Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Tryskací zařízení
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Tryskací zařízení

Pro mnoho povrchových úprav představuje tryskání nepostradatelnou základní a nejlevnější předúpravu povrchu. U řady výrobků je při současném rozsáhlém výběru tryskacích prostředků povrchovou úpravou finální a v pískování skla i prostředkem uměleckého vyjádření.

Pro čištění malých odlitků, odstraňování otřepů, koroze, okují, starých povrchových úprav, dále pak pro úpravy před a po pájení ručním tryskáním, dekorativní úpravy a pískování skla jsou určeny tryskací kabiny řady TB 90, TB 120, TB 150 a TB 120 v šířkách 880 až 2000 mm a o hloubce 760 až 1300 mm. Tyto tryskací kabiny firmy 1. Toušenská, s. r. o., jsou k dispozici nejen v injektorové, ale i tlakové verzi, a to s objemem 10 - 100 l a s výběrem příslušenství, jako jsou např. točny, bubny, polohovací přípravky, přídavné tryskací pistole a zařízení pro průchozí tryskání tyčového materiálu. Ekologické kabiny umožňují tryskání všemi druhy tryskacího materiálu do velikosti zrna 1,2 mm v uzavřeném oběhu s ekonomickým odsáváním. Přípojný tlak pro trysky průměru 2 - 9 mm je 0,2 - 0,5 MPa se spotřebou tlakového vzduchu 134 - 275 m3.h-1. Kabiny mají pryžové vyložení pracovního prostoru, utěsnění průchodů a vytvářejí podtlak v pracovním prostoru. Ovládají se nožním spínačem s možností elektronické aretace a nastavení délky doběhu.

Kombinované tryskací kabiny

Přechod mezi tryskacími kabinami a komorami tvoří kombinované tryskací kabiny, určené k otryskávání malých a středních dílů a konstrukcí. Menší díly se tryskají zvenku jako u běžných kabin; tryskání větších a členitějších dílů může obsluha provádět uvnitř kabiny. Kombinované kabiny z řady ozn. M-systém se dodávají ve dvou velikostech vnitřního prostoru, a to 3 m x 2 m x 2,2 m a 4 m x 3 m x 2,2 m (d x š x v). Zařízení je vybaveno tlakovou jednotkou o objemu 70 - 200 l, pracující v uzavřeném okruhu s tryskacími médii všeho druhu do velikosti zrna 1,2 mm. Na přání lze kabinu vybavit injektorovou pistolí pro tryskání tenkých plechů.

Tryskání rozměrných dílů

Nejnovějším zařízením je tryskací komora TH kontejnerového provedení, určená pro ekologické tryskání rozměrných dílů a konstrukcí různých rozměrových provedení. Má uzavřený okruh s odsáváním a filtrací, recyklací vzduchu a tryskacího média a s tlakovou jednotkou o objemu 70 - 200 l s přípojným tlakem 0,3 - 0,7 MPa pro trysky průměru 5, 7 , 9, 13 a 15 mm. Komora je řešena jako jednostranná s vraty na čele nebo na boku, nebo jako průjezdná s vraty na čelech. Podlaha je ze zesílených roštů s kolejovou dráhou pro zavážecí vozík, pod nimiž je hrablový dopravník na sběr tryskacího materiálu. U stropu je možno umístit závěsnou dráhu s nosností max. 1000 kg. Odhlučnění a ochrana proti odletujícím částicím jsou řešeny vyměnitelnými pryžovými závěsy.
Dlouhodobé a rozsáhlé zkušenosti s M-systémem při předúpravách a povrchových úpravách umožňují nabídnout zákazníkům s dodávkou zařízení i know-how pro uvažovaný výrobní program.

Další články

Technologie pro povrchové úpravy

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: