Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Účinná a bezpečná manipulace s plechy
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Účinná a bezpečná manipulace s plechy

Každá strojírenská výroba či sklad se snaží fungovat co nejefektivněji. V manipulaci s břemeny však české firmy za těmi západními stále ještě trochu zaostávají. A to nejen v rychlosti a účinnosti, ale také v bezpečnosti. Česká společnost Walmag přitom patří již přes 25 let k předním světovým výrobcům špičkových břemenových magnetů, které zásadně usnadňují práci firmám po celém světě. Jednou z jejích specialit jsou i břemenové magnety pro manipulaci s plechy.

V elektrotechnickém a automobilovém průmyslu, ve strojírenství, hutnictví, ale i v různých skladech a velkoskladech s hutními materiály, všude tam je nutné nějakým způsobem přemisťovat předměty různých hmotností z bodu A do bodu B. Lze k tomu využít obyčejnou lidskou sílu nebo mechanické zvedací nástroje s použitím háků, lan a řetězů. Existuje však mnohem účinnější řešení, které je založeno v podstatě na jednoduchém fyzikálním jevu, který se nazývá magnetismus

Magnetické upnutí – snadná, bezpečná a rychlá manipulace

Magnetické zvedací nástroje umožňují oproti jiným aplikacím velmi účinnou manipulaci s plochými a kruhovými feromagnetickými materiály, jako jsou ocelové výrobky, velké kusy surového železa, profily, plechy i šrot. Nespornou výhodou magnetů je, že upnutí břemena i jeho uvolnění je otázkou okamžiku. Dochází tak k úspoře v podobě snížení neproduktivních časů. Dalším významným benefitem je omezení možnosti selhání lidského faktoru, který při práci například s řetězy může chybovat a způsobit škody na materiálu i na zdraví. Walmag věnuje vysokou pozornost bezpečnosti a každý jednotlivý produkt pečlivě testuje.

Magnetické aplikace lze rozdělit na dvě hlavní skupiny: břemenové magnety a magnetické upínače. Břemenové magnety slouží pro upnutí a uvolnění kovových materiálů bez poškození břemena. Magnetické upínače zase dokážou vmžiku zafixovat předmět bez deformace, který je tak při broušení, frézování, kruhovém obrábění a EDM dostupný z pěti stran. Oba tyto druhy se ještě dělí podle použité technologie na permanentní, elektropermanentní, elektromagnety a bateriové magnety.

Břemenové magnety pro práci s plechy

Se všemi břemenovými magnety Walmag je možné snadno manipulovat s plochými, ale i s kruhovými a válcovými břemeny. Stejně tak s permanentním magnetem NEO a bateriovým magnetem s dálkovým ovládáním BM, které však dokážou navíc velmi dobře upínat a uvolňovat svazky plechů i jednotlivé kusy. Představme si tyto specialisty na plechy trochu blíže.
 


Neodymový břemenový magnet NEO 600

 

Jednoduchý permanentní břemenový magnet NEO

Břemenový magnet NEO je navržen pro manipulaci v nejtěžších provozech a velice dlouhou životnost. Díky dvojitému magnetickému obvodu neodymových magnetů dokáže při svých kompaktních rozměrech a nízké hmotnosti zvednout velice těžké předměty. Kupříkladu jeden z nejoblíbenějších magnetů NEO 300 dokáže při vlastní hmotnosti 10 kg zvednout břemeno o hmotnosti až 900 kg (nejvyšší testovaná hmotnost). Jednoduchá obsluha jej díky systému Easy Switch předurčuje pro práci s kruhovými a zejména plochými předměty, jako jsou jednotlivé plechy a svazky plechů.


Permanentní břemenový magnet NEO 300

 

Bateriový břemenový magnet BM s dálkovým ovládáním

Tento bateriový břemenový magnet s dálkovým ovládáním byl navržen speciálně pro práci s plechy. Jeho specifickou funkcí je možnost zvednutí jednoho plechu ze svazku či postupné odlupování plechů. Umožňuje to nová řídicí jednotka s funkcemi Variable Force, která dovoluje snižování a zvyšování síly magnetického pole, a Tip-Off, jež poskytuje plynulé snižování síly a postupné uvolňování materiálu. Ovládání magnetu je možné i prostřednictvím IR dálkového ovládání na vzdálenost až 10 metrů, což značně usnadňuje práci.


Bateriový břemenový magnet BM s dálkovým ovládáním

 

Tyto úkony jsou velice praktické například při provozu firem od příjmu přes expedici až po sklad. BM však zvládne i klasickou manipulaci s obrobky, výkovky, tyčemi a trubkami, takže je univerzálním pomocníkem. Mimořádná zvedací schopnost zaručuje zvednutí i dvojnásobné hmotnosti s ohledem na zvedaný náklad. Například model BM 2500 o hmotnosti 72 kg uzdvihne předměty vážící až 5 000 kg (nejvyšší testovaná hmotnost).


Bateriový břemenový magnet BM byl navržen speciálně pro práci s plechy.

 


Vhodnou volbou magnetického břemenového či upínacího zařízení tak lze ušetřit pracovní sílu, zefektivnit výrobu, zvýšit bezpečnost provozu a snížit náklady. Součástí služeb zákazníkům je rovněž záruční i pozáruční servis, opravy a repase všech technologií a zaškolení obsluhy.

Walmag Magnetics

jvojacek@walmag.cz

www.walmag.cz
 

Další články

Logistika/ manipulační/ dopravní technika

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: