiny odolné proti zkroucení přesvědčí vysokou stabilitou a tlumením vibrací. Perfektně navržené pracovní prostory s vertikálními nerezovými kryty pro bezúdržbový odvod třísek a kapaliny a optimální přístup do pracovního prostoru doplňují celkovou koncepci tříosých strojů Forte 65 Single 1320 s vřetenem s otáčkami 14 000 min-1 a s kapalinou chlazeným vřetenem Celox o výkonu 29 kW, pojezdy v osách 1 320 x 650 x 600 mm a automatickým zásobníkem pro 65 nástrojů s přístupem ze strany obsluhy.

Řada Forte byla nově rozšířena o model Forte 85 Single 1620 s pojezdy 1 620 x 850 x 700 mm, s velikostí stolu 1 800 x 900 mm a automatickým zásobníkem pro 80 nástrojů ve standardním provedení.

Malé zástavbové parametry, velké pojezdy a standardně dodávaný zásobník nástrojů pro 80 pozic – to je tříosé centrum Forte 85 Single 1620.

Přesné obrábění tvarových dílů

Kompaktní pětiosé obráběcí centrum Acura zajišťuje díky drahám pojezdu mnoho místa pro vysoce přesné obrábění tvarových dílů. Standardně jsou tato centra vybavena zásobníkem nástrojů se 65 a 80 pozicemi obsluhovanými z čelní strany stroje. Stroje jsou nabízeny ve třech řadách: Acura 55 o průměru stolu 440 mm, Acura 65 o velikosti stolu 650 mm a provedení stroje Acura 85 o velikosti stolu 850 mm. Všechny tyto stroje je možné doplnit o automatický paletizační systém nebo o robotickou výměnu obrobků pro plně automatický provoz.

Kompaktní, vysoce výkonné obráběcí centrum Acura 85 s pojezdy 900 x 850 x 700 mm (X/Y/Z), s otočně-naklápěcím stolem v rozsahu +30° až –115° o velikosti upínací plochy 850 x 750 mm a nosností 1 000 kg uloženým ze dvou stran, zaručuje vysoce přesný řezný výkon. Na stroji bude představeno nové vřeteno s výkonem 50 kW při otáčkách 15 000 min-1, které umožní frézovat materiál do hloubky 5 mm nástrojem o průměru 80 mm.


Forte 65 Single 1620 je navrženo pro přesné a výkonné tříosé obrábění.

Ukázka centra vč. automatizace

Vrcholem veletrhu EMO bude představení stroje Acura 65 EL. Tento stroj je vybaven automatizací BMO Platinum 50. Návštěvníci budou moci sledovat proces od nakládání obrobků až po živé obrábění. Velkou předností tohoto centra s paletizačním systémem a pojezdy v osách (X/Y/Z) 700 x 650 x 600 mm je neomezený přístup do pracovního prostoru stroje v případě kontroly obrobku. Vedle sériově dodávaného zásobníku pro 65 nástrojů, umístěného na čelní straně stroje, lze stroj dovybavit pohotovostním zásobníkem pro 180 nástrojů včetně čisticí stanice nástrojů, a tím pokrýt široké spektrum odlišných obrobků umístěných na paletách.
Bez výjimky výjimečné

Všechny řady strojů Hedelius jsou sériově osazeny kapalinou chlazenými motory Celox o výkonu 19 až 35 kW, rozsahu otáček vřetena 12 000 až 24 000 min-1 a upínáním ISO 40 nebo HSK 63. Pro nově představené stroje Acura 85 a Forte 85 je možné volit kapalinou chlazený motor Celox s výkonem 50 kW, otáčkami vřetena 15 000 min-1, krouticím momentem 217 Nm s upínáním HSK 63. Pracovní pojezdy jsou pro všechny lineární osy 40 m.min-1 a nabízené řídicí systémy jsou výhradně Heidenhain TNC 640 nebo Sinumerik 840D SL. Do základního vybavení stroje dále patří přímé odměřování na všech lineárních osách, dopravník třísek s vynášečem, automatický zásobník nástrojů a funkce Eco mod (funkce úspory energie).

Doplňkové příslušenství

Obráběcí centra jsou doplněna o širokou řadu příslušenství: sériově dodávaný zásobník může být rozšířen o záložní zásobník pro až 190 nástrojů doplněný o čisticí a olejovací stanici, čímž se téměř eliminuje drahý ruční čas vyhledávání a přípravy nástrojů. Upínací systém s nulovým bodem Garant Zero-Clamp je vestaven do plochy pracovního stolu, aniž by byly omezeny pracovní pojezdy stroje. Upínací systém s nulovým bodem přesvědčí vysokou upínací silou, opakovanou přesností upnutí a významným snížením přípravných časů při ustavení a výměně obrobku.

Předností konstrukce strojů s pojízdným stojanem řady Tiltenta, Forte a Acura s pevným provedením osy Y je to, že osy Y a Z mají v celém rozsahu pojezdu konstantní vzdálenost vedení. To znamená, že vzdálenost mezi koncem vřetena a vedením svislé osy Z je neměnná. Díky tomuto provedení je osa Z dostatečné chráněna od teplotních výkyvů. Výsledkem je nižší vzrůstající teplota při obrábění oproti klasickým obráběcím centrům. Frézovací vřeteno je vždy uloženo ve středu ke kuličkovému šroubu osy Z a Y. Toto konstrukční uspořádání společně s pojezdem saní s masivním žebrováním z šedé litiny eliminuje vibrace a zaručuje vyšší přesnost a lepší kvalitu povrchu.

Acura na MSV

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně společnost MRM Machinery, výhradní obchodní zastoupení společnosti Hedelius pro Českou a Slovenskou republiku, představí pětiosé obráběcí centrum Acura 65 s řídicím systémem Heidenhain TNC 640.


Acura 85 je jedno ze tří center, na kterém budou probíhat během veletrhu EMO živé ukázky obrábění. Zvláštní pozornost bude věnována vřetenu o výkonu 50 kW.

Acura 65 EL s BMO Platinum 50 Automation. Ideální řešení pro zvýšení efektivity výroby bez navyšování personálu.

 

Na obě blížící se události jsou čtenáři MM Průmyslového spektra srdečně zváni.

 

MRM Machinery

Ing. Miroslav Chmelka, Ing. Radek Šopf
 

svajkova@mrm-machinery.cz

https://mrm-machinery.cz/

Další články

Novinky z veletrhů a výstav
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: