Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Tvoříme historii vodního paprsku
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Tvoříme historii vodního paprsku

Každá investice do podniká je spojena s velkým očekáváním. Jistou dávku důvěryhodnosti ve správnou investice může dávat také historie firmy i samotné technologie. Technologie řezání vysokotlakým vodním paprskem Flow slaví v tomto roce již 50 let, resp. 40 let v případě abrazivního vodního paprsku.

Tato technologie umožnila mnoha firmám z nejrůznějších oborů zefektivnit jejich výrobu. Univerzálnost technologií řezání vodním paprskem nabízí možnost použít tuto metodu nejen na měkké materiály (např. papír, pěnu, gumu, těsnění, tenké plasty apod.), ale také na standardní kovové materiály a slitiny, kámen, sklo, uhlíková vlákna nebo speciální materiály. Společnost Flow nabízí komplexní řešení včetně technické podpory a dostupnosti spotřebního materiálu a originálních náhradních dílů.

Od počátků této technologie patří firma Flow mezi lídry v tomto oboru. Věnuje se vývoji, návrhu a výrobě kompletních systémů pro řezání, včetně ucelené řady patentovaných řezacích hlav, vlastního programovacího a řídicího softwaru, a nejširšího sortimentu vysokotlakých čerpadel o pracovním tlaku od 3 800 barů do 6 500 barů.

Tlak = produktivita

Vyšší tlak zvyšuje kinetickou energii abrazivních částic v paprsku obsažených. Voda a abrazivní částice se pohybují rychleji, průměr paprsku se zmenšuje a zvyšuje se jeho hustota, energie a účinnost. Vyšší tlak také umožňuje jemnější detaily řezu při menším průměru paprsku. V důsledku toho je dosahováno

  • rychlejšího řezu;
  • nižší spotřeby abraziva na jeden vyříznutý díl;
  • nižších nákladů na jeden vyříznutý díl;
  • menší šířky řezu;
  • vyšší kvality povrchu řezné hrany.


Vyšší tlak zvyšuje kinetickou energii abrazivních částic obsažených v paprsku. (Zdroj: Flow Europe)

V tomto roce jsme v rámci brněnského Mezinárodního strojírenského veletrhu plánovali představit nový standard v technologii pětiosého řezání – stroj řady Mach 200. Flexibilní a praktické řešení pro řezání abrazivním vodním paprskem.

S modelem Mach 200 přichází další generace stroje s otevřeným portálem (open gantry) a s pohodlným přístupem k pracovnímu prostoru stroje až ze tří stran. To zajišťuje snadnější a rychlejší nakládku řezaného materiálu na stůl stroje a současně vykládku již vyříznutých dílů. S robustní, ale velmi kompaktní řezací hlavou Pivot+, umožňující pětiosé řezání s kompenzací úkosu řezné hrany, lze realizovat i ty nejnáročnější aplikace.

Stroj Mach 200 nabízí srovnatelně vysokou kvalitu jako vyšší řada strojů Mach 500, pouze v jiném konstrukčním řešení. Standardním vybavením jsou digitálně řízené servopohony, přesné kuličkové šrouby na všech osách a robustní ocelová konstrukce rámu stroje. Zahrnuje moderní elektrické systémy, vlastní konstrukce stroje s integrovanými pohony, které jsou oddělené od pracovního stolu stroje pro eliminaci vlivu tepla a vibrací na pohonný systém, čímž je dosaženo vyšší přesnosti řezaných dílů. Nejnovější generace softwaru FlowMaster/FlowXpert zajistí rychlou návratnost investic a spolehlivý provoz.

Na celkový výkon řezacího systému má velký vliv řešení řezací hlavy. S řezací hlavou Pivot+ lze dosáhnout dnes již standardně využívané technologie, která umožňuje dynamickou kompenzaci úkosu řezné hrany s aktivní kontrolou tolerance. Řezací hlava Pivot+ poskytuje následující zlepšení v oblasti:

  • vlivu singularity na přesnost dráhy paprsku během standardní eliminace 2D úkosu;
  • zvýšeného rozsahu pohybu kloubu – umožňuje pohyb až 60° od svislé osy;
  • rotace kloubu při dynamickém řezání;
  • procesu kalibrace.


 Flexibilní a praktické pětiosé řezání abrazivním vodním paprskem zabezpečí stroj řady Mach 200. (Zdroj: Flow Europe)

Volitelné příslušenství

V rámci volitelného příslušenství k řezací hlavě si lze vybrat z několika technologií, které pomáhají s optimalizací řezání. Jedním z nich je UltraPierce Vacuum Assist pro spolehlivé děrování křehkých a vrstvených materiálů. Použití této technologie zabraňuje vzniku prasklin při navrtávání řezaného materiálu. Jeho speciální konstrukce zajišťuje včasnou dopravu optimálního množství abraziva do řezací hlavy.

Dalším je Height Setter (výškový snímač) s integrovanou technologií SmartMap, která pomáhá nastavit správný odstup špičky řezací trysky od materiálu. Využít ho lze k efektivnímu „předmapování“ povrchu materiálu a zohlednění odchylek odstupu, které jsou po uložení do řezacího programu automaticky kompenzovány během řezání. Proces mapování je snadný a velmi intuitivní. Jednoduchá a pohodlná je také kalibrace pomocí řídicího softwaru v modulu FlowCUT.


S řezací hlavou Pivot+ lze dosáhnout dnes již standardně využívané technologie, která umožňuje dynamickou kompenzaci úkosu řezné hrany s aktivní kontrolou tolerance. (Zdroj: Flow Europe)

Účinná čerpadla

Srdcem každého systému vodního paprsku je vysokotlaké čerpadlo. Společnost Flow nabízí k pohonu svých systémů výběr mezi přímo poháněnými a multiplikátorovými čerpadly.

V základní verzi je stroj dodáván s vysoce účinným, přímo poháněným čerpadlem typu HyPlex Prime 30 (22 kW) o pracovním tlaku 3 800 barů. Tento typ čerpadla představuje novou generaci energeticky úsporných ultravysokotlakých čerpadel. Ve srovnání s multiplikátorovými čerpadly nevyužívají složitý hydraulický okruh, čímž zajišťují vynikající poměr mezi příkonem a výkonem paprsku na výstupu z řezací trysky, který zásadně ovlivňuje řezné parametry a efektivitu řezného procesu.
Uživatel má samozřejmě možnost zvolit si variantu s multiplikátorovým čerpadlem UltraJet 60i-S (37 kW) s pracovním tlakem 4 150 barů. Tento typ čerpadla nabízí exkluzivní konstrukci s jedním multiplikátorem, elektricky řízený přesuv, ESL multiplikátor s prodlouženou životností těsnění a keramické písty pro minimalizaci opotřebení a výrazné prodloužení životnosti.


Multiplikátorové čerpadlo UltraJet 60i-S (37 kW) nabízí pracovní tlak 4 150 barů. (Zdroj: Flow Europe)

Stroj Mach 200 je určen všem, kdo hledají komplexní technologické řešení pro řezání velkého množství tvarově složitých dílů z plochých desek, s využitím podílu části ploch pod úhlem. Ať už se jedná o obecnou kovovýrobu, kameníky, výrobky interiérů a exteriérů staveb, nebo jakoukoliv další podobnou výrobu.

Alice Bočková

Flow Europe

Další články

Hydraulika/ hydraulické prvky
Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin
Technologie spojování/ dělení materiálů
Nekonvenční technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: