Témata
Reklama

Ukaž jim, že ti není podnik lhostejný

K vlastnostem dokonalých šéfů, bez ohledu na stupeň jejich zařazení a obor činnosti, jistě patří integrita osobnosti, přirozená inteligence, charakter, koncepční myšlení, schopnost komunikace, houževnatost, vytrvalost, zásadovost doplňovaná pružností a podobně. Nicméně zkušenosti ukazují, že na kvality úspěšného špičkového manažera lze nahlížet i z poněkud jiného pozorovacího úhlu

Vezměme si například zkušeného manažera ve vojenské a pak i v občanské sféře, jakým byl velitel spojeneckých vojsk za 2. světové války a posléze americký prezident Dwight Eisenhower, jenž říkal: "Každý, kdo se ujímá plnění jakéhokoliv úkolu s pomyšlením pouze na vlastní odměnu, je již předem odsouzen k nezdaru."
Být vedoucím
Tato slova jistě výstižně charakterizují jeden z hlavních požadavků na úspěšné manažery, který lze označit jako cit pro úkol nebo ještě lépe jako smysl pro poslání být vedoucím. Uvedený citát samozřejmě nelze chápat tak, že řídicí pracovník nesmí vůbec myslet na ohodnocení své práce. I on musí být motivován. Ale, jak ze svých zkušeností o výběru a péči o vynikající manažery uvádí John Grom, jenž působil 15 let ve vedení americké firmy Rubbermaid, peněžní odměny nejsou hlavní hnací silou jejich chování. Pěstovat v sobě cit pro odpovědnost za splnění úkolu celého týmu je umění, vyžadující velkou vnitřní kázeň a pochopitelně i talent. Jde přece o schopnost a dovednost vytyčovat trasy a přitom zůstat nohama pevně na půdě reality.
Předpokladem úspěšné řídící práce je jistě i schopnost získat si přirozenou autoritu. Nic nového pod sluncem, ale zkušenosti, které uvádí shora vzpomínaný John Grom, spíše naznačují, že nesporně nadaní jedinci tuto svoji schopnost spíše pokládají za "odpovědnost před Bohem" než za nějaký zázračný "dar shůry". Rovněž říká, že lidé obdaření skutečnou autoritou mají daleko k okázalosti nebo nadutosti a že dokážou přijmout kritiku a dokonce i porážku, ze které se rychle snaží poučit a najít cestu k nápravě. Jsou přístupni všem informacím, nejlépe z různorodých pramenů, od kohokoliv a kdykoliv, třeba i v okamžiku, kdy platí ono nechvalně známé a přitom mnohdy lacině důležité: Šéf si nepřeje být rušen. Ale v žádném případě nikdy nenechávají nikoho na pochybách, kdo je v podniku šéfem a má tudíž i největší odpovědnost.
Reklama
Reklama
Reklama

Intenzita klidu

Intenzita klidu. V tomto případě se jedná o vlastnost vedoucího manažera postupovat k cíli sice nesmlouvavě, ale bez jediné známky nervozity nebo zbytečného tlaku na lidi. Jde tedy jistě o vzácnou, ale nicméně nesmírně potřebnou schopnost člověka vůdčího typu stimulovat, motivovat a vlévat energii do žil každého zaměstnance a celé organizace. To znamená bez takových archaických metod, jakými stále ještě někde je vyhrožování "vyhazovem" nebo naopak líbivé, ale naprosto nereálné sliby a další nechvalně známé jevy z říše malování vzdušných zámků.
Jednou se Johna Groma dotazoval mladý muž, co má dělat, aby se stal lepším manažerem. Měl novátorské nápady, sršel energií a byl nabit vědomostmi. Leč žádný z jeho plánů nebyl vedením firmy přijat. Chtěl se tedy od zkušeného manažera dovědět, jak v téhle situaci postupovat, když byl frustrován, ale současně se mu ve firmě líbilo a nechtěl ji opustit. Grom mu odpověděl zcela prostě, ale velice účinně: "Ukaž jim, že ti podnik není lhostejný."

Vyvést podnik z krize

Se shora uvedeným požadavkem intenzity klidu jistě těsně souvisí i další předpoklad úspěšné řídicí práce, který tkví ve schopnosti neztratit klid v okamžiku, kdy v byznysu vypukne "požár". Také se tomu říká schopnost bleskově přejít na krizový management. Jeho poslání sice zní naprosto jasně - vyvést podnik z krize -, ale jak to udělat? Zkušení odborníci z praxe se domnívají, že nejlepším receptem v takové nepříjemné situaci, která se rovná sjezdu po ledovci na lyžích s rozbitým bezpečnostním vázáním, je improvizace. Právě takovou optikou je posuzován například i Craig Barret, jenž se v loňském roce stal generálním ředitelem známé společnosti Intel. Bylo prý to "za minutu dvanáct", protože tento fakticky největší výrobce čipů se dostal do velkých problémů. Jednak se celkově světová produkce čipů v roce 1998 propadla o 11 %, jednak se konkurenci podařilo obsadit řadu z jeho trhů, a dále musel Intel čelit žalobě federální obchodní komise za monopolní chování na trhu, načež investoři "osekali" 32 % z hodnoty jeho akcií. Barret však dokázal hotové divy. Během sedmi nebo osmi měsíců vrátil hodnotu akcií Intelu na původní hladinu. V jeho manažerské práci však nejsou žádná kouzla, pokud někdo nepovažuje za magické, že Barret je od rána do půlnoci v podniku, v neustálém osobním kontaktu se zaměstnanci všech kategorií, vyptává se, radí se s nimi za pochodu a nikoho nenechává na pochybách, že je až nesnesitelný pedant na efektivitu. Zabezpečil, aby se na jedné straně všechny závody Intelu staly svojí "výzbrojí" i řízením totožnými, ale na straně druhé prosadil, aby firma dávala na trh jak čipy nejvyšší úrovně za nejvyšší ceny, tak i čipy nejlevnější kategorie. Vhodné propojení obou druhů se osvědčilo. Rok 1998 navzdory hrozivé první polovině nakonec skončil zvýšením obratu prodeje o čtyři procenta.

Rozhled kapitána

Nejeden "kapitán firmy" dosáhl úspěchu proto, že dokázal najít odvahu protáhnout svěřenou loď i mezi zrádnými proudy. Za takový smělý počin lze pokládat fúzi, k jaké se rozhodl Jürgen Schrempp, když ke své německé Daimler-Benz připojil amerického výrobce automobilů Chrysler. O velikosti tohoto odvážného podniku není třeba pochybovat - jedná se přece o 94 miliard dolarů! Schrempp musí dokazovat svoji roli neohroženého a zároveň prozíravého kapitána i v další fázi "plavby", když se proti jeho způsobu řízení občas ozývají hlasy těch vzdorovitých plavčíků, kteří kolem sebe vidí jen vodu a neumí za horizontem vytušit pevninu. Nemá to snadné, když musí slaďovat dvě odlišné kultury a současně dbát o zachování "mercedesové elity" i populárního průměru "křižníků amerických dálnic", a přitom uklidňovat nespokojence a pesimisty ve vlastních řadách.
Takový řídicí manažer je pak bezesporu zdravou a silnou osobností, která pomáhá lidem vytyčovat smělé cíle a zároveň jim poskytuje maximální podporu k jejich dosažení. Je to člověk, který vyniká klidem i v nejsvízelnějších situacích. Dokáže si i pod tlakem, který jiní považují za nesnesitelný, zachovat rozvahu a kompetenci, které ve spolupracovnících a podřízených vyvolávají důvěru a inspiraci.

Máte sen?

Na druhé straně se v poslední době zvyšuje počet špičkových manažerů, kteří se vyznávají z toho, že ke své profesi přistupují jako ke splnění svého snu. Prostě "něco" dokázat. Například Anthony Marshall z Milwaukee z amerického státu Wisconsin, kdysi velmi úspěšný podnikatel v oblasti středně velkých firem, dnes sepisuje paměti a radí mladším jako konzultant, jehož zkušenosti - zejména z práce s lidmi různých profesí, kvalit, věku a povah - jsou prostě k nezaplacení. Dokonce i v dnešním "e-věku", jak sám vtipně občas poznamenává, se na něj pro radu obracejí lidé, kteří třeba zaměstnávají tisíc zaměstnanců a vydělávají stokrát víc než on v době svého vrcholu. Marshall vzpomíná: "Když se mě na sklonku 20. století pár mladých manažerů vyptávalo, co soudím o tom všem, co se týká letopočtu s magickým číslem 2000 a jak se s tím vyrovnat, tak jsem jim položil prostou otázku: Máte sen? Překvapeně se začali usmívat a rozpačitě krčit rameny. Když jsem jim otázku zopakoval, tak asi dva nebo tři odpověděli, že ano, ale co prý to má společného s érou elektroniky a informatiky. Řekl jsem jim: Dělejte to, co dělá ten váš sen, a uvidíte."
Žádá si to samozřejmě vysvětlení. Marshall sám spatřuje v práci se "snem" kultivaci jak života v podniku, tak podniku zvaného život. Jeho sen je realizací sdílení vlastních vědomostí a dovedností se znalostmi a možnostmi všech, kteří tvoří nevyčerpatelný potenciál lidských zdrojů, jež jsou nezbytné stejně tak pro významné, jako pro zdánlivě obyčejné projekty. Jeho recept k tomu obsahuje sedm důležitých vlastností, bez nichž nelze žádný sen naplnit. První je čin, aneb buď sám sobě startérem, říká tento moudrý muž a dodává, že fyzikální zákon o akci a reakci je v tomto případě třeba brát jen "polovičatě" - držet se pouze akce a na to druhé nemyslet. Asi jako když skutečně dobrý atletický trenér říká svému svěřenci, který běží stovku: Výstřel startéra nesmíš slyšet, ale ucítit v nohách, které tě vynesou z bloků, pak už se jen řítíš kupředu, pěkně v předklonu a prvních čtyřicet metrů nezvedej hlavu, stejně bys nikoho před sebou neviděl. Druhým předpokladem naplnění snu je zdravý rozum. Další vlastností je zbavit se strachu z těžké práce. Svůj nezastupitelný význam má na této cestě i vize. "Když už máš sny," říká Marshall, "tak ať to jsou velké sny a hned od prvního dne za nimi jdi - ale pozor, drž se stále svých vnitřních majáků, které tě povedou ve správném kurzu." Své místo má v této hierarchii hodnot i představivost. Tu lze pěstovat pouze jedním způsobem - neustále mít otevřenou hlavu pro nové myšlenky. Jistě na tom něco bude, protože vlastně už před Marshallem říkával jeden chytrý pán, že obrazotvornost je důležitější než znalosti. Jmenoval se Einstein. Páté místo je vyhrazeno energii. Marshall tvrdí, že cestu k naplnění snu může podstoupit jen takový člověk, který se nebojí uvést věci do pohybu a je-li zapotřebí, i rozhoupat loď. Ale vždy to musí být v pozitivním směru. Sedmou podmínkou naplnění snu je chuť nadchnout se. Ano, Marshall má jistě pravdu, protože entusiasmus je nakažlivá záležitost. A člověk své sny plní sice sám, ale zároveň ve společnosti druhých. Je-li plný nadšení, určitě přitáhne i ostatní a ti mu, třeba nevědomky, pomohou. Vždyť lidé dokážou více ocenit člověka pozitivního a pro věc zapáleného než škarohlída a flegmatika.
Reklama
Vydání #9
Kód článku: 30936
Datum: 03. 09. 2003
Rubrika: Management / Ekonomika
Autor:
Firmy
Související články
Silný výkon českého zpracovatelského sektoru

Od začátku roku na internetových stránkách www.mmspektrum.com ve speciální sekci přinášíme ve spolupráci se společností IHS Markit měsíční reporty indexu nákupních manažerů (PMI), který je nejvíce sledovaným obchodním průzkumem na světě a je pro svou schopnost poskytovat aktuální, přesné a často jedinečné měsíční indikace ekonomických tendencí oblíben mezi zástupci relevantních institucí a firem. Tento text přináší shrnutí prvního pololetí a výhled na další období.

Jaké má české strojírenství potenciál?

Analytická a výzkumná společnost CEEC Research opět po roce realizovala průzkum, který se zabýval mapováním potenciálu českého strojírenství. Vznikla Studie českého strojírenství 2017/H2, která přináší výsledky 101 uskutečněných osobních a telefonických interview realizovaných s klíčovými představiteli vybraných strojírenských společností. Studie byla slavnostně představena opět v prostorách Pražského hradu, tentokrát v Míčovně, za účasti generálních ředitelů českých firem, zástupců profesních svazů a organizací a politické sféry.

Investiční plán pro Evropu představen v Praze

Na pražském Žofíně se uskutečnila mezinárodní konference pod názvem Investiční plán pro Evropu, jež byla realizována Zastoupením Evropské komise ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a Evropskou investiční bankou (EIB). Cílem setkání bylo přiblížit tzv. Junckerův balíček určený k posílení investic a tvorbě nových pracovních míst v Evropě. Konference se konala při příležitosti slavnostního otevření pražské kanceláře Evropské investiční banky, která chce posilovat svou přítomnost ve všech členských zemích EU.

Související články
Každá čtvrtá faktura v Evropě je zaplacena pozdě

Stálý přísun zakázek je pro firmu známkou úspěchu a dobře odvedené práce. Úspěch se ale stěží dostaví, pokud zákazníci za výrobky neplatí včas, v horším případě vůbec. Obchod je totiž dokončen až se zaplacenou fakturou. Podle průzkumu platební morálky, který uskutečnila mezinárodní inkasní agentura EOS KSI ve 12 zemích Evropy, je pozdě splacena téměř čtvrtina pohledávek. Nejvíce pozdních plateb v roce 2014 zaznamenaly firmy v Bulharsku a Polsku, nejméně v Německu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Internetový vyhledávač dotací

Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky nabízí jednoduchý vyhledávač dotací. Na internetové adrese www.podporapodniku.cz najdete přehlednou webovou aplikaci, která dokáže zobrazit všechny aktuálně platné dotační nabídky. Zadáte stáří firmy, její velikost, místo realizace projektu a zvolíte oblast podpory a aplikace vyhledá nabídky, které zadaným parametrům odpovídají.

Podnikatelské prostředí není stabilní. Nemáme cenovou stabilitu

Mojmír Hampl je přední český ekonom, který se většinu svého profesního života věnuje problematice financí, měnové a fiskální politiky. MM Průmyslovému spektru poskytl rozhovor, kde se mimo jiné vyjadřuje k současné politice ČNB, k důvodům, proč Česká republika aktuálně nesplňuje podmínky pro přijetí eura, a proč je nutné provést zásadní reformy tak, aby veřejný dluh byl udržitelný.

Žijeme na dluh dalších generací

Petr Novák aktuálně zastává pozici Director of Automotive Operations ve společnosti JTEKT European Operations. Je zodpovědný za devět výrobních závodů ve Francii, Belgii, ČR, Anglii a Maroku. Obrat této divize čítající 4 000 zaměstnanců představuje 1, 2 miliardy eur.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Fórum výrobních manažerů

Co vám v současné době dělá především v operativě řízení firmy největší vrásky na čele? Jsou to ceny energetických a materiálových vstupů, nedostatek surovin, plnění termínů zakázek, personální otázka či něco jiného? A jak se s tím potýkáte? Co se vám již podařilo stabilizovat?

Byznys je o přidané hodnotě

Česká ekonomika dlouhodobě vykazuje nerovnovážný stav. Budoucnost montoven, a to i úspěšných, nemá z dlouhodobého hlediska perspektivu. Pokud nezvýšíme konkurenceschopnost našich produktů, více se nezačleníme do ekonomiky eurozóny a pokud bude ČNB dále diktovat českému trhu, problémy budou podle kybernetika, podnikatele a manažera Libora Witasska přetrvávat.

Fórum výrobních manažerů

Silné rozkolísání cen energetických a materiálových vstupů stále není ustáleno, a bohužel se nezdá, že by tomu tak mělo v blízké budoucnosti být. Jak se vám daří tato skutečnost ve střednědobém výhledu promítat do stability vaší firmy? Byli jste již nuceni tento fakt zohlednit do cen vašich produktů? Spatřujete zde určitou nápomocnou roli státu?

Fórum výrobních manažerů

Jakým způsobem se projevuje navýšení energetických a materiálových vstupů v ekonomice vaší firmy? Daří se vám tento fakt promítat do cen vašich produktů? Je tato situace pro vás střednědobě udržitelná a jak by se podle vás měl stát v takových případech zachovat?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit