Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> TurboCAD Professional a TurboCADCAM potěší poměrem ceny a výkonu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

TurboCAD Professional a TurboCADCAM potěší poměrem ceny a výkonu

Firma Špinar – software, výhradní distributor produktů TurboCAD, představila na veletrhu Invex 2002 novinku: TurboCADCAM od společnosti IMSI. Vhodné spojení CAD a CAM systémů dává uživateli možnost plynulého přechodu od výkresů a modelů zpracovaných v CAD do oblasti CAM. V nové verzi byl také představen TurboCAD Professional. O tomto programu již informovaly např. články v číslech 4 a 9 v loňském ročníku tohoto časopisu. Tentokrát dejme prostor uživatelům produktů TurboCAD/CAM z praxe, vysokoškolským a univerzitním učitelům

TurboCADCAM

TurboCADCAM je funkčně vhodně propojený systém umožňující zpracovat výkresovou dokumentaci a prostorové 3D modely. Část systému CAD je vhodná především pro architekty, projektanty a nábytkáře, ale je to systém použitelný i pro oblast strojírenství. Vizualizace s možnostmi výběru barev, rastrů a osvětlení je na velice dobré úrovni. Obsluha celého systému je poměrně jednoduchá pomocí ikonových nabídek.
Část CAM vychází z 2D zobrazení objektů v CAD. Vlastní přístup spočívá v základním nastavení Start CAM Job, což je základní konfigurace procesu CAM, která sestává z následujících činností:
 • General – základní nastavení systému včetně volby jednotek;
 • Machine – popis stroje s řídicím systémem, v základní nabídce jsou uvedeny řídicí systémy Fadal, Fanuc, Haas;
 • Part – popis materiálu včetně mechanických vlastností (knihovna), rozměry součásti ve směrech X, Y, Z slouží k definování 3D hranolu a k nastavení referenčního bodu;
 • Tool setup – volba nástroje včetně čísla, materiálu a rozměrů z knihovny aktualizované podle podmínek provozu, možná volba nástrojů pro frézování, výrobu děr a řezání závitů;
 • G-Code – nastavení souřadnicového systému, číslování bloků programu;
 • 3D Modelling – provádí nastavení systému zobrazování při simulaci;
 • CNC Setup – slouží k definování parametrů CNC stroje.
 • Po nastavení dat potřebných pro zpracování zvolených operací je generován tzv. G-code, což je program, odpovídající zvolenému řídicímu systému stroje. Lze jej poslat buď přímo ke stroji, nebo uložit do souboru. Simulace procesu CAM odpovídá zvolené úrovni zobrazení. Výhoda systému CAM je v jeho jednoduchosti a logické návaznosti dílčích činností.
  Doc. ing. Josef Chladil, CSc., VUT FSI a MZLU LDF Brno

  TurboCAD Professional při navrhování prototypů

  Firma Hospital Service se zabývá výrobou a servisem zdravotnické techniky, především sterilizačních přístrojů. Vodokružní vývěva je komponenta důležitá pro zajištění sterilizačního cyklu parních autoklávů, slouží k odvzdušnění tlakové komory před sterilizací. Protože na trhu není v současné době vhodný typ vodokružní vývěvy, musela firma Hospital Service toto zařízení navrhnout a vyrobit sama. Při jeho návrhu pomohl program TurboCAD Professional, který se díky svým profesionálním 2D a 3D nástrojům a jednoduchosti ovládání velmi osvědčil.
  Jiří Fuksa

  TurboCAD Professional ve strojním navrhování

  TurboCAD Professional je nástroj, kterého lze využít při návrhu nebo zpětné dokumentaci v různých průmyslových odvětvích. Přestože je ponejvíce prezentován v oblasti architektury, je vhodný i pro oblast strojírenství. Dává uživateli dobré nástroje pro tvorbu trojrozměrných modelů i pro jejich editaci. Ostatně pro tvorbu trojrozměrných modelů je TurboCAD Professional určen. Mimo tvorby modelů je vhodný i pro tvorbu výkresové dokumentace, která z trojrozměrného modelu přímo nevychází. Velice dobrými se pak jeví nástroje vizualizační. Pro vytvoření scény je možné využít několika různých typů světel a materiálová knihovna obsahuje velké množství materiálů. Uživatel TurboCADu Professional získá pracovní nástroj, který v dané cenové kategorii poskytuje nadprůměrné vlastnosti, přičemž práce s programem je pro začátečníka poměrně snadná, v případě uživatele, který přechází z jiného neparametrického modeláře, je přechod bezproblémový.
  Ing. Zdeněk Píša, VUT FSI v Brně

  TurboCADCAM při výrobě forem

  Firma Vojta Váň (3D modelování a CNC frézování) se zabývá výrobou forem pro vypěňování EPP, EPS, EPE s možností frézování do rozměrů 1300 x 800 x 500 mm. Pro navrhování forem firma využívá nástroj TurboCADCAM, který umožňuje získat výstupy konstrukčních výkresů a 3D digitálních modelů navrhovaných forem s následným výstupem do kódů pro NC stroje. Velkou výhodou programu je přitom vhodné spojení CAD a CAM systémů. Mezi zakázky vytvářené pomocí TurboCADu patří například tvárníky formy na přepravku dílců a klíčů autozámků pro německého výrobce osobních automobilů, které jsou představeny na obrázcích.
  Vojta Váň

  Systémové požadavky

  Programy TurboCAD Professional a TurboCADCAM pro svou práci vyžadují počítač vybavený procesorem Pentium, některým z operačních systémů Windows 95/98/NT4/ME/2000/XP, pamětí minimálně 64 RAM (raději 128 – 256 RAM pro práci s většími výkresovými soubory 3D), grafickou kartou Super VGA (rozlišení 1024 x 768, High Color 16 bit), alespoň čtyřrychlostní CD-ROM mechanikou, myší, programem MS Internet Explorer pro registraci a cca 150 volného místa na disku.

  Podpora pro uživatele

  Standardní podporu pro uživatele ČR a SR zajišťuje firma Špinar – software formou individuálních školení, seminářů a telefonickou podporou. K programu lze získat český manuál a české prostředí nápovědy, včetně řady knihovních prvků pro náš trh.

  Další články

  Automatizace, regulace

  Komentáře

  Nebyly nalezeny žádné příspěvky

  Sledujte nás na sociálních sítích: